امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 268247
۷۱۱
۱
۰
نسخه چاپی
دهان و لثه

درمان دهان و لثه با 18 مواد خوراکی

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج ترین مشکلات مردم در سراسر جهان است. البته امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی، این معضل هنوز هم وجود دارد

درمان دهان و لثه با 18 مواد خوراکی

پایگاه خبری حقوق نیوز

درمان دهان و لثه با مواد خوراکی

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج ترین مشکلات مردم در سراسر جهان است. البته امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی، این معضل هنوز هم وجود دارد.

1-روزی دو بار مقداری پودر پوست بادام سوخته را بر روی دندان های جلویتان بمالید و پس از چهرده روز نتایج آن را مشاهد می کنید. بدون شک از تاثیر شگرف آن بسیار متعجب خواهید شد.

2- قبل از مسواک زدن مقداری نمک خام را برای چند دقیقه بر روی دندان هایتان بمالید. دانه های نمک زردی دندان هایتان را کاهش داده و از بین خواهد برد و دندان هایتان را سفید خواهد کرد.

3- موزها زرد هستند ولی جالب اینکه به سفید کردن دندان های زرد شده کمک می کنند. برای این کار پوست موز را هر روز به صورت دورانی روی کل دندان های خود بمالید و پس از چند هفته شاهد نتایج مثبت آن خواهید بود.

4- برای برطرف کردن ناراحتی های دهان، دم کرده زرشک را غرغره کنید. جویدن برگ زرشک، باعث محکم شدن لثه و دندان می شود.

5- اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بمالید، لثه و دندان را تقویت می کند.

6- توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین C در درمان بیماری لثه موثر است.

7- جویدن کندر مانند آدامس لثه را محکم می کند و بوی دهان را می زداید.

8- خوردن گشنیز برای دهان و دندان بسیار مفید است. لثه را سالم می سازد، جلوی خرابی دندان ها را می گیرد و درد دندان را برطرف می کند. برای برطرف کردن درد دندان 10 گرم تخم گشنیز را در چهار لیتر آب بریزید و بگذارید بجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد. آن را کمی سرد کنید و در دهان مزه مزه کنید تا درد دندان برطرف شود.

9- غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است و در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است.

10- آب پیاز برای دندان درد مفید است. برای تسکین درد باید آب پیاز را روی دندن ریخت و کمی نگه داشت، این عمل را می توان با پنبه انجام داد. پیاز لثه را تقویت می کند.

11- برای رفع لق بودن دندان ها و تسکین درد آن، سرکه را روزی چند بار در دهان غرغره کنید. سرکه در رفع جرم دندان و التهاب لثه نیز موثر است. به منظور رفع بوی بددهان و نیز سفیدی دندان ها، هفته ای یک بار دندان های خود را با مسواک آغشته به سرکه مسواک بزنید.

12- انجیر خشک جوشیده شده در شیر، برای درمان ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است.

13- زردآلو بوی بد دهان را رفع می کند.

14- جویدن برگ های شاهی تازه، لثه را محکم می کند و آنها را سالم نگه می دارد.

15- مصرف پرتقال موجب استحکام لثه ها می شود.

16- مصرف مقادیر اندکی از اسیدهای چرب امگا 3 که به طور معمول در غذاهایی مثل ماهی یافت می شوند، برای کمک به برطرف کردن بیماری های لثه مفید است. مصرف اسیدهای چرب امگا 3 احتمال ابتلا به بیماری های لثه را 23 تا 30 درصد کاهش می دهد.

17- استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید، پوششی روی دندان ها ایجاد کرده و از آنها در مقابل تاثیرات مخرب اسید و شکر، محافظت می کند.

18- بعد از مصرف غذاهای اسیدی مثل آب پرتقال، نباید فوراً مسواک زد، زیرا به علت تاثیر اسید بر دندان ها، احتمال سایش و پوسیدگی دندان وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

12 راه کار طبیعی برای سفیدی دندان ها

35 روش برای درمان فوری دندان درد

ورم لثه و علائم مربوط به آن چیست؟

تاثیر مواد مخدر بر دندان و لثه

منبع: راهنمای جامع خانه داری - سحر کریمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - سلامت و بهداشت

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید