امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267750
۵۲۷
۱
۰
نسخه چاپی
خطرات تلفن همراه

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت دوم)

پروفسور لنارت هاردل از دانشگاه هاسپیتال شهر اروبرو سوئد می گوید : افرادی که قبل از 20 سالگی به استفاده از تلفن همراه می پردازند 5 برابر بیشتر با خطر ابتلا به تومور مغزی روبرو هستند

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت دوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن

میدان های الکترو مغناطیسی به ویژه آنهایی که در گستره فرکانس بدن هستند، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می شوند و سرعت گسترش تومورها را افزایش می دهند.

یکی از خطرناکترین مشکلات امواج موبایل برای خانم باردار است. بدن جنین هنوز بافت خوب و کاملی را به خود نگرفته و بسیار حساس است. امواج موبایل منجر به کاهش عکس العمل مولکولی در بدن جنین می شود.

سلول های مغز اطفال هنوز شکل و ساختار محکمی به خود نگرفته اند و در واقع تکامل یافته نیستند و دیواره محکمی ندارند به همین دلیل میزان بیشتری از تشعشعات را از خود عبور می دهند که باعث اختلالات عصبی در آنها می شود و مواردی مانند چشم درد و کم اشتهایی در آنها دیده می شود. فاصله یک آنتن مخابراتی با انسان باید حداقل 50 تا 60 متر باشد تا امواج کمتر به انسان آسیب برساند.

حمل کردن موبایل ضرر دارد. حتی اگر 30 سانتی متر با تلفن همراه فاصله داشته باشید امواج الکترو مغناطیس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت می کند. هنگام حرکت در مکان هایی که سیگنال موبایل متغیر است، گوشی موبایل سعی در به دست آوردن سیگنال بیشتر می کند و در واقع امواج بیشتر و قوی تری از خود ساطع می کند و خطرناک تر است. در مکان هایی که پوشش سیگنال کم است امواج گوشی بیشتر می شود و در مقابل در مکان هایی که نزدیک آنتن مخابرات و پوشش، خوب است، امواج ساطع شده از طرف آنتن برای بدن بسیار خطرناک است.

خطر امواج هنگام صحبت کردن از هر زمان دیگر بیشتر است. زیرا این امواج همواره در حال کم و زیاد شدن هستند. خانم های باردار باید حداقل 2 متر با موبایل فاصله داشته باشند. هنگام ارسال MMS یا پیام تصویری، خطر امواج 1000 برابر بیشتر است.

استفاده از هندزفری نمی تواند درصد امواج را کاهش دهد زیرا این وسیله مانند یک آنتن عمل می کند. پاره شدن رشته های DNA و احتمال ابتلا به سرطان، ناراحتی قلبی، فشار خون، رشد تومورهای مغزی، سردرد، آلزایمر، پارکینسون و... از عوارض احتمالی استفاده از تلفن همراه هستند.

الکترو اسموگ (electrosmog) از لحاظ فیزیکی یک لغت ساختگی غیر دقیق است و در واقع از لغات اسموگ (: smoke دود) و فاگ (fog :مه) تشکیل شده است. لغت الکترو اسموگ برای تشریح فاکتور آسیب زیست محیطی میدان های الکترونیکی (فرستنده های تلفن های همراه، خطوط پرفشار و غیره) ساخته شده است.

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت دوم)

آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه ثابت می کند که میدان های الکترومغناطیسی تلفن های همراه عملکردهای تغذیه ای گوناگونی مانند جذب آب و مواد معدنی را تغییر و رشد سلول های توموری را احتمالاً به این خاطر که هجوم مواد سرطان زا را به بدنه سلول آسان تر می شود، افزایش می دهند. از سویی مدرک علمی مشخصی برای زیان بخش بودن تشعشع فرکانس بالا موجود نیست و از سوی دیگر تکنولوژی رادیویی موبایل برای مدت زمان طولانی در حال کارکرد نبوده است. تحقیقات قاطع تر در طول دوره زمانی طولانی تر امکان پذیر خواهد بود. پیشگیری یقیناً توصیه می شود.

کودکان استفاده کننده از تلفن همراه 5 برابر بیشتر به تومور مغزی مبتلا می شوند.

پژوهشگران اعلام کردند کودکانی که از گوشی تلفن همراه استفاده می کنند 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند. تحقیقات دانشمندان سوئدی نشان داد که کودکان زیر 16 سال به علت این که سیستم عصبی و مغز آنها هنوز در حال رشد و توسعه است آسیب بیشتری را از تشعشعات تلفن های همراه می پذیرند.

دانشمندان معتقدند که کوچک تر بودن سر و نازک تر بودن جمجمه کودکان باعث نفوذ بیشتر تشعشعات به درون مغز می شود. این دسته از محققان پس از ارائه نتایج تحقیقات بر این باورند که کودکان زیر 12 سال باید تنها در مواقع اضطراری از تلفن همراه استفاده کنند.

دانشمندان همچنین افزودند که نوجوانان باید از هندزفری و تا حد ممکن از پیام کوتاه استفاده کنند.

نتایج پژوهش های محققان سوئدی در کنفرانسی در مورد تلفن همراه و سلامت در لندن ارائه شده است. یکی از یافته های این تحقیق نشان می دهد که یک شخص هرچه زودتر و در سن پایین تر با استفاده از موبایل روی بیاورد احتمال ابتلا به تومور مغزی در وی افزایش می یابد.

پروفسور لنارت هاردل از دانشگاه هاسپیتال شهر اروبرو سوئد می گوید : افرادی که قبل از 20 سالگی به استفاده از تلفن همراه می پردازند 5 برابر بیشتر با خطر ابتلا به تومور مغزی روبرو هستند.

بیشتر بخوانید:

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت اول)

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت سوم)

خطرات تلفن همراه و راه های مقابله با آن (قسمت پایانی)

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟ (قسمت اول)

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟ (قسمت دوم)

راه های مقابله با درد گردن، شانه و پشت در محیط کار

منبع: ارگونومی و سلامت - دکتر علیرضا منجمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - دانستنیهای پزشکی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید