امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 268278
۲۹۰۸
۱
۰
نسخه چاپی
بارداری

15 نشانه بارداری که باید بدانید!

نشانه های بارداری تغییراتی است که در بدن زنان پس از بارداری ایجاد می شود و نشانه هایی هستند که احتمال بارداری را به زنان یادآور می شوند. البته این نشانه ها به یک شکل در زنان ایجاد نمی شود و می توانند کیفیت های متفاوتی داشته باشند.

نشانه های اولیه بارداری

نشانه های بارداری تغییراتی است که در بدن زنان پس از بارداری ایجاد می شود و نشانه هایی هستند که احتمال بارداری را به زنان یادآور می شوند. البته این نشانه ها به یک شکل در زنان ایجاد نمی شود و می توانند کیفیت های متفاوتی داشته باشند.

نشانه های بارداری در زنان

نشانه‌ها و علائم بارداری قبل از انجام آزمایش با بسیاری از تغییرات هورمونی و جسمی در خانم‌ها همراه است. البته این علائم اولیه بارداری به طور قطع در همه خانم‎ها شایع نیست و ممکن است نشانه‎های عادت ماهانه آن‌ها باشد. به عبارت دیگر ممکن است شما با علائمی که در ادامه ملاحظه خواهید کرد مواجه شوید، اما این‌ها به معنای قطعیت بارداری شما نیست و باید بدانید که مطمئن‌ترین روش برای تشخیص بارداری انجام آزمایش است. به هر حال اولین نشانه‌های بارداری ممکن است چند هفتۀ اول پس از بارور شدن تخمک مشاهده شود.

1. تورم و حساسیت در پستان

یکی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناک شدن پستان ها به علت افزایش سطح هورمون ها است. درد پستان ها ممکن است شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا کمی شدیدتر باشد. این عارضه پس از سه ماهه اول حاملگی و با عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین می رود.

2. خستگی

ناگهان احساس خستگی می کنید؟ یا نه، احساس کوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ کس به درستی نمی داند که علت بروز این خستگی های ناگهانی در اوایل حاملگی چیست، اما احتمالاً افزایش ناگهانی سطح هورمون پروستروژن می تواند یکی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد.

با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالاً سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری خواهید کرد، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی دوباره باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن نسبتاً زیادتری را باید حمل کرده و همچنین به علل مختلف ممکن است خواب کافی نداشته باشید.

3. خونریزی ناشی از لانه گزینی

برخی از خانم ها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریباً همزمان با زمان پریود بعدی) مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می کنند. این خونریزی ممکن است ناشی از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند. حرکت تخم لقاح یافته به سمت رحم، روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی که می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.

این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول می کشد. در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصاً اگر همراه با درد باشد، پزشک خود را در جریان بگذارید، زیرا این موارد ممکن است نشانه های حاملگی خارج از رحمی باشند.

4. تهوع یا استفراغ

در اکثر خانم ها، تهوع صبحگاهی تا حدوداً یک ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. حتی برخی از خانم ها آنقدر خوش شانس هستند که هیچ گاه این عارضه را تجربه نمی کنند. اما احساس تهوع در تعدادی از خانم های حامله، بسیار زودتر آغاز می شود؛ همچنین این تهوع ممکن است فقط در صبحگاه رخ ندهد.

عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب هنگام بروز کند.

تقریباً نیمی از خانمهایی که به این عارضه دچار می شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به کلی بهبود پیدا می کنند. شدت این عارضه در بقیه خانمها نیز غالباً در ماه چهارم یا پنجم حاملگی کاهش می یابد.

نشانه های بارداری در زنان

5. افزایش حساسیت به بو

اگر در اوایل دوران حاملگی به سر می برید، ممکن است احساس ناخوشایندی نسبت به برخی بوها، مثلاً بوی ساندویچ یا حتی فنجان قهوه نداشته باشید؛ و حتی ممکن است برخی بوهای خاص موجی بروز حالت تهوع در شما شوند. این امر ممکن است ناشی از افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن شما باشد، اما این صرفاً یک احتمال است و کسی از علت قطعی آن خبر نداردو همچنین ممکن است مشاهده کنید برخی از غذاهایی که قبلاً دوست داشته اید، اکنون حال شما را به هم می زنند؛ این هم کاملاً طبیعی است.

6. نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوائل حاملگی ممکن است موجب حالت نفخ در شما بشوند؛ که این حالت مشابه با همان وضعیتی است که برخی از خانمها پیش از آغاز پریود ماهانه خود تجربه می کنند. به همین دلیل، حتی در اوائل حاملگی که رحم شما هنوز هم بسیار کوچک است، ممکن است احساس کنید که اندازه کمر لباس ها برای شما کوچک شده است.

7. تکرر ادرار

اندکی پس از باردار شدن، ممکن است احساس کنید که به طور مرتب نیاز به ادرار کردن دارید. علت عمده این مطلب آن است که در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می کند، که در نتیجه حجم بیشتری از مایعات به کلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می شود.

تکرر ادرار ممکن است از هفته ششم حاملگی آغاز شده و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا کرده یا حتی وخیم تر شود، البته رحم در حال رشد شما نیز فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد کرد.

8. تاخیر پریود

اگر پریود شما معمولاً منظم بوده اما این بار به موقع شروع نشده است، می توانید پیش از آنکه سایر نشانه های فوق را مشاهده کنید، از تست حاملگی استفاده نمایید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده یا اینکه زمان پریودهای قبلی خود را یادداشت نکرده اید، تهوع، حساسیت پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشند.

9. دمای پایه بدن

یکی از اولین نشانه‌های حاملگی، دمای پایه بدن یا bbt است. تخمک گذاری معمولا با افزایش ۰.۵ تا ۱ درجه فارنهایت افزایش می‌یابد و بعد از اتمام دوره شما کاهش می‌یابد. اما در دوران بارداری، bbt همچنان بالا است. تغییرات در دمای بدن بسیار ظریف هستند و شما تنها در صورتی متوجه آن خواهید شد که هر روز برای چند ماه دما را ردیابی می‌کنید.

اگر دمای پایه بدن خود را یادداشت می کرده اید و اکنون مشاهده می کنید که این دما به مدت 18 روز در مقدار بالاتر از معمول باقی مانده است، احتمالاً حامله شده اید.

نشانه های بارداری در زنان

10. ویار

هنگامی که باردار هستید، در کمال تعجب از غذاهای خاصی مانند قهوه یا غذاهای سرخ شده بیزار شوید. گرایش غذایی و ویار کردن هم بسیار شایع است.

مانند بسیاری از علائم دیگر حاملگی، این علایم می تواند تا تغییرات هورمونی به ویژه در سه ماهه اول، زمانی که تغییرات هورمونی چشمگیر ترین است ادامه داشته باشد.

11. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات شکمی که خانم‌های باردار آن را تجربه می‌کنند، از علائم مشترک بارداری و قاعدگی می‌باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که تخمک بارور شده و به لایه داخلی رحم متصل می‌شود و منجر به انقباضات رحمی می‌شود که احساس گرفتگی در عضلات شکمی را ایجاد می‌کند. این نوع گرفتگی شکمی که اغلب به عنوان سندرم قبل از قاعدگی نیز شناخته می‌شوند، ممکن است با نشانه‌های بارداری اشتباه گرفته شود. اگر گرفتگی عضلات شکمی همراه با نفخ باشد، می تواند یکی از نشانه‌های قطعی بارداری باشد.

12. تغییرات خلقی

نوسانات خلق‌وخو یکی از نشانه‌های حاملگی است که می‌توان طیف خفیف تا شدیدی داشته باشد. این تغییر شدید احساسات در بارداری کاملاً طبیعی است، بنابراین تلاش کنید تا در شرایط سخت و احساسی، ثبات شخصیت خود را با راهکار‌های موجود برای کنترل احساس خود حفظ کنید. احساس ناراحتی و بی حوصلگی از علائم مشترک حاملگی و قاعدگی می‌باشد، به همین دلیل معمولا بیشتر زنان این علائم را نشانه بارداری نمی‌دانند و از آن‌ها چشم پوشی می‌کنند. همچنین زنانی که به طور ذاتی بی حوصله و بدخلق هستند، ممکن است حتی متوجه کوچک‌ترین تغییری که در خلق و خویشان نشوند.

  13. سرگیجه

داشتن سرگیجه خفیف از نشانه‌های بارداری و قاعدگی می‌باشد. به دلیل افزایش ترشح هورمون پروژسترون، رگ‌های خونی گشاد شده و فشار خون پایین می‌آید. این امر منجر به کاهش جریان خون رسانی به مغز و سرگیجه موقتی و گذرا می‌شود.

این علائم در سه ماهه اول بارداری بیشتر مشاهده می‌شوند، اما ممکن است در تمام طول بارداری نیز ادامه داشته باشند. احساس سرگیجه در زنانی که کم خون هستند، نسبت به دیگر زنان بیشتر است. اگر دراز کشیده اید، یا در حالت نشسته قرار دارید و احساس سرگیجه می‌کنید، نباید خیلی سریع از جای خود بلند شوید. همچنین تنفس عمیق نیز می‌تواند به بهتر شدن سرگیجه کمک کند.

  14. یبوست 

تغییرات هورمونی، به ویژه سطوح بالای پروژسترون، میتواند بر سیستم گوارشی تاثیر بگذارد و حرکات روده را سخت‌تر کند. اگر به طور منظم احساس یبوست می‌کنید، از یک تست حاملگی استفاده کنید یبوست یکی از علائم بارداری است.

نشانه های بارداری

15. ترشحات واژن از علائم بارداری

در ابتدای شروع دوران بارداری برخی از زنان ممکن است متوجه ترشحات شیری رنگ و غلیظ از واژن شوند. این اتفاق در هفته اول بارداری رخ میدهد، چراکه دیواره واژن ضخیم تر می شود و این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات همراه با بوی بد یا سوزش و خارش تخلیه می شوند، علائم عفونت باکتریایی است. در صورت وقوع این اتفاق باید متخصص را در جریان بگذارید.

  • منبع
  • نمناک
  • فرارو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید