امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 265193
۳۴۸۷
۱
۰
نسخه چاپی
جراحی

دردناک‌ترین جراحی ها را بشناسید

به طور کلی تحقیقات نشان می‌دهد جراحی‌های ارتوپدی که استخوان در آن درگیر می‌شود از دردناک‌ترین جراحی‌ها به شمار می‌روند. همچنین جراحی‌هایی که در آن لاپاراسکوپی انجام می‌شود می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید شوند

دردناک‌ترین جراحی ها را بشناسید

دانستن این که کدام جراحی‌ها، دردناک ‌ترین جراحی‌ها تلقی می‌شود می‌تواند به افراد کمک کند از آن چه در انتظارشان است، آگاه شوند اما فهرست جراحی های دردناک تنها یک راهنمای کلی است چرا که احساس درد بیماران مختلف از جراحی‌های مختلف، متفاوت است.

میزان و شدت درد درهمه بیماران در تمام انواع جراحی‌ها یکسان نیست و به همین دلیل رتبه بندی جراحی از نظر میزان درد ناشی از آن ها کار آسانی نیست.

جراحی های دردناک

تحقیقات نشان می‌دهد جراحی‌های ارتوپدی که استخوان در آن درگیر می‌شود از دردناک‌ترین جراحی‌ها به شمار می‌روند. همچنین جراحی‌هایی که در آن لاپاراسکوپی انجام می‌شود می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید شوند.

در فهرست زیر دردناک ترین عمل های جراحی آورده شده است:

عمل جراحی باز روی استخوان پاشنه پا یا کالکانئوس (Calcaneus)

اگر استخوان پاشنه پا در شخصی شکسته باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. اگر لبه های شکسته استخوان پاشنه پا زیاد جابجا نشده باشند و یا فاصله کمی از هم داشته باشند، معمولا نیازی به انجام عمل جراحی نیست.

برای ترمیم شکستگی، جراح ارتوپدی ابتدا باید پوست را برش دهد تا به استخوان شکسته برسد، سپس با کمک ابزار ترمیم ارتوپدیک استخوان شکسته را ترمیم کند و به حالت قبل باز گرداند.

پوست اطراف پاشنه نازک است و این ناحیه بافت نرم زیادی ندارد. آسیب زدن به اعصاب اطراف استخوان پاشنه در حین عمل بسیار محتمل است. فشار وارد شده از سوی پیچ ها یا پلاک های ارتوپدی به اعصاب می تواند باعث بروز درد شدیدی در پاشنه پای بیمار در دوره ریکاوری شود.

عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

استخوان‌های ستون فقرات که به عنوان مهره شناخته می‌شوند می‌توانند به دلیل بیماری‌هایی چون بیماری اسکولیوز (کژپشتی) یا بیماری دژنراتیو دیسک تحت تاثیر قرار بگیرند.

اگر حرکت بین مهره‌ها باعث ایجاد درد شود پزشک ممکن است عمل جراحی فیوژن را پیشنهاد دهد که طی آن دو یا چند مهره به یکدیگر متصل می‌شوند تا از حرکت آنها در برابر یکدیگر جلوگیری شود.در برخی موارد این جراحی پیوند استخوان نیز به همراه داشته و از استخوان ران به ستون فقرات فرد پیوند داده می‌شود تا به پیوند مهره‌ها به یکدیگر کمک کند. پیوند استخوان در این جراحی می‌تواند باعث درد شدید و حتی مزمن شود.

عمل جراحی میومکتومی

این عمل جراحی به منظور حذف فیبروئیدها از رحم صورت می‌گیرد اگرچه این بافت‌های عضلانی تقریبا در اکثر مواقع بی ضرر هستند اما می‌تواند به نازایی منجر شوند.

این جراحی اکثر اوقات به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود اما اگر فیبروئید بزرگ باشد ممکن است عمل جراحی باز لازم باشد. عمل جراحی باز به نسبت لاپاراسکوپی درد بیشتری داشته و به مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد. در طول عمل جراحی میومکتومی، جراح شکم را باز می‌کند تا به فیبروئیدها برسد و پس از برداشتن و حذف آنها برش‌ها را با بخیه می‌بندد.

دردناک‌ترین جراحی ها را بشناسید

عمل جراحی پروکتوکولکتومی

در این عمل جراحی، روده بزرگ، راست روده و کانال مقعد برداشته می‌شود. این قسمت‌ها با یکدیگر بخش انتهایی روده را تشکیل می‌دهند.

عمل جراحی پروکتوکولکتومی برای درمان کولیت زخمی، سرطان روده بزرگ و برخی از انواع بیماری کروی (نوعی بیماری التهابی روده) استفاده می‌شود. در صورت امکان جراحان از روش لاپاراسکوپی برای انجام این عمل جراحی استفاده می‌کنند اما اگر امکان استفاده از این روش نباشد عمل جراحی باز صورت می‌گیرد.

عمل جراحی بازسازی ستون فقرات

بازسازی ستون فقرات به چندین رویه پزشکی مورد استفاده برای درمان آسیب‌ها یا اختلالات نخاعی بر می‌گردد که از این میان می‌توان به تنگی مجرای نخاعی و اسکولیوز (کژپشتی) اشاره کرد. در این عمل جراحی، جراح از میله‌ها و پیچ‌های فلزی برای اصلاح انحنای ستون فقرات استفاده کرده و ستون فقرات را پایدار می‌کند. ستون فقرات تراکم بالایی از اعصاب و پایانه‌های عصبی دارد و به همین دلیل این عمل جراحی به طور بالقوه بسیار دردناک است.

دوره ریکاوری و بهبودی

دوره بازیابی به نوع عمل جراحی بستگی دارد. حتی افرادی که همزمان یک نوع عمل را انجام داده اند ممکن است دوره ریکاوری کاملا متفاوتی با هم داشته باشند. پزشک می تواند در مورد چگونگی مدیریت درد بعد از عمل، توصیه های خاصی به فرد یمار بدهد . آنها همچنین ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کرده و در مورد چگونگی همراهان شما صحبت کند.

درد بعد از عمل جراحی همیشه قابل پیشگیری نیست. در حالی که داروهای مخدر و مسکن های قوی اغلب برای بیمار تسکین دهنده درد هستند، ممکن است عوارض جانبی منفی از افسردگی گرفته تا مشکلات تنفسی برای او داشته باشند.

پزشک برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی بیشتر، یک دوز کنترل شده از داروها را برای بیمار خود تجویز میکند. طیف گسترده ای از داروهای ضد درد برای کمک به تسکین درد بیمار در دسترس هستند. برخی از آن ها عبارتند از:

- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای دردهای خفیف تا متوسط

- اپیوئید هایی مانند مورفین برای تسکین درد متوسط ​​یا شدید

افرادی که پس از عمل جراحی درد شدیدی تجربه می کنند باید به پزشک خود مراجعه کنند و برای تسکین درد خود از او کمک بگیرند. داروهای ضد درد ممکن است بلافاصله اثر نکنند، بنابراین تسکین فوری درد با برخی از روش ها می‌تواند به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت بیمار کمک کند. داروهای ضد درد باید باعث می‌شوند بیمار احساس راحتی بیشتری داشته و توانایی جابجایی بهتری داشته باشد که این خود می تواند به بهبودی مناسب او کمک کند.

  • منبع
  • ایسنا
  • نسخه

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید