امروز: جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270863
۵۰۹
۱
۰
نسخه چاپی
اختلال سلوک (DC)

اختلال سلوک در کودکان

اختلال سلوک (Conduct Disorder) نوعی اختلال رفتاری است که بیشتر در کودکان و نوجوانان تشخیص داده می‌شود. از علائم آن می‌توان به رفتار‌های ضد اجتماعی، عدم همدلی و قانون شکنی اشاره کرد.

اختلال سلوک (DC)

پایگاه خبری حقوق نیوز

اختلال سلوک یک اختلال احساسی و رفتاری جدی است که می تواند در کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد. کودکی که دچار اختلال سلوک است ممکن است نوعی الگوی رفتاری مخرب و خشونت آمیز از خود نشان دهد و با اطاعت کردن از قوانین مشکل داشته باشد. رفتار های این چنینی معمولا برای کودکان و نوجوانان چندان دور از ذهن نیست و معمولا برخی از این رفتارها را می توان در دوره ی خاصی از رشد هر کودک مشاهده کرد. اما این رفتار ها را هنگامی اختلال سلوک می نامیم که دوره ی آن ها طولانی تر بوده، به حق دیگران تجاوز شده، خارج از رفتار سرپیچانه ی معمول بوده و زندگی کودک و خانواده ی او را مختل سازد.

نشانه ها و علائم اختلال سلوک

علائم این اختلال معمولا بستگی به سن کودک و خفیف، معمولی و یا شدید بودن اختلال دارد. در کل نشانه های این اختلال را می توان در چهار دسته دسته بندی کرد.

رفتار خشونت آمیز: این رفتارها معمولا رفتارهای تهدیدآمیز و یا آسیب رساننده ای هستند که ممکن است شامل دعوا و جدل، قلدری، رفتار خشن با دیگران و حیوانات، استفاده از اسلحه و مجبور کردن دیگران به فعالیت های جنسی شود.

رفتار مخرب: این رفتار شامل تخریب عمدی اموال همچون آتش زدن به اموال و یا از بین بردن اموال دیگری می شود.

رفتار فریبکارانه: این رفتارها ممکن است شامل دروغ های تکراری، دست کجی و یا رفتن به داخل ماشین و خانه ی دیگران به قصد دزدی باشد.

نقض قوانین: فرد در طی این رفتار ممکن است برخلاف قانون و عرف جامعه عمل کند و یا در کارهایی شرکت کند که برای سن او مناسب نیستند. این رفتارها ممکن است شامل فرار از مدرسه، شوخی های نامناسب و یا فعالیت جنسی در سن بسیار پایین باشد.

شیوع و علل

از آنجه که همه کودکانی که دارای مشکلات مهم در زمینه رفتار‌های ضد اجتماعی هستند توسط یک متخصص بهداشت روان ارزیابی نمی‌شوند؛ بنابراین تخمین میزان شیوع این اختلال در کودکان و نوجوانان دشوار است. به طور کلی پسران بیشتر از دختران با اختلال سلوک تشخیص داده می‌شوند.

متخصصان مغز و اعصاب و سایر محققان بر این باورند که ایجاد این اختلال به نوعی با آسیب در لوب پیشانی مغز مرتبط است و همین موضوع مانع یادگیری کودک از تجربیات منفی خود شده و او را از تعدیل رفتار‌های خود، باز می‌دارد.

در پیشینه کودکانی که به اختلال سلوک مبتلا هستند، ممکن است موارد زیر وجود داشته باشد:

  • مورد سو استفاده قرار گرفتن
  • فقر
  • سوء مصرف مواد در والدین
  • سایر مشکلات سلامت روان
  • درگیری یا خشونت خانوادگی
  • ضربه مغزی
  • ترومای دیگر

محققان همچنین معتقدند که «ژنتیک» ممکن است در بروز اختلال سلوک نقش داشته باشد.

ملاکهایی برای تشخیص اختلال سلوک

1. پرخاشگری نسبت به انسانها و حیوانات

2. غالبا دیگران را مورد زورگویی ، تهدید یا ارعاب قرار می‌دهد.

3. غالبا نزاع را شروع می‌کند.

4. از لحاظ جسمی به دیگران بی‌رحمی کرده است.

5. در حضور قربانی دزدی کرده است

6. تخریب اموال

7. آتش افروزی عمدی با نیت آسیب رسانی جدی

8. ورود به زور به خانه ، ساختمان یا ماشین دیگران

9. دروغگویی برای بدست آوردن کالا ، منافع یا اجتماب از انجام وظایف

10. نقض جدی قوانین و مقررات

11. تا دیر وقت در خارج از خانه به سر بردن ، علی‌رغم منع از سوی والدین

نحوه ی درمان اختلال سلوک

درمان این اختلال به فاکتورها و عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال برای درمان باید سن کودک، شدت علائم و همچنین ظرفیت کودک در مشارکت و تحمل درمان های خاص را در نظر گرفت. درمان این اختلال معمولا به صورت ترکیبی از روش های زیر انجام می گیرد.

روان درمانی: روان درمانی معمولا با هدف کمک به کودک در یادگیری بیان نیازها و شیوه های مناسب کنترل خشم انجام می گیرد. یک نوع درمان به نام درمان رفتاری-شناختی نیز با هدف بازخوانی تفکر کودک برای بهبود مهارت حل مسئله، مدیریت خشم، مهارت های استدلال اخلاقی و کنترل ضربه انجام می شود. خانواده درمانی نیز ممکن است برای بهبود تعاملات خانوادگی و برقراری ارتباط میان اعضای خانواده استفاده شود و به والدین می آموزد که چگونه با فرزند خود رفتار مناسبی داشته باشند.

دارو درمانی: اگرچه هیچ دارویی برای درمان این اختلال تایید نشده است، اما برای درمان برخی علائم ناراحت کننده و همچنین سایر بیماری های روانی که ممکن است در کنار این اختلال وجود داشته باشند، همچون افسردگی و اضطراب شدید ممکن است از برخی داروها استفاده شود تا از تشدید اختلال سلوک توسط این بیماری ها جلوگیری به عمل آید.

بیشتر بخوانید:

اختلال اوتیسم در کودکان چه علائمی دارد؟

آشفتگی هویت identity confusion در دوران نوجوانی

خود ارضایی در کودکان / کنجکاوی کودکان در ناحیه تناسلی خود

  • منبع
  • daneshnameh.roshd.ir
  • fullfekr.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید