امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 275352
۲۵۶۲
۲
۰
نسخه چاپی
working memory

تعریف حافظه فعال یا کاری | تمرینات تقویت حافظه فعال یا کاری | روش های بهبود حافظه فعال یا کاری در کودکان

حافظه فعال یا حافظه کاری موتور جستجوی ذهن می باشد و شامل توانایی ما در به خاطر آوردن و مدیریت اطلاعات است. این کارکرد شناختی پیچیده به ما کمک می کند تا بتوانیم در هر فعالیت، اطلاعاتی را به قسمت های مختلف مغز محول و واگذار کرده و سپس در فعالیت دیگری از همان اطلاعات مجددا استفاده می کنند

تعریف حافظه فعال یا کاری | تمرینات تقویت حافظه فعال یا کاری | روش های بهبود حافظه فعال یا کاری در کودکان

حافظه فعال یا حافظه کاری موتور جستجوی ذهن می باشد و شامل توانایی ما در به خاطر آوردن و مدیریت اطلاعات است.

تعریف حافظه فعال یا کاری working memory

حافظه فعال در فرایند پردازش و مدیریت هشیار اطلاعات برای انجام فعالیت های پیچیده شناختی همچون یادگیری، استدلال و درک مطلب نقش مهمی را ایفا می کند. از حافظه فعال به عنوان راهنمای مغز نام برده می شود. مدت هاست که می دانیم حافظه نقش کلیدی در فرایند یادگیری دارد اما با تغییر تمرکز نظام آموزشی از حفظ کردن طوطی وار مطالب (حافظه منفعل) به سمت پر رنگ کردن نقش دانش و مهارت های مورد نیاز برای پردازش اطلاعات جدید، حافظه فعال مرکز توجه نظام آموزشی جدید قرار گرفته است.

امروزه تحقیقات بسیاری در زمینه شناخت ماهیت و نحوه عملکرد حافظه فعال انجام گرفته است. ولی باید بدانیم که اصطلاح حافظه فعال از حدود 50 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت در دهه 70 و 80 قرن بیستم، رون شناس بریتالیایی، الن بدلی و همکارانش مدلی را برای عملکرد حافظه فعال ایجاد کردند که به مراحل و نحوه دریافت اطلاعات (داده های حسی) پردازش تصویری- فضایی و کلامی اطلاعات، و دسترسی به حافظه بلند مدت می پرداخت و از همه مهم تر انجام تمام این فرایند را بر عهده مدیر عامل مرکزی مغز (یا به اصطلاح همان حافظه فعال) گذاشتند.

حافظه فعال یا حافظه کاری موتور جستجوی ذهن می باشد و شامل توانایی ما در به خاطر آوردن و مدیریت اطلاعات است. این کارکرد شناختی پیچیده به ما کمک می کند تا بتوانیم در هر فعالیت، اطلاعاتی را به قسمت های مختلف مغز محول و واگذار کرده و سپس در فعالیت دیگری از همان اطلاعات مجددا استفاده می کنند. به بیان ساده تر حافظه فعال مانند یک میز کاری در ذهن است که اطلاعات برای پردازش، بر روی آن قرار می گیرد. فرآیند های پیچیده ای مانند درک مطلب، خواندن، درک ریاضی و محاسبات، رونویسی از مطلب خاص و جهت یابی توسط حافظه فعال مدیریت می شود.

مثال : اعداد 2 و 3 و 4 را به خاطر بسپرید ، اگر بلافاصله از شما همان اعداد را بپرسند ، شما از حافظه کوتاه مدت خود استفاده می کنید، ولی اگر به شما بگویند حاصل جمع این سه عدد چقدر می شود، وظیفه حافظه فعال یا همان working memory است .

وظیفه حافظه فعال یا کاری

حافظه فعال در واقع یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین ارکان حافظه جهت انجام فعالیت های شناختی است. از زبان آموزی و درک زبان گرفته تا گفتگو ، محاسبات ریاضی ، استدلال و حل مساله.

حافظه فعال هرچه عملکرد بهتری داشته باشد انسان می تواند در انجام محاسبات ذهنی ، تصویر سازی های ذهنی به خصوص در حل مسئله، درک صحبت های گفته شده ، به خاطر سپاری و به یاد آوری آن ها سریع تر باشد . در واقع حافظه فعال قوی یکی از شاخص ها در توانایی شناختی است.

حافظه فعال مسئول حفظ اطلاعات آنی،دستکاری و استفاده از آن در تفکر است . روشی است که شما چیزهایی که با آنها رو به رو می شوید را به بخشهایی از مغزتان که میتواند اقدام کند محول می کنید. به این ترتیب، حافظه فعال، برای متمرکز ماندن بر روی یک کار،جلوگیری از حواس پرتی و به روز نگه داشتن شما و آگاه کردن شما در مورد آنچه که در اطراف شما میگذرد ضروری است.

استفاده از حافظه کاری به طور مداوم در زندگی روزمره به ما برای کارآمد و موثر بودن در دانشگاه ، حرفه و اجتماع کمک می کند.

دکتر تریسی، محقق دانشکده ی روانشناسی دانشگاه فلوریدا معتقد است که حافظه ی فعال ، یادآوری اطلاعات ثبت شده در گذشته و استفاده از آن ها در زمان حال است. به عقیده ی او حافظه ی فعال دقیقا همان چیزی است که تفاوت های عمده در موفقیت در یادگیری را تعیین می کند.

حافظه ی فعال در واقع بخشی از سیستم کلی حافظه است. حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا بعد از ورود اطلاعات تازه، همزمان با پردازش اطلاعات در ذهن، قسمت های مهم آن ذخیره و ثبت شوند. در انجام محاسبات ریاضی و یا در حین گوش دادن به یک داستان، معمولا کودکان از این توانایی استفاده می کنند. در واقع حافظه ی فعال، نوعی استفاده ی کوتاه مدت از عملکردهای حافظه است. حافظه ی فعال مجموعه ای از مهارت هایی است که به ما کمک می کند اطلاعاتی را که برای حل یک مسئله یا تکمیل یک کار نیاز داریم به خاطر بسپاریم و بتوانیم به موقع آن ها را یادآوری کنیم. حافظه ی فعال بخش اساسی و زیربنای تمام عملکردهای اجرایی مغزاست. مجموعه ی مهارت های عمیق ذهنی که به ما امکان برنامه ریزی، حل مسئله و سازمان دهی مسائل را می دهد.

حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا در حین انجام تکالیف ذهنی خاص، هم زمان مقدار زیادی از اطلاعات را در ذهن اماده داشته باشیم. حافظه ی فعال در طول انجام تکالیف به ما کمک می کند تا همواره هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشیم و هم زمان با پردازش سایر اطلاعات بتوانیم انجام تکلیف را به پایان برسانیم.

امروزه تحقیقات بسیاری در زمینه شناخت ماهیت و نحوه عملکرد حافظه فعال انجام گرفته است. ولی باید بدانیم که اصطلاح حافظه فعال از حدود 50 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت در دهه 70 و 80 قرن بیستم، رون شناس بریتالیایی، الن بدلی3 و همکارانش مدلی را برای عملکرد حافظه فعال ایجاد کردند که به مراحل و نحوه دریافت اطلاعات (داده های حسی) پردازش تصویری- فضایی و کلامی اطلاعات، و دسترسی به حافظه بلند مدت می پرداخت و از همه مهم تر انجام تمام این فرایند را بر عهده مدیر عامل مرکزی مغز (یا به اصطلاح همان حافظه فعال) گذاشتند.

ما برای مشارکت معنادار در مهارت‌های روزمره مانند موارد زیر از حافظه فعال استفاده می‌کنیم:

- هنگام مکالمه پاسخ مناسب دهید.
- انجام دستورالعمل‌ها.
- خواندن یک کلمه ناشناخته.
- رمزگشایی اطلاعات گفتاری (به عنوان مثال تکرار اطلاعات شنیده شده یا دستورالعمل‌ها برای روشن کردن).
- پاسخ دادن به سوالات و به یاد آوردن اینکه وقتی نوبت به صحبت شما می‌رسد (در کلاس، مکالمه) چه باید بگویید.
- سازماندهی روزانه.
- حل مسئله.
- درک مطلب.
- انجام مسائل ریاضی در ذهن خود.

تعریف حافظه فعال یا کاری | تمرینات تقویت حافظه فعال یا کاری | روش های بهبود حافظه فعال یا کاری در کودکان

اجزای حافظه فعال یا کاری

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات شنیداری و مفهومی را نگه می دارد و تکرار می کند که به آن حلقه واج شناختی | Phonological Loop می گویند.

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات دیداری را نگه داری می کند و پردازش می کند که به آن لوح دیداری - فضایی | visuospatial sketchpad می گویند.

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات را به حافظه بلند مدت می سپارد و از آن نیز بازیابی می نماید که به آن سامانه فرعی در اختیار | Episodic Buffer می گویند.

- بخشی که وظیفه مدیریت و ساماندهی به کل فرآیند حافظه فعال را دارد که به آن ساز و کار اجرایی مرکزی | Central Excutive می گویند .

انواع حافظه فعال یا کاری

به طور کلی تمام کودکان و افراد بزرگسال در طول روز از دو نوع حافظه فعال استفاده می کنند.

هر دو از سنین اولیه کودکی شروع به رشد کرده و در اوایل نوجوانی و جوانی به رشد و ثبات بیشتری می رسند.

١- حافظه فعال کلامی – شنیداری

هنگامی که کودک با توجه به دستور العمل های کلامی گام به گام تکالیف خود را انجام می دهد،

در واقع از مهارت حافظه کلامی – شنیداری خود استفاده می کنند.

اگر این توانایی درکی ضعیف باشد احتمالاً آن فرد در پیروی از دستورالعمل های شفاهی با مشکل روبه رو خواهد شد.

٢-حافظه فعال فضایی – بصری

این توانایی به فرد امکان می دهد تا با به خاطر سپردن و به یاد آوردن شکل و یا تصویر و یا الگوی یک موضوع اقدام به حل مسئله و یا تکمیل تکالیف کند.

تعریف حافظه فعال یا کاری | تمرینات تقویت حافظه فعال یا کاری | روش های بهبود حافظه فعال یا کاری در کودکان

تمرینات تقویت حافظه فعال یا کاری

1- یادآوری عدد به صورت مستقیم( از 3 عدد شروع شده و گسترش می یابد)

2- یادآوری عدد به صورت معکوس( از 3 عدد معکوس شروع شده و گسترش می یابد)

3- یادآوری کلمه به صورت مستقیم( از 3 کلمه شروع شده و گسترش می یابد)

4- یادآوری کلمه به صورت معکوس( از 3 کلمه معکوس شروع شده و گسترش می یابد)

5- یادآوری تصویر به صورت مستقیم( از 3 تصویر شروع شده و گسترش می یابد)

6- یاد آوری لیستی از هجاهای بی معنی( از 3 کلمه شروع شده و گسترش می یابد)

7- یادآوری تصویر به صورت معکوس( از 3 تصویر معکوس شروع شده و گسترش می یابد)

8- یاد آوری کلمه غیر مرتبط ( از 1 کلمه غیر مرتبط از بین 3 کلمه شروع شده و تمرین گسترش می یابد) توجه شود که این تفاوت ها به کاربرد-مفهوم- – رنگ و اندازه و شکل و….

9- یاد آوری کلمات غیر مرتبط ( از 2 کلمه غیر مرتبط از بین 5 کلمه شروع شده و تمرین گسترش می یابد)

10- یاد آوری جمله ( از جملات کوتاه 3 کلمه ای شروع شده و گسترش می یابد)

11- یادآوری جمله( درست یا اشتباه بودن جمله را بیان کند و کلمه آخر جمله ها را بگوید( از 1 جمله شروع شده و تعداد جملات افزایش می یابد)

12- تطبیق لیست کلمه یا لغت . یک سری کلمه گفته می شود بعد از چند ثانیه کلمات جدید بیان می شود.باید تشخیص داده شود که آیا کلمات قسمت اول با کلمات قسمت دوم یکسان است یا خیر.

13- شمارش اعداد به صورت معکوس

14- انجام محاسبات ساده ریاضی به صورت معکوس

15- یاد آوری مکعب از روی صفحه رنگی مشبک

16- تمرین با مازها

روش های بهبود حافظه فعال یا کاری در کودکان

- روی مهارت های تجسم کار کنید. بچه ها را تشویق کنید تا در ذهن خود تصویری از آنچه که تازه خوانده اند یا شنیده اند ایجاد کنند.
- از فرزندتان بخواهید به شما آموزش دهد. قادر بودن به توضیح چگونگی انجام کار مستلزم ایجاد اطلاعات و تشکیل ذهنی از طریق آن است.
- بازی هایی که از حافظه بصری استفاده می کنند را امتحان کنید.
- بازی های تطبیقی زیادی وجود دارد که به بچه ها کمک میکند روی حافظه بصری شان کار کنند، مثلاً می توانید مواردی مانند صفحه مجله را به بچه ها بدهید و از آنها بخواهید که تمام نمونه های کلمه یا حرف a را دور هم جمع کنند.
- بازی کارتی. بازی های ساده کارت مانند می توانند حافظه کاری را از دو طریق بهبود بخشند. کودکان و نوجوانان باید قوانین بازی را در خاطر داشته باشند. آنها همچنین باید به خاطر داشته باشند که چه کارتهایی دارند و افراد دیگر چه کارتهایی رابازی کرده اند.
- خواندن فعال را تشویق کنید. یادداشت کردن نکته ها و تأکید بر متن یا برجسته کردن متن می تواند به بچه ها کمک کند تا اطلاعات را به اندازه کافی و طولانی در ذهن نگه دارند تا به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. صحبت کردن با صدای بلند و پرسیدن سؤال درباره مطالب خوانده شده نیز می تواند به حافظه کاری کمک کند.

  • منبع
  • وصال
  • آی هوش
  • پاکدلها
  • مرکز مشاوره مکث

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید