امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267714
۱۲۴۹
۱
۰
نسخه چاپی

مهمترین ویژگی شخصیت زرد | رفتار زردها | شخصیت زردها | مهارت شناخت افراد با شخصیت زرد

افرادی با شخصیت زرد بیش از این که به فکر خودشان باشند به دیگران فکر می کنند. درست انگار که آنها مادر دیگران هستند. آن ها کمک کنندگانی حرفه ای اند و برای این زنده هستند تا به دیگران کمک کنند. کمک کردن به دیگران به این افراد حس خوبی می دهد

شخصیت زرد چه ویژگی هایی دارند؟

شخصیت زرد افرادی را شامل می شود که عموما به فکر کمک به دیگران هستند. آنها بیش از انکه به خود فکر کنند به دیگران می اندیشند. افرادی با شخصیت های زرد از کمک به دیگران بسیار لذت می برد و از این کار حس خوبی دارند.

مهمترین ویژگی شخصیت زرد

تمام کاری که لازم است در این مورد انجام دهید این است که یک کلمه را به خاطر داشته باشید. این کلمه شخصیت زرد را به شما معرفی می کند.

آیا کنجکاو شده اید که بدانید این کلمه چیست؟ «کمک»

فقط همین.

افرادی با شخصیت زرد بیش از این که به فکر خودشان باشند به دیگران فکر می کنند. درست انگار که آنها مادر دیگران هستند. آن ها کمک کنندگانی حرفه ای اند و برای این زنده هستند تا به دیگران کمک کنند. کمک کردن به دیگران به این افراد حس خوبی می دهد.

هنگامی که همسایه ای بیمار است، چه کسی به سراغش می رود و برایش غذا می برد؟ چه کسی به او کمک می کند تا دوباره سلامتی اش را بازیابد؟ چه کسی او را برای معالجه نزد پزشک می برد؟

شخصیت زرد چه مشاغلی دارند؟

من همیشه تصویری از فردی با شخصیت زرد را در ذهنم دارم. مادربزرگی 50 ساله با لباسی بلند که برای نوه هایش شیرینی و کیک می پزد و برای شان قصه می گوید.

آیا کمی زیاده روی کردم؟ اما به این شکل شما هم تصویر این شخصیت را برای همیشه در ذهن خود خواهید داشت و هر جا کسی را با این خصوصیت ها ببینید، ناخودآگاه به یاد شخصیت زرد می افتید.

افرادی با این شخصیت معمولاً در شغل های زیر مشغول به کار هستند:

- آموزگاران مدرسه

- مربیان مهدکودک

- پرستاران

- مددکاران اجتماعی

- داوطلبان خیریه ها

- وزرا

- مشاوران

- خدمات دهندگان به مشتریان

- مراقبت کنندگان از سالمندان

چرا؟ به این دلیل که آن ها از کمک کردن به دیگران لذت می برند. افرادی با شخصیت زرد دوست دارند دیگران را در آغوش بگیرند. اطمینان دارم شما هم عمه یا خاله ای دارید که هر بار شما را می بیند، شما را با گرمی در آغوشش می فشارد و حال و احوال تان را می پرسد و نگران این است که آیا همه چیز در زندگی تان به خوبی پیش می رود.

هنگامی که برای ساختن جاده ای تازه قرار است درختی قطع شود این افراد ناراحت و نگران می شوند و خواهش می کنند که اگر ممکن است به درختان آسیبی نرسد.

همه زردها را دوست دارند و به آن ها اعتماد می کنند.

شما هم وقتی با آن ها رو به رو می شوید به سادگی آن ها را می شناسید. زردها به گرمی با شما برخورد می کنند و اگر کاری برای شان انجام دهید، چند بار از شما تشکر می کنند. افرادی با شخصیت زرد، همیشه لبخند به چهره دارند.

جالب است که آن ها به اندازه ای که برای کمک به دیگران ارزش قائل اند، به طرح درآمدزایی شرکت شان و یا گزارش های کیفیت محصولات تان، اهمیتی نمی دهند. برای آن ها مهم این است که چطور کالاها و خدمات تان می توانند به دیگران کمک کنند. اگر شرکت تان طرح درآمدزایی اش را نصف کند، این افراد خواهند گفت: « آه چقدر خوب! درآمد ما نصف می شود و احتمالاً این پول صرف کمک به نیازمندان خواهد شد.»

آن ها با ارائه ی الگویی عالی از انسانیت، لیدرهایی اثرگذار هستند و به سادگی زندگی شان را صرف خدمت به دیگران می کنند.

همه افرادی با شخصیت زرد را دوست دارند. زردها به طور کلی رفتاری دوستانه دارند، به همه کمک می کنند و همراهی با آن ها خوشایند است.

افرادی با شخصیت زرد را می توان به سادگی شناخت. آن ها خیلی بع لباس شان اهمیت نمی دهند و در لباس غیررسمی راحت ترند. برای شان مهم نیست که با سر و وضع ظاهری شان روی دیگران تاثیر بگذارند و بهتر از دیگران به نظر برسند. آن ها به نرمی و آرامی سخن می گویند، مودب اند، با جریان و سرعت زندگی همراه می شوند و خود را با موقعیتی که در آن قرار دارند، هماهنگ می کنند.

برای زردها «نه» گفتن به خواسته های دیگران بسیار سخت است. برای آن ها راحت تر است که به این درخواست «بله» بگویند تا این که توضیح بدهند چرا نمی خواهند کاری را انجام بدهند؛ اما مهم است که خیلی به آن ها فشار نیاوریم. تنها به این دلیل که این افراد شخصیتی دوست داشتنی و آرام دارند، به این معنی نیست که می توانید به آن ها زور بگویید. آن ها خدمت کردن و کمک کردن را دوست دارند، اما دوست ندارند دستورات دیگران را اطاعت کنند.

رفتار زردها

همان طور که گفتیم زردها آهسته و آرام هستند و نه گفتن به درخواست های دیگران را برای شان دشوار است.

زردها چون دوست ندارند دیگران را ناامید کنند، همیشه لبخند می زنند، از تنش و اختلاف دوری می کنند و با همه کنار می آیند. با این وجود لازم است به یاد داشته باشید که انگیزه ی اصلی آن ها از همه ی این کارها کمک به دیگران است.

حالا اجازه دهید ببینیم آیا می توانید رفتار شخصیت زرد در مثال زیر را پیش بینی کنید؟

تجسم کنید فردی با شخصیت زرد به جشنی بزرگ وارد می شود. میزی بزرگ در وسط سالن قرار دارد که همه دور آن جمع شده اند، با هم حرف می زنند و شاد و خوشحال اند و میزی کوچک که در گوشه ی سالن قرار دارد و فردی غمگین، تنها و دور از جمع آن جا نشسته اند.

فکر می کنید شخصیت زرد ما سراغ چه کسی یا کسانی می رود؟

البته که او سراغ کسی می رود که تنها نشسته است و می پرسد: «آیا همه چیز رو به راه است؟»

زردها اولین داوطلبان برای کمک به دیگران هستند و می خواهند مطمئن باشند که همه خوشحال اند.

شخصیت زرد چه ویژگی هایی دارند؟

شخصیت زردها

زردها عموماً افرادی با احساس هستند که روی روابط شان متمرکزند. آن ها در حالی که روی پروژه های بزرگ کار می کنند، مطمئن می شوند کسی با دیگری مشکلی ندارد و همه با هم برای پیشبرد کار رو به جلو تلاش می کنند.

این با برخی از شیوه های اندازه گیری بهره روی که به هدف گذاری و استانداردهای رسیدن به موفقیت اهمیت می دهند، در تضاد است.

زردها در روابط عالی اند.

مشکلات شخصیت زرد

برخی ها بر این باورند که افرادی با شخصیت زرد نمی توانند قاطعانه تصمیم بگیرند و سست اراده اند. شاید بهتر باشد به این شکل به این مسئله نگاه کرد که زردها دوست ندارند عقایدشان را به زور به دیگران تحمیل کنند. زردها صبر می کنند تا دیگران تصمیم بگیرند و سپس آن ها را در تصمیماتشان حمایت می کنند، البته تا جایی که به نظرشان منطقی می رسد.

آیا زردها می توانند رهبران خوبی باشند؟

البته که می توانند.

آن ها برای بالای سری هایشان نعمت بزرگی به حساب می آیند. می پرسید چرا؟ چون دوست ندارند از چیزی شکایت کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، هرگز نمی نالند. آن ها فقط دوست دارند به دیگران کمک کنند و به همین دلیل هیچ شکایتی به بالاسری ها نمی رسد. زردها با خرسندی مشکلات خود و زیرمجموعه های شان را حل می کنند و در این کار حرفه ای هستند. به این دلیل که زردها صبور هستند و از قدرت درک بالایی برخوردارند، دیگران نیز همدردی شان را درک می کنند و دوست دارند با آن ها کار کنند.

هم چنین زردها غروری ندارند تا در روابط شان با زیرمجموعه ها خللی ایجاد کند. نداشتن غرور یعنی اختلاف و تنش کمتر و به همین دلیل زردها آدم های خوبی هستند.

زردها شنوندگان خوبی هم هستند. این ویژگی در آن ها مادرزادی است، چرا که دیگران برای شان مهم هستند. می توان به زردها اعتماد کرد. آن ها صبورند و می توان روی آن ها حساب کرد و به همین دلیل برای کارهای تیمی عالی اند.

چگونه در مواجهه با زردها از زبان خودشان بهره ببرم؟

تنها کلمه ای که در این مورد باید به خاطر داشته باشید «کمک» است.

حالا شما زبان زردها را به خوبی آموخته اید. ساده بود، این طور نیست؟

اگر به این فکر می کنید که چه بگویید، فقط کافی است در صحبت های تان تا جایی که می توانید کلمه ی «کمک» را به کار ببرید تا به بهترین شکل با آنها ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که واقعاً از زرد بودن شخصیت فرد مقابل تان خوشحال می شوید:

به طرف اتومبیل تان در پارکینگ حرکت می کنید که ناگهان غریبه ای از پشت اتومبیلی دیگر بیرون می پرد و به شما می گوید :«دست ها بالا! هر چه پول داری به من بده!»

به او پاسخ می دهید: « اما من پولی ندارم. همه ی حقوق این ماهم را همین الان خرج کردم.»

غریبه به شما می گوید: «آه چقدر بد! من می توانم کمی پول به تو قرض بدهم تا بقیه ی ماه را با خیال راحت سر کنی.»

اگر دزدی که سراغ تان می آید شخصیتی زرد داشته باشد، خوشحال هم خواهید شد! فکر می کنم به همین دلیل است که افرادی با شخصیت زرد سراغ دزدی نمی روند. بی شک با آن قلب مهربان هرگز در دزدی موفق نخواهند بود.

یا اگر موقع رانندگی حواس تان پرت باشد و با اتومبیل جلویی تصادف کنید و راننده ی آن به شما بگوید :« اوه...آیا من عقب آمدم و به اتومبیل شما زدم؟ آیا آسیب دیدید؟ حال تان چط.ر است؟» در این حالت نیز شک نکنید که فردی با شخصیت زرد مقابل تان است.

افراد زرد اصلاً دوست ندارند احساس گناه کنند.

مهارت شناخت افراد با شخصیت زرد

در قدم اول سعی کنید فردی با شخصیت زرد را پیدا کنید و با دقت به حرف هایش گوش دهید. به دنبال کلمات زیر در صحبت هایش باشید:

- دخیل بودن

- کمک کردن

- مشارکت کردن

- همکاری کردن

- احساس کردن

- تربیت کردن

- مراقبت کردن

- شریک شدن

و کلماتی از این دست.

در قدم اول کافی است تا به کلماتی که افراد در صحبت هاشان به کار می برند توجه کنید تا بتوانید افرادی با رنگ شخصیتی زرد را به راحتی پیدا کنید. این کار را حتی می توانید با گوش دادن به مکالمات تلفنی شان انجام دهید.

در قدم دوم فهرستی از تمامی افراد زردی که می شناسید روی کاغذ بیاورید...همکارتان، فامیل تان، فلان مدیر، آن داوطلب کارهای خیر و...تا جایی که می توانید این فهرست را طولانی کنید.

با مشاهده و دقت به نام هایی که در این فهرست قرار دارند، درک بهتری از این خواهید داشت که زردها چه می گویند و چه می کنند و به این ترتیب فرد زرد غریبه ی بعدی را که با او برخورد می کنید، به سادگی خواهید شناخت؛ به خصوص اگر او به شما شیرینی تعارف کند!

منبع

چهار رنگ شخصیتی در بازاریابی چند سطحی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید