امروز: شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 274773
۸۶۶
۱
۰
نسخه چاپی

حضانت فرزندان | حضانت فرزندان در طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین در مورد موضوعات مختلف که مرتبط با طلاق می باشد از جمله حضانت فرزندان با یکدیگر توافق می کنند

حضانت فرزندان | حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزند پس از طلاق یکی از بزرگترین سوالاتی که تمامی افرادی که در حوزه مشاوره حقوقی ازدواج و طلاق فعالیت دارند با آن رو به رو می‌شوند.

حضانت چیست؟

برای اطلاع از مفهوم حضانت بایستی تعریف لغوی و اصطلاحی آن را مطرح نماییم. حضانت کلمه ای عربی است و از ریشه "حضن" به معنی در آغوش گرفتن مادر می باشد. حضانت در لغت به معنای در بغل گرفتن کودک، پروریدن و پرورش دادن کودک است و در اصطلاح عبارت است از نگاهداری کودک و حمایت جسمی و عاطفی از او توسط اشخاصی که مطابق قانون برای انجام این کار در نظر گرفته شده اند.

مفهوم حضانت که عرفا در جامعه ما رواج دارد، به معنای نگهداری و سرپرستی از طفل توسط پدر و مادر است. این مفهوم به لحاظ عرفی، در جامعه ما تحت عنوان حق حضانت شناخته می شود؛ اما در قانون مدنی برای این امر ترتیب دیگری در نظر گرفته شده است. به این صورت که حضانت فرزند، حق و تکلیفی است که قانونگذار بر عهده والدین قرار داده است.

اشخاص عهده دار حضانت فرزندان

حضانت فرزندان در درجه اول حق و تکلیف پدر و مادر است. اما زمانی که یکی از والدین و یا هردوی آنها فوت کنند و یا والدین از هم جدا شوند، بر عهده گرفتن حضانت فرزندان مطرح می شود که بایستی تصمیمی شایسته بر مبنای مصلحت های کودک گرفته شود .

از مجموعه مقرراتی که در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده وجود دارند، می توان دریافت که حضانت در صورت فوت یکی از والدین، با دیگری خواهد بود. در درجه بعدی اشخاص عهده دار حضانت، عبارتند از جد پدری و وصی منصوب از جانب آنها که صلاحیت بر عهده گرفتن حضانت را خواهند داشت .

بعلاوه اینکه، در قانون برای حضانت فرزندان بعد از طلاق نیز تعیین تکلیف شده است. بر همین اساس، حضانت فرزند دختر و پسر تا سن هفت سالگی با مادر و پس از آن، تا زمان بلوغ بر عهده پدر است.

حضانت فرزندان بعد از طلاق

در حالت عادی، حضانت فرزندان بعد از طلاق تا سن هفت سالگی پسر و دختر بر عهده مادر آنهاست. بعد از سن هفت سالگی حضانت بر عهده پدر قرار می گیرد که تا سن نه سالگی دختر و تا سن پانزده سالگی پسر ادامه خواهد یافت. بعد از رسیدن به این سن، فرزندان از حضانت خارج می شوند. البته تا زمانیکه به سن هجده سال برسند کماکان تحت ولایت پدر و جد پدری خود قرار دارند.

حضانت فرزندان | حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین در مورد موضوعات مختلف که مرتبط با طلاق می باشد از جمله حضانت فرزندان با یکدیگر توافق می کنند.

در طلاق توافقی که یکی از انواع طلاق ها است، لازمه صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه، توافق بر کلیه امور مالی و غیر مالی موجود بین زوجین، از جمله حضانت فرزند در صورت وجود است. بدین نحو که زوجین باید در خصوص حضانت فرزند، خود با یک دیگر به توافق برسند و آن را به صورت مکتوب به اطلاع دادگاه برسانند.

تعیین حضانت طفل بعد از طلاق، بر عهده دادگاه خانواده قرار دارد که دادگاه در این مورد به مصلحت طفل نظر ویژه ای دارد. اما زمانیکه طلاق والدین و جدایی آنها با توافق یکدیگر باشد، یعنی طلاق توافقی باشد، دادگاه تصمیم در خصوص حضانت فرزندان را نیز بر عهده خود والدین قرار می دهد و در این موضوع دخالتی نخواهد داشت. چه بسا که والدین با توافق یکدیگر حضانت فرزند سه ساله را به پدر واگذار کنند؛ در حالی که به لحاظ قانونی مادر تا سن هفت سالگی در حضانت فرزند چه پسر و چه دختر اولویت خواهد داشت. همچنین، در خصوص زمان و مکان ملاقات با فرزند نیز باید تعیین تکلیف بشود.

البته در صورتی که شخص عهده دار حضانت مواظب فرزند نباشد یا انحطاط اخلاقی داشته باشد، می توان حضانت را از او سلب کرد.

نکات مهم حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

1- در قوانین طلاق، اگر حضانت طفل با مادر باشد، با ازدواج مجدد مادر، حضانت طفل از وی ساقط می‌شود. ولی در طلاق توافقی، زوجین می‌توانند با یکدیگر توافق کنند، در صورت ازدواج مجدد مادر، حضانت طفل کماکان با مادر باشد.

2- طبق قانون مصوب سال 1314 شمسی، حضانت طفل پسر تا سن دو سالگی با مادر بود، ولی با تغییرات اعمال شده در سال 1382 حضانت فرزند دختر و پسر تا پایان سن هفت سالگی به مادر واگذار شده است.

3- در بحث حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی و هر نوع طلاق دیگر، دادگاه مصلحت طفل را در نظر می‌گیرد.

4- در طلاق توافقی، بحث ملاقات طفل با پدر یا مادر از قبیل تعیین مکان و زمان ملاقات، و سایر جزییات آن، بستگی به توافق والدین دارد، و در صورت عدم توافق والدین و اختلاف میان آن ها، تصمیم گیری با دادگاه است.

5- در صورت طلاق توافقی، نفقه طفل برعهده پدر است، و چگونگی پرداخت و میزان آن بستگی به توافق والدین در حین اجرای طلاق توافقی دارد. در صورت اختلاف میان والدین در مورد پرداخت نفقه، دادگاه مبلغ نفقه را بر اساس وضعیت اجتماعی و شرایط سنی و نیازهای روز مره طفل تعیین می‌کند.

6- تا زمانی که طفل به سن هجده سال تمام برسد، تحت ولایت پدر یا جد پدری خود خواهد بود.

  • منبع
  • دینا
  • سفیر صلح

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید