امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 274976
۱۳۸۹
۱
۰
نسخه چاپی

سخت شدگی گوش یا اتواسکلروز | اتواسکلروز و اختلال شنوایی | علایم اتواسکلروز | تشخیص اتواسکلروز | درمان اتواسکلروز

سخت شدگی گوش (اتواسکلروز)، رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است. در نتیجه، از عملکرد صحیح ساختمان های داخل گوش جلوگیری می شود و کاهش شنوایی روی می دهد. در بعضی از افراد مبتلا به اتواسکلروز، ممکن است کاهش شنوایی شدید شود

سخت شدگی گوش یا اتواسکلروز | اتواسکلروز و اختلال شنوایی | علایم اتواسکلروز | تشخیص اتواسکلروز | درمان اتواسکلروز

سخت شدگی گوش (اتواسکلروز)، رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است.

سخت شدگی گوش (اتواسکلروز) چیست؟

سخت شدگی گوش (اتواسکلروز)، رشد غیر طبیعی استخوان گوش میانی است. در نتیجه، از عملکرد صحیح ساختمان های داخل گوش جلوگیری می شود و کاهش شنوایی روی می دهد. در بعضی از افراد مبتلا به اتواسکلروز، ممکن است کاهش شنوایی شدید شود.

شنوایی چگونه انجام می شود؟

شنوایی به گروهی از رویدادها گفته می شود که طی آن، گوش، امواج صوتی را به پیام (سیگنال های الکتریکی تبدیل میکند و تکانه های عصبی را به مغز می فرستد تا در آنجا به صورت صدا تفسیر شوند.

گوش از سه قسمت اصلی خارجی، میانی و داخلی تشکیل می شود. امواج صوتی از راه گوش خارجی وارد می شوند و به گوش میانی می رسند و در این محل، پرده صماخ را به ارتعاش در می آورند. این ارتعاش ها به وسیله سه استخوان کوچک (استخوانچه) گوش میانی انتقال می یابند. این سه استخوان موسوم به استخوان چکشی، سندانی و رکابی هستند. پرده صماخ و استخوانچه ها، ارتعاش ها را به گوش داخلی حمل می کنند.

استخوان رکابی، ارتعاش ها را از طریق پنجره بیضی به داخل مایعی که گوش داخلی را پر می کند انتقال می دهد. ارتعاش ها از راه مایع واقع در بخش حلزونی شکل شنوایی گوش داخلی موسوم به حلزون( cochlea) که حاوی سلول های مویی است حرکت می کنند. مایع موجود در حلزون، قسمت بالای سلول های مویی را به حرکت در می آورد و با این کار تغییراتی که منجر به تولید تکانه های عصبی خواهند شد آغاز می شوند. این تکانه های عصبی به مغز انتقال می یابند و در آنجا به صورت «صدا» تفسیر می شوند. صداهای مختلف، بخش های متفاوت گوش داخلی را تحریک می کنند و به مغز اجازه می دهند صداهای مختلف، از جمله حروف صدادار و بی صدا را از یکدیگر تمیز دهد.

اتواسکلروز و اختلال شنوایی

اتواسکلروز می تواند بر حسب اینکه کدام ساختار داخل گوش دچار اختلال شده موجب انواع متفاوتی از کاهش شنوایی شود.

معمولا" اتواسکلروز آخرین استخوان زنجیره، یعنی استخوان سندانی را گرفتار می کند که در مدخل گوش داخلی ( پنجره بیضی) قرار دارد. استخوان غیر طبیعی، در ناحیه پنجره بیضی بی حرکت می شود و این اختلال با عبور امواج به گوش داخلی تداخل می کند. معمولا" اتواسکلروز باعث ایجاد کاهش شنوایی هدایتی می شود که در اثر وجود مشکل در گوش خارجی یا میانی روی می دهد. با شیوع کمتر، اتواسکلروز موجب کاهش شنوایی حسی عصبی ( تخریب سلول های حسی و/یا رشته های عصبی گوش داخلی) و نیز کاهش شنوایی هدایتی می شود.

عوامل ایجاد کننده اتواسکلروز

علت ایجاد اتواسکلروز به طور کامل مشخص نشده است. البته تحقیقات نشان داده اند که اتواسکلروز بیشتر در افراد فامیل ایجاد می شود و ممکن است ارثی باشد یا از والدین به فرزند انتقال یابد.

افرادی که سابقه فامیلی اتواسکلروز دارند بیشتر مستعد ابتلا به این اختلال هستند. به طور متوسط احتمال بروز اتواسکلروز در فردی که یکی از والدینش مبتلا به این بیماری است ۲۵٪ است. این احتمال در صورت ابتلای هر دو والد به ۵۰% می رسد. زنان سفید پوست میان سال بیش از همه در خطر ابتلا قرار دارند. در برخی پژوهش ها ارتباط میان اتواسکلروز و تغییرات هورمونی حاملگی مطرح شده است. شواهدی از ارتباط میان عفونت های ویروسی (مانند سرخک) و اتواسکلروز وجود دارد هر چند علت کامل آن مشخص نشده است.

سخت شدگی گوش یا اتواسکلروز | اتواسکلروز و اختلال شنوایی | علایم اتواسکلروز | تشخیص اتواسکلروز | درمان اتواسکلروز

علایم اتواسکلروز

کاهش شنوایی (که ممکن است به طور بسیار تدریجی ظاهر شود) شایع ترین نشانه است. بسیاری از مبتلایان به اتواسکلروز در ابتدا قادر به شنیدن صداهای زیر و یا نجوا نیستند. علاوه بر کاهش شنوایی ممکن است گیجی، مشکلات تعادلی، یا وزوز گوش موجود باشند.

تشخیص اتواسکلروز

برای رد کردن سایر بیماری ها با مشکلات بهداشتی ایجاد کننده علایم بالا، معاینه به وسیله متخصص گوش و حلق وبینی ضروت دارد. با انجام شنوایی سنجی به وسیله تست های مختلف، عملکرد شنوایی و تعادل ارزیابی می شود و نوار شنوایی ( اَدیو گرام) که میزان حساسیت شنوایی را مشخص می سازد و تمپانو گرام (منحنی نشان دهنده چگونگی عملکرد گوش میانی در هدایت صدا) به دست می آید.

درمان اتواسکلروز

در بسیاری از موارد، جراحی، اقدام درمانی لازم برای اتواسکلروز به شمار می آید .

این عمل، «استاپدکتومی» (stapedectomy) نامیده می شود که در آن، متخصص گوش ( یا متخصص گوش و حلق وبینی) ، استخوانچه معیوب را بر می دارد و به جای آن وسیله ای مصنوعی قرار می دهد که امکان انتقال امواج صدا به گوش داخلی را فراهم می سازد.

مشاوره با جراح درباره خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی مزبور و نیز فواید آن اهمیت دارد. در بعضی موارد نادر، ممکن است جراحی موجب بدتر شدن شنوایی شود. در صورت خفیف بودن کاهش شنوایی، گزینه ی درمانی، عمل جراحی نیست. گاهی کاهش شنوایی پس از جراحی نیز ادامه می یابد. استفاده از سمعک مناسب به بعضی از افراد مبتلا به اتواسکلروز که دچار کاهش شنوایی پایدار هستند. کمک می کند. سمعک امواج صوتی را تقویت می کند و نوع آن بسته به نیاز هر فرد مشخص می شود.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید