امروز: پنج شنبه, ۰۱ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 269894
۴۹۲
۱
۰
نسخه چاپی
ریچارد کارلسون

100 کلید موفقیت در کار (7)

نمی توانم حتی یک نفر را به خاطر بیاورم که دوست نداشته باشد و خوشش نیاید مورد سپاسگزاری قرار گیرد و از این امر قدر ئانی نکند. از طرف دیگر به طور عادی اکثر مردم از این که مورد سپاسگزاری قرار نگیرند یا نفرت دارند یا دست کم احساس می کنند مورد بی اعتنایی قرار گرفته اند. با توجه به عنوان این فصل که به طور عام صادق است، پیش کشیدن این مبحث شاهکاری نیست.

 100 کلید موفقیت در کار (7)

پایگاه خبری حقوق نیوز

100 کلید موفقیت در کار

به خاطر داشته باشید که سپاسگزاری کنید

راه های زیادی وجود دارد که بتوانید از دیگران سپاس گزاری کنید. وقتی کسی به شما تلفن می کند، از تماس او تشکر کنید. وقتی چیزی برای شما می فرستند، به خاطر داشته باشید که از طرف تشکر کنید یا یادداشتی برای او بنویسید. وقتی کسی کار خوبی انجام می دهد، آن را مطرح کنید. وقتی عذرخواهی می کنند، از آن هم تشکر کنید. بخصوص سپاسگزاری از مهربانی ها واقعا مهم است. این کار آن عمل را تقویت می کند و مشوق ادامه ی آن می شود. همه ی ما از آن بهره مند می شویم.

تفریبا هرکس دوست دارد که مورد سپاس گزاری واقع گردد. ما دوست داریم پاسخ تماس های تلفنی ما را بدهند، به ما بگویند چه کار جالبی انجام می دهیم، از ما بابت سخت کوشی مان تشکر کنند، از خلاقیت ما قدر شناسی شود، به ما یادآوری کنند که فردی خاص هستیم.

نزدیک به پنجاه نفر برای دنیس که قسمتی بزرگ از یک شرکت بیمه را اداره می کند کار می کنند. دنیس عادت داشت که وجود همه را عادی تلقی کند و برای آنان ارزشی خاص قائل نشود. او دقیقا به من چنین گفت:« در گذشته فلسفه ی من این بود که داشتن یک کار برای مردم نعمتی است. احساس می کردم که اگر کسی کار خوبی انجام می دهد، پاداش او یک چک حقوقی است.» من او را تشویق کردم که به طریقی مهرورزانه و از سر سخاوت فکر کند و تعریف خود را از سپاس گزاری بسط دهد. کمی طول کشید، ولی او توانست خالصانه و به گونه ای خوشایند این کار را انجام دهد.

با نظری به گذشته نمی توانست باور کند که آن گونه رفتار می کرده است. او به من گفت:« تمام کسانی که برایم کار می کردند هراسان و اسیر ناامنی بودند و هیچ کس احساس نمی کرد برایش ارزشی قائل هستم. امروز، من سعی می کنم همیشه از کاری که به خوبی انجام گرفته سپاسگزاری کنم. من می توانم تفاوتی فاحش را در آنان حس کنم. کارکنانم بشاش تر و شاد تر هستند و کمتر حالت تدافعی دارند و به من وفادار تر هستند. احتمالا وقت بیشتری لازم است، اما احساس می کنم کارکنانم شروع به بخشیدن من کرده اند. من دریافته ام که من به همان اندازه به کارکنانم نیاز دارم که آنان به من نیاز دارند.»

ما باید از دیگران تشکر کنیم، نه فقط برای آن که در مقابل، چیزی دریافت کنیم بلکه به این دلیل که کار صحیح این است، زیرا این کار احساسی خوب به آنان می دهد. با وجود این باید به شما بگویم که در این مورد، انجام کار صحیح حقیقتا به کمک شما می آید. تعیین مقدار آن دشوار است، ولی من مطمئنم که سپاس گزاری در موفقیت من در مقام متخصص و انسان، نقشی حیاتی داشته است. من صد ها نامه ی تشکر نوشته ام و هزاران تماس تلفنی برقرار کرده ام، فقط به منظور ارزش قائل شدن اعمال دیگران. من می دانم که گهگاهی از دستم در می رود و اوضاع به هم می خورد. اما نیت من این است که در هنگام مقتضی از همه کس سپاسگزاری کنم. بار ها و بار ها از من به عنوان تنها فردی که برای سپاسگزاری وقت صرف کرده تعریف و تشکر شده است.

سپاسگزاری در ذهن مردم باقی می ماند و از آن قدر شناسی می کنند. وقتی نیاز به لطف و نصیحت دارید، این حقیقت که قبلا زمانی را به سپاسگزاری اختصاص داده اید، به کمکتان می آید. این امر باعث می شود که دیگران خواهان کمک شما بوده آرزوی موفقیت شما را داشته باشند. و همچنین، مردمی که مورد سپاسگزاری خالصانه و عاشقانه قرار گرفته اند، خیلی با گذشت هستند. آنان ورای اشتباهات و خطاهای شما را خواهند دید و به راحتی شما را می بخشند. لازم به گفتن نیست که تمام این ها زندگی شما را آسان تر و بسیار کم تنش تر می سازد. بنابر این راجع به آن فکر کنید. آیا کسی در زندگی کاری شما سزاوار نوعی سپاس گزاری هست؟ اگر چنین است، چه چیزی مانع شما می شود؟

بیشتر بخوانید:

100 کلید موفقیت در کار (1)

100 کلید موفقیت در کار (2)

100 کلید موفقیت در کار (3)

100 کلید موفقیت در کار (4)

100 کلید موفقیت در کار (5)

100 کلید موفقیت در کار (6)

تهیه کننده: محمدی

منبع: 100 کلید موفقیت در کار - ریچارد کارلسون

پایگاه خبری حقوق نیوز - گزیده کتاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید