امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267424
۷۲۹
۱
۰
نسخه چاپی

علت چک کردن گوشی موبایل همسر | معایب چک کردن گوشی همسر | راه های ترک چک کردن گوشی همسر

علت چک کردن گوشی موبایل همسر | معایب چک کردن گوشی همسر | راه های ترک چک کردن گوشی همسر

چک کردن گوشی همسر یکی از بزرگ ترین دغدغه ها برای برخی از زوج های جوان است و زن و مرد هم نمی شناسد. در واقع برخی از مردها و زن ها برای چک کردن گوشی همسر خود هیچ فرصتی را از دست نمی دهند.

چک کردن گوشی همسر؛ درست یا غلط

چک کردن گوشی همسر کار درستی است یا نه؟ امروزه بسیاری از افراد به دنبال برنامه و نرم‌افزارهای گوناگون برای کنترل تماس‌ها، تلگرام و پیام‌های گوشی همسرشان هستند. تلاش برای چک کردن گوشی همسر می‌تواند ناشی از عدم اعتماد به همسر یا ترسِ از دست دادن او باشد. اما حفظ و نگهداری از هر چیزی روش اصولی و صحیح خود دارد و چک کردن مداوم گوشی و محدود کردن و کنترل همسرتان نتیجه‌ای جز تشدید بی‌اعتمادی و دور شدن شما از یکدیگر به همراه نخواهد داشت.

بسیاری از زوجین به دلایل مختلفی تمایل دارند تا به اطلاعات گوشی همسرشان دسترسی داشته باشند و با این کار احساس امنیت خاطر بیشتری می‌کنند. برای مثال برخی این کار را برای پیشگیری از خیانت همسر انجام می‌دهند. اما معمولاً افراد از این رفتار استقبال نکرده و این را دلیلی بر بی‌اعتماد بودن طرف مقابل می‌پندارند؛ به همین خاطر برخی این کار را پنهانی و دور از چشم همسر خود انجام می‌دهند و ممکن است پس از آن احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشند. در بسیاری از مواقع این رفتارهای کنترل کننده با انتقال پیام‌هایی مبتنی بر بی‌اعتمادی، شک و تردید به طرف مقابل، روابط زوجین را دستخوش تعارضات و درگیری‌های زیادی می‌کند که به شک و تردیدهای بیشتری می‌انجامد.

به این ترتیب زن و شوهر در یک چرخه معیوب گرفتار می‌شوند. به گونه‌ای که چک کردن‌های مدام منجر به رنجش و واکنش‌های طرف مقابل می‌شود. این واکنش‌ها شک و تردید را تشدید می‌کند و دوباره رفتارهای کنترل کننده بیشتر می‌شود و این مسئله به همین شکل ادامه می‌یابد و در نهایت ممکن است در زندگی به یک بحران تبدیل شود.

درنتیجه بهتر است که به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید و اگر به رفتارهای او در فضای مجازی مشکوک هستید، از راه‌های اصولی‌تری وارد شوید تا بتوانید به نتیجه مثبتی در این باره برسید.

پیش از چک کردن گوشی همسر از خود این سوالات را بپرسید:

1- آیا اگر او این کار را در مورد شما انجام دهد، ایرادی ندارد؟
2- آیا آماده بحرانی شدن زندگی زناشویی و رابطه خود، پس از کشف این موضوع از سوی همسرتان هستید؟
3- دلیل شما برای عدم اعتماد به همسرتان چیست؟

علت چک کردن گوشی موبایل همسر | معایب چک کردن گوشی همسر | راه های ترک چک کردن گوشی همسر

عادت به چک کردن گوشی همسر

چک کردن گوشی همسر و لباس های شخصی او می تواند تبدیل به یک عادت شود. یک اعتیاد یا وسواسی که کنترلش از دست شما خارج خواهد شد.

به تدریج به تلفن همراه خود می چسبید و هر حرکت او را زیر نظر می گیرید. منتظر یک اشتباه می مانید. از بین حرف ها و پیام ها، به دنبال معنای پنهانی هستید. در آخر برای توجیه شک و تردید خود، چیزی در زندگی او پیدا می کنید که از نظر شما خطاست. زمانی که چک کردن گوشی همسر به یک عادت و وسواس تبدیل شده است، به عبارت دیگر نمی توانید در برابر آن مقاومت کنید، باید از یک مشاور برای ترک آن کمک تخصصی دریافت کنید.

علت چک کردن گوشی موبایل همسر

در ابتدای این بحث لازم است به بررسی یک سری از عوامل مهم که سبب چک کردن گوشی همسر و کنجکاوی های غیر معمول در موبایل آنها می شود بپردازیم.

موارد زیر رایج ترین علت هایی است که سبب این امر می شوند:

عدم اعتماد و از بین رفتن حس وفاداری

به جرات می توان گفت مهمترین علت چک کردن گوشی همسر از بین رفتن حس اعتمادی است که به او داریم.

روانشناسان معتقدند بسیاری از افراد با این تفکر که همسرشان همواره در حال خیانت به اوست اقدام به چک کردن گوشی او می کنند.

این افراد بر این باورند که پیدا کردن خود واقعی همسرشان از طریق علایقش در فضای مجازی امکان پذیر است. این در حالی است که شاید بسیاری از موضوعات و فانتزی های دیداری و نوشتاری فقط جنبه سرگرمی دارند و فضای مانور آنها در حد همان برنامه ارتباط جمعی و گوشی موبایل است.

همه ما از دیدن اندام زیبای ورزشکاران و حرکات موزون آنها و یا آرایش های جدید حس خوبی داریم. این در حالی است که اگر همسرمان نیز همان تصاویر را ببیند واکنشی که از سوی ما دریافت می کند منفی و ناخوشایند است.

کم شدن ارتباط صمیمی با همسر

کم شدن زمان هایی که با همسرتان در ارتباط هستید و یا عدم صمیمیت بین شما هنگامی که در کنار هم هستید، می تواند یکی از عوامل ایجاد شک به خیانت همسر و شکل گیری احساسات منفی باشد.

عدم دریافت حس تحسین و تایید از سوی همسران و عدم داشتن ارتباط صمیمی و کمرنگ شدن آن سبب می شود تا کنجکاوی ها برای یافتن علل این ارتباط ناموفق با چک کردن گوشی همسر بیشتر شود.

عدم بلوغ روانی و شخصیتی یکی از زوجین

در برخی موارد اختلالات شخصیتی و شکاک بودن فرد سبب چک کردن گوشی و موبایل همسر خود می شود. این افراد دلیل کار خود را کنجکاوی در جهت برطرف شدن شک خود می دانند و معتقدند با بررسی موبایل همسر خود، شرایط را کنترل می کنند.

هنگامی که فردی عادت دارد که به طور مداوم این کار را انجام دهد روانشناسان علت این امر را عدم بلوغ روانی و شخصیتی فرد می دانند.

اعتبار سنجی با استفاده از چک کردن گوشی همسر

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود حتی همسران عادی و خوشبخت به بررسی تلفن همراه همسر خود بپردازند، اعتبارسنجی و آسوده شدن خیالشان بابت وفاداری شریک زندگی خود است.

در این موارد پس از تکرار چک کردن گوشی ممکن است افراد به مواردی برخورد کنند که حس عدم اطمینان به همسرشان را به آنها القا کند. فیلم ها، عکس ها و نشانه های نامتعارف و شماره های ناشناس سبب شکل گیری این احساس در افراد می شود.

این در صورتی است که:

چنین مواردی نباید سبب شود تا در ذهن افراد عمومیت کلی پیرامون قضاوت همسر خود مبنی بر انجام پنهان کاری و یا خیانت های مجازی صورت گیرد.

علت چک کردن گوشی موبایل همسر | معایب چک کردن گوشی همسر | راه های ترک چک کردن گوشی همسر

معایب چک کردن گوشی همسر

1- چک کردن گوشی همسر دقیقا نوعی تجاوز به حریم خصوصی است.

2- ممکن است همسرتان فیلم، عکس و یا صداهایی را در گوشی خود ذخیره کرده باشد که بسیار شخصی هستند و رصد آنها توسط شما کاملا اشتباه است.

3- شاید همسرتان اطلاعاتی مرتبط با دوستان یا اقوام در گوشی خود دارد که به سبب برخی مسائل به شکل راز هستند و درست نیست شما این اطلاعات را رصد کنید.

4- شاید همسرتان نزد مشاور یا روانشناس خانواده از طریق پیام هایش درد دل هایی کرده که درست نیست شما از طریق چک کردن گوشی این اطلاعات را ببینید.

5- هر مرد یا زنی با دوستان صمیمی خود برخی شوخی ها را مطرح می کند که به لحاظ اخلاقی درست نیست توسط شما با چک کردن گوشی دیده شود.

6- گاهی همسرتان رفتارهایی مشکوک دارد به این دلیل که در تدارک جشن تولد، سالگرد ازدواج یا بسیاری از مراسم دیگر است، بنابراین با کنجکاوری بیش از حد سوپرایز همسرتان را خراب می کنید.

به طور کلی می توان یک سری از اقدامات را به منظور جلوگیری از بررسی گوشی همسر، قبل از تصمیم به این کار انجام دهیم. این اقدامات در طولانی مدت به افراد کمک می کند تا از انجام این کار صرف نظر کرده و احساس مثبتی پیرامون عدم انجام آن کسب کنند.

راه های ترک چک کردن گوشی همسر

از جمله مهمترین اقدامات برای ترک عادت چک کردن گوشی همسر موارد زیر است:

1- تفکر به این موضوع که هر کس حریم شخصی خود را دارد

2- دادن حق آزادی به منظور لذت بردن درست در فضای مجازی به همسر

3- مرور عواملی که سبب ایجاد اطمینان پیرامون وفاداری او در سالها زندگی مشترک شده است

4- در نظر گرفتن درست بودن تمامی تعاملات انجام شده ما بین همسر و افراد مجاز در قالب تفریحات کوتاه مدت

5- بالابردن اعتماد به نفس خود با انجام تکنیک های روانشناسی

6- سرگرم کردن خود با انجام فعالیت های دلخواه

7- تغییر نگرش پیرامون محدود سازی همسر به سبب اعتراض های مداوم به فعالیت های او

8- به اشتراک گذاری تجربه های شیرین و خوشایند با همسر از طریق فضای مجازی

علت چک کردن گوشی موبایل همسر | معایب چک کردن گوشی همسر | راه های ترک چک کردن گوشی همسر

گزینه های جایگزین چک کردن گوشی همسر

افرادی که به چک کردن گوشی همسر خود اعتیاد دارند، به خصوص اگر اشتباهی از سوی همسرشان موجب تحریک این رفتار در آنها نشده باشد، دارای اعتماد به نفس پایین و حس حسادت بیش از حد هستند. زندگی در چنین شرایطی بسیار متزلزل و شکننده است. این شما هستید که باید راه حلی برای پایان دادن به این مشکل پیدا کنید. در مجموع یکی از گزینه های زیر را باید انتخاب کنید:

مشکلاتتان را ریشه‌یابی کنید

قبل از هر چیز ابتدا باید بتوانید تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید و بدانید چرا به چک کردن گوشی همسر خود تمایل دارید. برای فهم ریشه مشکل، بررسی کنید که آیا فکر می‌کنید به او اعتماد کافی ندارید؟ آیا می‌ترسید که همسر و زندگی‌تان را از دست بدهید؟ یا این که این رفتار تنها نوعی عادت بد محسوب می‌شوند؟ زمانی که مشخص شود مشکل اصلی کجاست می‌توانید راهکار مناسب را برای حل این مسئله پیدا کنید.

ارتباط عاطفی خود را با همسرتان بازنگری کنید

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا امروزه بسیاری از افراد دائماً در فضای مجازی فعالیت می‌کنند؟ در دنیای امروز مشغله‌های زیاد کاری و اجتماعی فرصت ارتباطات سالم، عمیق و لذت بخش را از انسان ها گرفته و آن ها را دچار احساس تنهایی درونی کرده است. همین موضوع باعث می‌شود که به فضای مجازی و ارتباطات متعدد با دیگران پناه ببرند. در این شرایط اگر ارتباط عاطفی با همسر نیز دچار مشکلاتی باشد، این وضعیت تشدید خواهد شد. در نتیجه بهتر است به رابطه عاطفی چند ماه اخیر خود نگاهی بیندازید و ببینید چقدر توانسته‌اید در یک فضای صمیمانه با یکدیگر گفت‌وگو کنید و رابطه مؤثر و سالمی با یکدیگر داشته باشید. اگر چنین ارتباطی میان شما وجود ندارد بهتر است برای ترمیم روابط عاطفی خود به یک روانشناس متخصص در حوزه زوج درمانی یا خانواده درمانی مراجعه کنید.

به یک زوج درمانگر مراجعه کنید

اگر در زندگی مشترک خود احساس بی‌اعتمادی می‌کنید یا ترس از دست دادن همسرتان را دارید، ممکن است به سادگی نتوانید این مشکلات را رفع کنید. اگر برای مدت طولانی در شک و تردید زندگی کنید سلامت روان شما تهدید خواهد شد و احتمال ابتلا به انواع اختلالات روانی نظیر افسردگی و وسواس فکری افزایش می‌یابد.

در این شرایط مراجعه به یک زوج درمانگر کمک بسیار زیادی می‌تواند به شما بکند؛ چرا که او به عنوان یک شخص بی‌طرف در جریان مشکلات شما قرار می‌گیرد و در یک فضای امن و عاری از قضاوت با بررسی سبک ارتباطی شما و همسرتان، اشتباهات رفتاری و شناختی رابطه تان را پیدا کرده و روش‌های رفتاری جایگزین را پیشنهاد می‌دهد. با تمرین این رفتارها به مرور اعتماد و احساس امنیت به رابطه شما بازخواهد گشت و شما برای داشتن یک زندگی رضایت بخش به کنترل همسرتان نیاز نخواهید داشت.

 • منبع
 • انتخاب
 • پویا اندیش
 • سیمیاروم
 • همدل مشاور

  دیدگاه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید