امروز: پنج شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270926
۳۳۸
۱
۰
نسخه چاپی
حمله قلبی خاموش (silent heart attack)

حمله قلبی خاموش چیست؟ دلایل و نشانه های آن کدام است؟

حمله قلبی خاموش یک حمله قلبی است که در صورت وجود، علائم نسبتاً کمی دارد. حتی ممکن است هیچ وقت علائمی نداشته باشد تا به شما هشدار دهد که در بدنتان مشکل قلبی ایجاد شده است

حمله قلبی خاموش چیست؟ دلایل و نشانه های آن کدام است؟

حمله قلبی خاموش چیست؟

حمله قلبی خاموش یک حمله قلبی است که در صورت وجود، علائم نسبتاً کمی دارد. حتی ممکن است هیچ وقت علائمی نداشته باشد تا به شما هشدار دهد که در بدنتان مشکل قلبی ایجاد شده است. این علائم هشدار دهنده می‌تواند شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و عرق سرد باشد. در حقیقت، بدون اینکه کسی متوجه شود، حمله قلبی می‌تواند رخ دهد که به آن حمله قلبی خاموش یا از نظر پزشکی به عنوان ایسکمی خاموش (عدم اکسیژن رسانی) به عضله قلب گفته می‌شود.

این سکته در واقع نوعی کمبود اکسیژن مزمن در قلب است که سبب می شود خون نتواند مواد غذایی لازم را برای لحظه ای خاص به عضلات قلب برساند. این امر بیمار را در شرایط بدی قرار داده و ریسک مرگ در آن تا حد بسیار زیادی در مقایسه با حمله های قلبی دیگر بالا است.

دقیقاً همانطور که ​​از نام این بیماری پیداست، یک سکته قلبی خاموش است که علائمی ایجاد نمی‌کند، هنوز مشخص نشده که این بیماری دارای علائم است یا نه اما مانند هر حمله قلبی دیگر است که جریان خون به بخشی از قلب به طور موقت مسدود می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب به عضله قلب شود.

معمولاً پزشکان با افرادی ملاقات می‌کنند که از خستگی و مشکلات مربوط به بیماری‌های قلبی شکایت می‌کنند، در نهایت از طریق MRI یا EKG متوجه می‌شوند که این شخص هفته‌ها یا ماه‌ها قبل دچار حمله قلبی شده بوده، بدون این که حتی متوجه شود.

افرادی که دچار این حملات قلبی به اصطلاح خاموش هستند، احتمالاً علائم غیر اختصاصی و ظریفی مانند سوء هاضمه یا بیماری آنفولانزا دارند، یا ممکن است فکر کنند که ماهیچه‌ای را در قفسه سینه یا ناحیه پشت خود دارند. همچنین ممکن است ناراحتی در قفسه سینه نباشد، بلکه در فک یا قسمت فوقانی پشت یا بازوها باشد. برخی از افراد خستگی طولانی و غیر قابل توضیح دارند، این‌ها برخی از علائم تقریبی برای حمله قلبی خاموش هستند، اما ممکن است افراد نادیده گرفته یا آن را با بیماری دیگری اشتباه بگیرند و به آن اهمیت ندهند.

داشتن سکته قلبی خاموش شما را در معرض خطر حمله قلبی دیگری قرار می‌دهد که می‌تواند کشنده باشد. وقتی آن حمله قلبی صورت بگیرد، احتمال بروز عوارضی مانند نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد. هیچ آزمایشی برای تعیین احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش وجود ندارد، اما اگر عوامل خطر آن وجود داشته باشد، آن‌ها باید توسط پزشک شما ارزیابی شده و تحت درمان قرار گیرند تا احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش را کاهش دهد.

حمله قلبی خاموش می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد که نوع دیگر آن است. از آنجا که این رویداد اغلب باعث زخم و آسیب به قلب می‌شود، فرد را در معرض خطر سایر مشکلات قلبی قرار می‌دهد و از آنجا که شخص متوجه حمله قلبی نمی‌شود و برای درمانش اقدامی نمی‌کند، ممکن است جریان خون به قلب زودتر احیا نشود و هیچ دارویی تجویز نشده باشد، بنابراین اثر بالقوه می‌تواند بیشتر باشد.

بنابراین، در صورت وجود هرگونه عوامل خطر برای حمله قلبی باید هوشیار باشید، به ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید. دیابتی‌ها بیشتر مستعد حمله قلبی خاموش هستند، زیرا گردش خون ضعیف و قند زیاد خون آنها به سلول های عصبی‌شان صدمه می زند به طوری که مانند کسی که دیابت ندارد، درد را تجربه نمی‌کنند.

علائم حملات قلبی اغلب با درد قفسه سینه، فشار و تعریق بیش از حد شناخته می شود اما گاه هیچ کدام از این نشانه ها بروز نمی کند و حمله قلبی در سکوت و خاموشی اتفاق می افتد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان بیشتر در معرض بیماری عروق خونی کوچک هستند و این موضوع نگران کننده است زیرا حملات قلبی خاموش در عروق خونی کوچک رخ می‌دهد.

به گزارش مدیکال دیلی، آنچه باعث می‌شود حملات قلبی خاموش خطرناک و حتی کشنده‌تر باشد این است که بیمار به موقع درمان‌های مورد نیاز را دریافت نمی‌کند.

محققان آمریکایی بیش از هزار و 800 نفر از بزرگسالان با سابقه بیماری های قلبی و یا بدون آن را به مدت 10 سال مورد بررسی قرار دادند و به این کشف رسیدند که در 8 درصد از شرکت کنندگان شواهدی از تشکیل بافت اسکار در قلب مشاهده می شود که اغلب تشخیص داده نشده است. این بدان معنی است که این افراد ممکن است بدون آن که متوجه شوند، دچار حمله قلبی شده باشند.

در تحقیقی دیگر که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت، مشخص شد در آمریکا حدود ۴۵ درصد از تمامی حملات قلبی خاموش هستند. به گفته متخصصان، باید فاکتورهایی از قبیل سن و جنس مورد توجه قرار گیرد. علائم خاموش بیشتر در افراد مسن به ویژه افراد بالای ۷۵ سال مشاهده می‌شود..

محققان جهانی که برروی سکته قلبی مشغول تحقیق و پژوهش هستند، اخیراً به این نکته دست پیدا کرده اند که تقریباً از هر 4 حمله ی قلبی یکی از آنها فاقد هر گونه علامت هشداری است و اگر هم نشانه ای باشد تنها در همان لحظه ی بروز حمله خود را آشکار می سازد.

دلایل سکته قلبی خاموش

دلیل ایجاد کم خونی موقتی (ایسکمی) یا سکته ی خاموش همیشه تصلب شرائین است. به این ترتیب که نوعی گرفتگی در رگ های خونی قلب ایجاد می شود و این گرفتگی به مرور زمان بیشتر و بیشتر شده و به واسطه ی جمع شدن کلسترول در رگ راه جریان خون را به طور کلی مسدود می کند. در بیشتر موارد این تقلیل ناگهانی در گردش خون که مانع می شود تا خون، مواد غذایی و اکسیژن کافی را به ماهیچه های قلبی برساند، سبب ایجاد گرفتگی و از کار افتادگی عضلات قلب می شود؛ اما به طور حتم در 25 تا 30 درصد از بیمارانی که دچار حمله ی قلبی می شوند، هیچ گونه علامتی به این منظور که این مسدودیت به مرور زمان بوجود آمده، دیده نمی شود. در مطالعات فرامینگهام که بر روی 400 مرد امریکایی بالای 40 سال انجام شده است، پژوهشگران به این نتیجه دست پیدا کردند که در 25 % موارد بیماران تا زمانی که از آنها نوار قلبی گرفته نشده بود، به هیچ وجه متوجه این امر نشده بودند که دچار عارضه ی سکته ی قلبی شده اند.

در طی سکته قلبی، بیماران معمولاً درد قفسه سینه را حس می‌کنند، به صورتی که وقتی از آنها پرسیده می‌شود چه اتفاقی افتاده است، می گویند احساس می‌کردم یک بار سنگینی روی قلبم گذاشته شده است. درد قفسه سینه در حمله قلبی معمولاً همراه با عرق سرد و حالت تهوع است. حمله قلبی خاموش هنگامی رخ می‌دهد که بیمار این علائم تمام عیار را تجربه نکند. آن‌ها ممکن است علائم کمی را احساس کنند و آن را با یک وضعیت کم خطر اشتباه بگیرند.

حمله قلبی خاموش چیست؟ دلایل و نشانه های آن کدام است؟

نشانه های حملات قلبی خاموش

برخی افراد متوجه هیچ چیزی نمی شوند. حتی اگر با نشانه ای مواجه شوید، ممکن است خفیف بوده و به سرعت از بین برود. پس از حمله قلبی خاموش نیز ممکن است احساس کاملا خوبی داشته باشید.

این امکان وجود دارد مقداری درد، فشار، یا انقباض را در مرکز سینه به جای سمت چپ آن احساس کنید. این شرایط ممکن است همانند یک سوء هاضمه بی اهمیت به نظر برسد، اما اگر از بین نرود می تواند از مشکلی بزرگتر حکایت داشته باشد.

از دیگر نشانه هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-عرق سرد ناگهانی یا خیس شدن دست ها بدون هیچ دلیلی

2- احساس سبکی سر

3- احساس خستگی بدون هیچ دلیلی

4- سوزش سردل

5- درد در فک، گردن، یا بازوی چپ (به ویژه در زنان شایع است)

6- ناراحتی معده

7- تنگی نفس، حتی زمانی که کار خاصی انجام نمی دهید

اگر با هر یک از این علائم مواجه شدید مراجعه به پزشک در کمترین زمان ممکن بهترین گزینه است.

عوامل خطر سکته قلبی خاموش

عوامل خطر برای سکته قلبی خاموش همان مواردی است که برای حمله قلبی با علائم وجود دارد. عوامل خطر شامل موارد زیر است:

1- سیگار کشیدن

2- سابقه خانوادگی بیماری قلبی

3- سن

4- کلسترول بالا

5- فشار خون بالا

6- دیابت

7- عدم ورزش

8- اضافه وزن داشتن

9- تشخیص سکته قلبی خاموش

تنها راه برای اینکه مشخص شود دچار حمله قلبی خاموش شده‌اید، انجام آزمایشات تصویربرداری مانند الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام یا موارد دیگر است. این آزمایشات می‌تواند تغییراتی را نشان دهد که نشانگر حمله قلبی شما بوده است.

سکته قلبی در زنان شایع تر است یا مردان؟

مطالعات نشان داده است که سکته قلبی خاموش در زنان شایع‌تر از مردان است. فرد و حتی پزشک اش ممکن است علائم حمله قلبی خاموش را با اضطراب اشتباه بگیرند و آن را رها کنند. با این وجود بیشتر افرادی که به حمله قلبی خاموش مبتلا شده‌اند، تقریباً علائمی مانند حمله قلب داشته‌اند. عوامل حمله قلبی شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، چاقی و سن است.

چه عواملی باعث حمله قلبی خاموش می‌شوند؟

دلایل حمله قلبی خاموش همان موارد سکته قلبی طبیعی است. با گذشت سال‌ها، شریان‌های قلب از رسوبات کلسترول و پلاک باریک می‌شوند. این رسوبات می‌توانند به طور ناگهانی پارگی، خونریزی و انسداد شریان را داشته و منجر به آسیب عضله قلب شوند.

از کجا می‌توانم بدانم که دچار سکته قلبی خاموش هستم؟

علائم حمله قلبی خاموش و تقریبی است. ممکن است بیماران در پشت، بازوها، فک یا قفسه سینه احساس ناراحتی کنند. آن‌ها ممکن است سرگیجه یا حالت غش را تجربه کنند. آن‌ها ممکن است بعد از چند قدم احساس خستگی بیش از حد کنند و نفس نفس بزنند. آن‌ها ممکن است دچار سوزش سر دل یا همان سوزش معده شوند. این‌ها همه علائم تقریبی است که ممکن است نشان دهنده‌ی حمله قلبی خاموش باشد.

بیشتر پزشکان با بیمارانی مواجه بوده‌اند که یک احساس شدید سوزش، در معده و قلب خود احساس کرده‌اند. این سوزش در این افراد معمولاً بیش از ۲ روز به طول انجامیده است، در بعضی موارد این سوزش با احساس خستگی بیش از حد همراه بوده است. کسانی که دچار حمله قلبی خاموش می‌شوند، زمانی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، پزشکان متوجه می‌شوند که عضله قلب آنها آسیب دیده بوده است. در این نوع موارد باید امیدوار بود که ماهیچه قلب بهبود یابد و پزشکان مجبور نشوند شریان مسدود شده را باز کنند.

نحوه جلوگیری از حمله قلبی خاموش

در این قسمت ما به بیماران مبتلا به عمله قلب توصیه می‌کنیم که از عوامل خطرساز خود اطلاع داشته باشند، از فشار خون و کلسترولشان آگاه باشند، به طور مرتب ورزش کنند و از سیگار کشیدن برای کاهش خطر حمله قلبی خودداری کنند. مهم‌تر از همه این است که آنها باید به تمام علائم تقریبی حمله قلبی خاموش توجه کنند و در صورت وجود برخی از علائم به پزشک مراجعه کنند

ابتدا برای شناسایی هرگونه انسداد شریانی که ممکن است وجود داشته باشد، به آزمایش غربالگری بروید و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرید.

در مرحله بعد، عوامل خطرزا مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی و سیگار کشیدن را شناسایی کنید. با پزشک خود همکاری کنید تا عوامل خطر خود را کنترل نکنید. اگر پزشکتان دارو تجویز می‌کند، آن‌ها را مرتباً مصرف کنید. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید زیرا استعمال سیگار تقریباً در طول زندگی، بیماری قلبی یا سرطان را تضمین می‌کند.

رویکرد نهایی تغییر سبک زندگی مانند تغذیه سالم و ورزش است. کم تحرک بودن، تقریباً ۳ برابر خطر مرگ را در مقایسه با اضافه وزن، به شما می‌دهد. فقط ۲۰ دقیقه ورزش در روز می‌تواند خطر مرگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در پایان، ما به شما توصیه می‌کنیم که به غربالگری سلامتی بروید و خطرات خود را شناسایی کنید، فاکتورهای خطر خود را تحت کنترل داشته باشید و یک زندگی سالم را با ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی قلب سالم برای خود بسازید. همه این مسائل خطر ابتلا به حمله قلبی را برای سال های آینده به حداقل می‌رساند.

بیشتر بخوانید:

علل بیماری های قلبی - عروقی و کاهش سن ابتلا به آن

منابع:

echocardiography.ir

heart.kaums.ac.ir

yjc.ir

isna.ir

asriran.com

پایگاه خبری حقوق نیوز - بیماری ها و پیشگیری

  • منبع
  • echocardiography.ir
  • heart.kaums.ac.ir
  • yjc.ir
  • isna.ir
  • asriran.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید