امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266725
۱۱۹۴
۱
۰
نسخه چاپی

زندگی کردن در لحظه حال | راه های زندگی در لحظه حال

زندگی کردن در لحظه حال | راه های زندگی در لحظه حال

زندگی کردن در لحظه یا حال به معنی آن است که با تمام حواس خود، هشیار و آگاه به زمان حال باشیم. این به معنی آن است که به گذشته فکر نکنیم یا در آن ساکن نشویم و نیز مضطرب و نگران آینده نباشیم.

زندگی کردن در لحظه حال

زندگی کردن در لحظه یا حال به معنی آن است که با تمام حواس خود، هشیار و آگاه به زمان حال باشیم. این به معنی آن است که به گذشته فکر نکنیم یا در آن ساکن نشویم و نیز مضطرب و نگران آینده نباشیم.

اگر شما فقط می توانید یک لحظه در یک زمان زندگی کنید ، ممکن است آن را هم اکنون تبدیل کنید.

قبلاً شنیده اید – احتمالاً بارها – که زندگی در لحظه کنونی مهم است. شما همچنین ممکن است توصیه های مشابهی مانند این موارد را شنیده باشید:

“گرفتار فکر کردن در مورد گذشته یا آینده نیستید. زندگی در لحظه حال را مدنظر داشته باشید!”

“درلحظه زندگی کنید.”

“تمام آنچه که شما دارید این لحظه است. اجازه ندهید آن از بین برود. “

همه این گفته ها (احتمالاً استفاده بیش از حد) با همان پیام اساسی جوش می شوند: زندگی در لحظه حال بسیار حیاتی است.

در زندگی قرن بیست و یکم ما ، کار آسانی نیست همیشه چیزی پیش می آید که ما باید آن را آماده یا پیش بینی کنیم ، و زندگی ما آنقدر مستند است که گم شدن هرگز در گذشته آسان نبوده است.

با توجه به سرعت و برنامه های سرعتی که اکثر ما از آن استفاده می کنیم ، سطح عادی اضطراب ، استرس و نارضایتی هنجار جدید است. شما حتی ممکن است متوجه آن نشوید ، اما این گرایش به گذشته و آینده می تواند شما را دائما فرسوده و احساس عدم تماس با خود کند.

علاج این بیماری همان چیزی است که همه مردم در طی آن گفته اند: آگاهی آگاهانه و تعهد به زندگی در لحظه حال.

زندگی در حال حاضر راه حل مشکلی است .

زندگی کردن در لحظه حال | راه های زندگی در لحظه حال

شما ممکن است فکر کنید که این همه عالی به نظر می رسد ، اما ” زندگی در لحظه حال ” در واقع به چه معنی است؟ چگونه می توانیم در هر چیزی زندگی کنیم به جز حال؟

زندگی در زمان حال فقط یک اصطلاح دلخواه یا یک عبارت رایج نیست بلکه این یک شیوه زندگی شناخته شده و مورد تأیید شواهد است که روانشناسان به سرعت برای کسانی که در زندگی روزمره خود با اضطراب و استرس دست و پنجه نرم می کنند ، توصیه می کنند.

حضور در لحظه کنونی یا “اینجا و اکنون” بدان معنی است که ما از آنچه اتفاق می افتد در همین لحظه آگاه هستیم. ما از شایعات گذشته و نگرانی در مورد آینده منحرف نمی شویم بلکه در اینجا و اکنون محور هستیم. تمام توجه ما به لحظه کنونی معطوف شده است .

در لحظه فعلی همه چیز واقعاً وجود دارد.

زمانی که ما خودمان را برای زندگی در لحظه آموزش می دهیم، خود را در آن لحظه فرو می بریم و زیبایی آن را کشف می کنیم. ما یاد می گیریم که روی انرژی خود تمرکز و آن را مدیریت کنیم.

برای اینکه هر لحظه را بشماریم، بایستی پذیرای آن باشیم. هرکاری که انجام می دهیم و با هر شخصی که در ارتباط هستیم، تمام توجه خودمان را به آنها اختصاص دهیم. حتی زمانی که استراحت می کنیم، بایستی آن لحظه را مزه مزه کنیم. این به ما فرصتی برای دوباره شارژشدن، دوباره تازه شدن و پیدا کردن شفافیت می دهد.

در اغلب موارد ما انتظارات بسیار بزرگی از خودمان و زندگیمان داریم. ما جهت انجام این امور هجوم می بریم و با شتاب کاری را انجام می دهیم، واقعاً بدون آنکه از فرایند آن لذت ببریم. این هجوم بردن برای چیست؟ فکر می کنیم به کجا می رویم؟ اگر ما توقف نکنیم و در باره اینکه به کجا می رویم، فکر نکنیم: احتمالاً جهتمان را گم می کنیم. در عوض، وقتی ما قدر هر لحظه را می دانیم و درس های آن را برداشت می کنیم، آگاهانه، هدفمند و مسئولانه زندگی می کنیم.

به علاوه، وقتی در گذشته زندگی می کنیم و اجازه نمی دهیم که تجارب دردناک، اشتباهات پیش آمده یا روزگار سخت، بگذرند، ما خود را به حال و آینده ای مشابه محکوم می کنیم. ما باید بپذیریم که نمی توانیم گذشته را تغییر بدهیم، ما تنها می دانیم که در آن به سر می بریم، سپس به پایان می رسد و به جلو حرکت می کنیم.

زندگی در لحظه به معنی آن است که اجازه بدهیم گذشته عبور کند و به آینده اعتماد کنیم. اگر ما مثبت و به زمان حاضر خوش بین باشیم، آینده ما نیز مثبت و امید بخش خواهد بود. ما این را به خود مدیون هستیم که هر لحظه مان را از همین حالا بشماریم.

زندگی کردن در لحظه حال

مزایای زندگی کردن در لحظه حال

* شما ارتباط بیشتری با افکار و احساساتتان پیدا می کنید.

* با دیگران ارتباط بیشتری پیدا می کنید.

* قدردانی و لذت بخشی زندگی را بیشتر احساس خواهید کرد.

* اگر شما در لحظه زندگی کنید، لحظه از کنار شما نمی گذرد.

* احساس تمرکز، صلح و زنده بودن بیشتری می کنید.

* کمتر احساس اضطراب و ترس می کنید.

مانند تمام مهارت ها، برای آموزش و لذت بردن از در لحظه زندگی کردن، نیاز به وقت گذاشتن و تمرین است. از همین حالا شروع کنید و زندگی را از منظری تازه و جدید ببینید.

راه های زندگی در لحظه حال

اموال غیرضروری را حذف کنید

مینیمالیسم شما را وادار به زندگی در زمان حال می کند. از بین بردن موارد مرتبط با خاطرات گذشته شما را آزاد می کند و به شما امکان می دهد زندگی گذشته را متوقف کنید. هنگامی که گذشته دیگر قدرت نداشته باشد ، می توانید لحظه به لحظه زندگی کنید.

لبخند بزنید

هر روز مملو از امکانات بی پایان است! آن را با یک لبخند شروع کنید. شما هر روز صبح نگرش خود را کنترل می کنید ، آن را خوش بینانه نگه دارید. خودتان را پیدا خواهید کرد که هر روز این کار را انجام دهید حتی بدون آنکه متوجه شوید.

کاملاً از لحظات امروز قدردانی کنید

تا آنجا که ممکن است زندگی در لحظه حال را اجرا کنید.

مناظر ، صداها ، بوها ، احساسات ، پیروزی و غم و اندوه. اینها در زندگی روزمره ماست اما اغلب فراموش می کنیم که آنها را بکار گیریم و از آنها واقعاً قدردانی کنیم

بخشیدن بخاطر صدمه ای که در گذشته دیده اید

اگر به دلیل صدمات گذشته نسبت به انسان دیگری دلخور هستید ، می خواهید بخشش کنید و به پیش بروید. ضرر تقصیر آنها بود ، اما اجازه دادن به آن بر روحیه شما تأثیر می گذارد. بگذارید بروید و در عوض لحظه حضور خود را انتخاب کنید.

کار خود را دوست داشته باشید

اگر فقط “زنده ” هستید که پس از یک هفته کار مدام منتظر تعطیلات آخر هفته باشید، ۷۱٪ از زندگی خود را (۵/۷ روز) هدر می دهید.

دو راه حل وجود دارد:

یک شغل جدید پیدا کنید که در واقع از آن لذت ببرید ، یا چیزی را پیدا کنید که از حرفه فعلی خود قدردانی کنید.

 راه های زندگی در لحظه حال

متوقف کردن نگرانی و اضطراب

چگونه می‌توانیم قدر لحظات زندگی خود را بدانیم در حالی که همواره نگران اتفاقات آینده هستیم ؟ آن هم اتفاقاتی که شاید هرگز رخ ندهد . پس از ان جایی که نگرانی و اضطراب برای فردایی مبهم تا کنون برای هیچ کس سود و فایده‌ای به همراه نداشته است ، عاقلانه‌تر این است که تغییر جهت داده و از انرژی ذهنی خود در مسیر دیگری استفاده کنیم.

غلبه بر عادت‌های نادرست

عادت‌ها ، با اسیر کردن ما در بند خود آزادی در زندگی را از ما سلب می‌کنند . پس بهتر است آنها را حذف کنیم و اجازه ندهیم که در زندگی ما نفوذ کنند؛ برای رسیدن به این هدف باید در لحظه و زمان حال زندگی کنیم .

عشق را در اطراف پراکنده کنید

هر روز کار خوبی برای کسی انجام بدهید. به غریبه‌ها لبخند بزنید. درِ ورودی را برای کسی باز نگه دارید. کسی را به یک لیوان چای مهمان کنید. به نیازمندان کمک کنید. به عزیزان‌تان تلفن کنید. جای خود را در مترو یا اتوبوس به دیگران تعارف کنید. از کسی تعریف کنید. به اطرافیان‌تان بگویید که قدردان آنها هستید. این کارها واقعا احساس خوبی را در آدم ایجاد می‌کند!

به جهان بنگرید انگار که فیلم تماشا می‌کنید

هنگامی که شما در قطار یا اتوبوس نشسته‌اید، در یک کافی‌شاپ یا رستوران هستید یا حتی در خیابان قدم می‌زنید، تصور کنید که در سالن سینما نشسته‌اید. برای یک لحظه هر چیزی را که در اطراف شما در حال اتفاق افتادن است تماشا کنید. اسم این فیلم “زندگی” است و این فیلم مستند روی دیوار در حال پخش شدن است. این سریع‌ترین راه برای این است که از خودتان بیرون بیایید و راه درست برای رسیدن به زمان حال را پیدا کنید.

از غذا خوردن لذت ببرید

آخرین باری که واقعا غذا خوردید کی بوده است؟ معمولا ما در هنگام غذا خوردن به صورت موازی کارهای دیگری نیز می‌کنیم. پای لپ‌تاپ و تلوزیون غذا می‌خوریم در حالیکه در حال گشت‌وگذار در اینترنت هستیم. ولی اینکه چند لحظه‌ای از دغدغه‌های روزانه فاصله بگیرید و در هنگام غذا خوردن از آن لدت ببرید به شما کمک خواهد کرد تا با زمان حال ارتباط برقرار کنید.

قبل از هر وعده چند نفس عمیق بکشید، اینکار به شما کمک می‌کند تا سیستم عصبی خود را آرام کنید که تمرین خوبی برای در حال بودن است.

لقمه‌ها را به آرامی بجوید و از بو، طعم و بافت غذای خود لذت ببرید.

زندگی کردن در لحظه حال | راه های زندگی در لحظه حال

از تلفن همراه خود جدا شوید

در عصر تلفن‌های هوشمند، انسان‌ها در حسرت زمان‌هایی برای خودشان هستند. ما از تلفن‌های همراه خود در هر شرایطی استفاده می‌کنیم. در آسانسور، قبل از خواب، بعد از خواب، هنگام رانندگی و …

در حالیکه روان‌شناس‌ها پیشنهاد می‌دهند که این عادت بد را کنار گذاشته و در عوض به خود، این فرصت را دهید که آسوده نشسته و از اطراف خود لذت ببرید. این تمرین می‌تواند از زمانی که از خواب بلند می‌شوید آغاز شود. بعد از بیدار شدن تلفن همراه خود را کنار بگذارید و به جایش کمی با آسودگی خاطر چای یا قهوه بنوشید و یا زمانی را با خانواده خود بگذرانید.

زمانی را به بدنتان اختصاص دهید

زمان‌های کوتاهی از مشغله‌های کاری روزمره فاصله بگیرید و به خودتان اختصاص دهید. با آرامش به سر و ذهن خود متمرکز شوید و به سمت پایین و انگشت‌های پا در حالیکه نفس‌های عمیق و منظم می‌کشید بروید بدون آنکه سعی کنید افکار و احساساتی که به سمت شما می‌آیند را سرکوب کنید. این کار نه تنها شما را نسبت به بدنتان آگاه‌تر میکند بلکه فرصتی محیا می‌کند که خود را از تنش‌ها و استرس‌ها دنیای بیرون کمی رها کنید.

در مورد آینده آرزو کنید ، اما امروز سخت کار کنید

رویای بزرگ اهداف و برنامه هایی را برای آینده تعیین کنید. اما کار سخت امروز همیشه اولین قدم برای تحقق رویاهای خود در فردا است.

نگران نباشید

امروز اگر نگران فردا باشید ، نمی توانید کاملاً از لحظه قدردانی کنید. درک کنید که فردا اتفاق خواهد افتاد ، آیا نگران آن هستید یا نه. و از آنجایی که نگرانی هرگز برای کسی کاری نکرده است ، انرژی ذهنی خود را به جای دیگر هدایت کنید.

به فراتر از راه حل های قدیمی برای مشکلات فکر کنید

دنیای ما آنقدر سریع تغییر می کند که اکثر راه حل های دیروز دیگر جواب های صحیح امروز نیستند. به ذهنیت “اما اینگونه نیست که ما همیشه این کار را کرده ایم” قفل نشوید. راه حل های دیروز راه حل های امروز نیستند و مطمئناً راه حل های فردا نیستند.

زندگی در لحظه اصلا بدین معنا نیست که شما دست از رشد کردن می کشید

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مدام به ما می گوید باید در شغلمان پیشرفت کنیم یا از آنچه که هستیم، بهتر و بهتر شویم: ما روزهایمان را به خیال بافی درباره آینده مان می گذرانیم. اگر می توانستم… اگر امکانش را داشتم…. یا اگر میشد….. ببینید؛ این ای کاش ها و اگر ها به شما هیچ کمکی نخواهند کرد؛ این اگر ها نه تنها شما را به پیش نمی رانند، بلکه شما را متوقف ساخته و جلوی رشدتان را می گیرند چرا که شما نمی توانید وقتی خودتان را غرق در آینده خیالی تان کرده اید، بر لحظه اکنون و الان، تمرکز کنید.

سرعت کارهایتان را پایین بیاورید

اینقدر عجول نباشید؛ ترمزها را بکشید و از صندلی راننده پایین بیایید. البته درک این جمله، برای آن دسته از افرادی که نمی توانند در لحظه اکنون زندگی کنند، کمی دشوار است؛ آنها مدام از نقطه الف به سمت نقطه ب حرکت می کنند و از این جلسه و قرار به جلسات دیگر و سپس به خانه، آشپزی، تمیز کاری، و … می پردازند؛ نهایتا ۵-۶ ساعت وقت برای خوابیدن دارند؛ که همانطور که می توانید تجسم کنید، آرامش و استراحت لازم را برای آنها فراهم نخواهد کرد.

به مسائل ریز و جزئی هم توجه کنید

گاهی اوقات آن قدر درگیر مسائل بزرگ و فوری در زندگی می شویم که جزییاتی که نقش مهمی هم در زندگی مان ایفا می کنند را نادیده می گیریم. ما می توانیم با لذت بردن از یک فنجان قهوه، غذای خوشمزه، گوش دادن به آهنگ مورد علاقه مان توجهمان را به حال معطوف کنیم و روحیه مان را هم بهبود بخشیم.

کینه را فراموش کنید

شاید در گذشته کسی یا چیزی باعث جریحه‌دار شدن احساسات ما شده باشد . با توقف در گذشته جز غم و اندوه چیز دیگری نصیب ما نخواهد شد پس بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم و کینه‌ها را دور بریزیم تا با خلق و خویی خوش به استقبال یک روز جدید برویم .

  • منبع
  • پرورش افکار
  • بیتوته
  • محمد فرتاش

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید