امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 287728
۳۱۵
۱
۰
نسخه چاپی

در گرسنگی و با معده خالی تصمیمات اساسی نگیرید

گرسنگی به طور قابل توجهی تصمیم گیری افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، آنها را بی تاب می کند و به احتمال زیاد به دلیل گرسنگی آنها به پاداش کوچک، زودتر از پاداش بزرگتر که برای آینده وعده داده می شود، رضایت می دهند.

در گرسنگی و با معده خالی تصمیمات اساسی نگیرید

همه ما می دانیم که خرید غذا در هنگام گرسنگی ایده بدی است، اما تحقیقات جدید دانشگاه داندی پیشنهاد می کند که مردم نه تنها درباره خرید غذا بلکه از هر تصمیم گیری مهم در مورد آینده با شکم خالی اجتناب کنند.

این مطالعه که توسط دکتر بنجامین وینسنت از دپارتمان روانشناسی دانشگاه انجام شد، نشان داد که گرسنگی به طور قابل توجهی تصمیم گیری افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، آنها را بی تاب می کند و به احتمال زیاد به دلیل گرسنگی آنها به پاداش کوچک، زودتر از پاداش بزرگتر که برای آینده وعده داده می شود، رضایت می دهند.

از شرکت کنندگان در آزمایشی که توسط دکتر وینسنت طراحی شده بود، سؤالاتی در مورد غذا، پول و سایر پاداش ها در هنگامی که آنها سیر بودند پرسیده شد و دوباره همان سوالات زمانی که یک وعده غذایی آنها حذف شده بود، پرسیده شد.

تعجب آور نبود که افراد در هنگام گرسنگی به مشوق های غذایی کوچکتر که زودتر می رسید راضی می شدند، اما آنچه تعجب محققان برانگیخت این موضوع بود که گرسنه بودن پاداش های کاملاً غیرمرتبط با غذا را نیز تغییر می دهد. این نشان می دهد که عدم تمایلِ به تعویق انداختن رضایت، ممکن است به انواع دیگر تصمیمات، از جمله تصمیمات مالی و بین فردی نیز منتقل شود. دکتر وینسنت معتقد است مهم است که مردم بدانند که گرسنگی به نحوی که آنها پیش بینی نمی کنند ممکن است بر ترجیحات و تصمیمات آنها تأثیر بگذارد .

همچنین این خطر وجود دارد که افرادی که به دلیل فقر دچار گرسنگی هستند، تصمیماتی بگیرند که وضعیت آنها را تثبیت کند.

او گفت: ما متوجه شدیم که ترجیحات افراد در هنگام گرسنگی به طور چشمگیری از بلندمدت به کوتاه مدت تغییر کرد. این جنبه ای از رفتار انسانی است که به طور بالقوه می تواند توسط بازاریابان مورد سوء استفاده قرار گیرد، بنابراین افراد باید بدانند ترجیحات و تصمیمات آنها ممکن است در هنگام گرسنگی تغییر کند.

مردم معمولاً می‌دانند که وقتی گرسنه هستند، نباید برای خرید غذا بروند، زیرا احتمال بیشتری دارد که انتخاب‌های ناسالم یا زیاده‌روی داشته باشند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که این می‌تواند بر انواع دیگر تصمیم‌گیری‌ها نیز تأثیر بگذارد. فرض کنید می‌خواهید با یک مشاور حقوق بازنشستگی یا وام مسکن صحبت کنید – انجام این کار در حالی که گرسنه هستید ممکن است باعث شود که به ارضای نیاز گرسنگی خود توجه کنید و به تصمیماتی که بر آینده تاثیرگذار هستند اهمیت ندهید. 

این کار با تلاش بزرگ‌تری در روان‌شناسی و اقتصاد رفتاری برای ترسیم عواملی که بر تصمیم‌گیری ما تأثیر می‌گذارند، در پیوند قرار می‌گیرد.

دکتر وینسنت و همکار و شاگرد سابقش، جردن اسکرینکا، 50 شرکت کننده را دو بار آزمایش کردند – یک بار زمانی که به طور معمول غذا خورده بودند و یک بار زمانی که در آن روز چیزی نخورده بودند. در هنگام گرسنگی، افراد ترجیح می‌دهند که پاداش‌های فرضی کوچک‌تر بلافاصله به جای پاداش‌های بزرگ‌تر که دیرتر به دست می‌آیند داده شود.

دکتر وینسنت گفت: ما می‌خواستیم بدانیم که آیا گرسنگی تأثیر خاصی بر نحوه تصمیم‌گیری شما فقط در رابطه با غذا دارد یا اینکه تأثیرات گسترده‌تری بر تصمیمات شما به جا می گذارد و این تحقیق نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری زمانی که افراد گرسنه هستند، بیشتر بر زمان حال متمرکز می‌شود و تصمیمات را نه تنها درباره غذا بلکه در سایر موارد تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین با توجه به اینکه گرسنگی به دلایل مختلفی از جمله رژیم های غذایی متداول است، درک این موضوع که گرسنگی بر تصمیمات و ترجیحات غیرغذایی نیز تاثیر دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید