امروز: دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266673
۴۸۴۳
۱۹
۰
نسخه چاپی

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

نام هلند و پایتخت آن ، آمستردام و جاذبه های گردشگری آن ، تقریبا برای همگان آشنا است. هلند کشوریست در شمال غربی اروپا که از شرق با آلمان ، از جنوب با بلژیک واز غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایه است.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

کشور هلند یک کشور اروپای غربی است که به کشور آسیاب‌های بادی مشهور است.

این کشور بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هنل است که شامل یک سری جزایر در بخش آمریکایی مرکزی نیز می‌شود. کشور هلند با آلمان و بلژیک همسایه است. در حدود 20 درصد از مساحت کشور هلند را آب تشکیل داده است.

هلند، کشوری در شمال غربی اروپا، برای داشتن مناظری وسیع از کانال‌ها، زمین‌­های پر از گل‌های لاله، آسیاب‌های بادی و مسیرهای دوچرخه‌سواری شناخته شده است. آمستردام، پایتخت این کشور، به خاطر موزه Rijks ، موزه ون گوگ و خانه‌ای که آن فرانک Anne Frank روزنامه نگار یهودی در طول جنگ جهانی دوم پنهان شده است، مشهور است.

حقایقی جالب درباره کشور هلند

1. تقریبا 50% زمین های هلند در ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا قرار گرفته اند. به همین خاطر نام این کشور در زبان هلندی ( Nederland ) به معنای " سرزمین پست" است.

2. اگرچه این کشور در بسیاری از زبانها با همان نام " هلند" شناخته شده است ، اما در حقیقت هلند (Holland ) نام منطقه ای از این کشور است که برای اشاره همه کشور به کار رفته است.

3. کشور هلند از جمله سالم ترین کشورهای جهان است .

4. تقریبا 30% نوزادان هلندی در خانه متولد می شوند.

5. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

6. هلند در پرورش و تجارتِ گُل مقام اول را در جهان داراست.

7. هلند پس از سوییس و سوئد ، خلاق ترین کشور جهان در سال 2017 انتخاب شده است.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

8. 32% تردد در شهر آمستردام با دوچرخه صورت می گیرد. این میزان در شهر کپنهاگ دانمارک 35% است.

9. لوییز بناپارت ، برادر ناپلئون ، در هلند با نام " پادشاه خرگوش ها " شهرت دارد ، چرا که او نمی توانست جمله " من پادشاه شما هستم " ( به هلندی : Ik ben jouw koning ) را به درستی تلفظ کند ، چیزی که او می گفت " من خرگوش شما هستم" ( به هلندی : Ik ben jouw konijn ) بود.

10. مردان هلندی با متوسط قد 184 سانتی متر و زنان آنها با متوسط قد 170 سانتی متر بلندقدترین مردمان جهان لقب گرفته اند.

11. در هلند ، یک روستای ساختگی وجود دارد که مخصوص افرادی که دچار فراموشی شده اند طراحی شده است.

12. هلندی ها بیشتر مصرف قهوه را در جهان دارند ، به طور متوسط هر یک نفر 2.4 فنجان قهوه در روز می نوشد.

13. قطارهای الکتریکی هلند روزانه 600000 مسافر را جا به جا می کنند ، این قطارها با انرژی باد کار می کنند.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

14. در سال 2013 ، به دلیل کاهش جرم و جنایت ، در هلند هشت زندان به طور کامل بسته شد. برخی از این زندانها امروزه به هتل تبدیل شده اند.

15. در هلند ، تعداد دوچرخه ها از آدم ها بیشتر است ! برای هر یک نفر 1.3 دوچرخه وجود دارد !

16. در هلند هیچ ترافیکی در رانندگی وجود ندارد. هیچ عجله ای و معطلی برای پیدا کردن محل پارک ماشین نخواهید داشت و البته هیچ عذاب وجدانی برای تولید گاز دی اکسید کربن ندارید.

17. مردم هلند، برای غذا خوردن، نوشیدن و ارتباطات اجتماعی خود در قایق ها جمع می شوند

18. شهرت هلندی ها در بین کشورهای اروپایی به رک راست و صریح بودن آن هاست.

19. داشتن کودکانی شاد از دیگر ویژگی های هلند است.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

20. کشور هلند ممکن است کشور کوچکی باشد اما پر از فرصت های تازه است. در زمانی که کمبود کارگر می باشد، مهاجران خارجی به راحتی توسط شرکت های بین المللی می توانند در این کشور کار پیدا کنند.

21. نوع رفتار خاصی در مردم هلند وجود دارد، مخصوصاً زمانی که شما راجع به خودتان صحبت می کنید. هیچ گونه خودخواهی یا سرزنشی را در رفتار آن ها مشاهده نمی کنید. در واقع مردم یکدیگر را به عنوان فردی ارزشمند می بینند.

22. در هلند بیشتر وسایل در اغلب اوقات زیاد از حد کار می کنند. قطارهای NS همیشگی و مدرن هستند و بسیاری از وسایل حمل و نقل یا دیگر سازمان های هلند قابل اعتماد هستند.

23. آمستردام پایتخت هلند بر روی آب بنا شده است و دارای ۱۶۵ کانال است. این کانال‌ها از قرن ۱۷ میلادی برپا هستند و کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تعداد از کانال‌های آبی در ونیز نیز بیشتر است.

24. آب‌های جاری در کانال‌های شهر آمستردام بسیار تمیز هستند؛ تا جایی که بسیاری از حیوانات خانگی نیز از این آب می‌نوشند.

25. از سال ۲۰۰۸ میلادی سیگار کشیدن در کافه‌ها و رستوران‌های آمستردام ممنوع شد؛ اما چه باورتان شود چه نه، استعمال مواد مخدر در بسیاری از کافه‌ها مجاز است!

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

26. هلند به خاطر اختراع ابزارهای مفید و پرکاربردی مانند تلکسوپ، ساعت پاندولی و دماسنج جیوه‌ای شهرت زیادی دارد. تمام آنها در قرن‌های شانزدهم و هفدهم اختراع شده‌اند.

27. هلند در میان ۱۲۵ کشور جهان مغذی ترین، سالم ترین و مقرون به صرفه ترین غذا را در اختیار دارد و سالم ترین کشور به شمار می رود.

28. هلندی ها از زمان های باستان تا به حال از کفش های چوبی موسوم به «Klompen» استفاده می کرده اند. این کفش ها بعدها به نمادی فرهنگی تبدیل شدند. اکنون مردم از کفش های عادی استفاده می کنند، اما کفش های چوبی همچنان جاذبه ای پر طرفدار برای گردشگران به شمار می روند.

29. سرود ملی هلند با سابقه ترین و قدیمی ترین در جهان به شمار می رود. هم شعر و هم آهنگ به قرن ۱۶ باز می گردند. در این سرود، پادشاه از نژاد خود و وفاداری و احترامش به پادشاه اسپانیا سخن می گوید.

30. شهروندان کشور هلند با ساک های دستی شخصی خود وارد فروشگاه ها شده و مواد غذایی تهیه می کنند. بنابراین هنگام سفر به این کشور باید این مورد را در نظر داشته باشید.

31. در آغاز دهه ۱۹۸۰ میلادی، ۴ هزار نفر از مردم تصمیم گرفتند شهروندان را به استفاده بیشتر از دوچرخه ها تشویق نمایند. شهر هوتن اکنون امن ترین و پاک ترین مکان دنیا به شمار می رود.

32. باورش کمی سخت است، اما کشیدن علف هنوز هم در کافه های هلند مشکلی ندارد؛ در حالی که استعمال تنباکو به شدت ممنوع است. باید حسابی حواس خود را جمع کنید.

33. شهروندان هلند مشارکت زیادی در ورزش های ملی مانند فوتبال، هاکی، تنیس، دوچرخه سواری، گلف، والیبال و شنا دارند. البته هلندی ها در فوتبال و اسکیت سرعت بیشتر شهرت دارند.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

34. سرزمین هلند بسیار پایین تر از سطح دریا قرار گرفته و تنها نیمی از زمین های این کشور ۱ متر بالا تر از دریا قرا دارند. آمستردام پایتخت نیز ۲ متر پایین تر از سطح دریا واقع شده است. شهر «Zuidplaspolder» در شمال شرقی روتردام ۷ متر پایین تر از سطح متوسط دریاست و از این نظر همراه با شهری در دانمارک پست ترین نقطه جغرافیایی در قاره اروپا به شمار می رود.

35. هلند قوانین سخت گیرانه ای برای مبارزه با آزار و اذیت حیوانات وضع کرده است. بر اساس آخرین اعلام نظر مقامات رسمی، هیچ سگ و یا گربه طرد شده ای در این کشور وجود ندارد.

36. نیروهای پلیس در منطقه روتردام، از سال ۲۰۱۳ موش ها را به کمک خود آورده اند. موش ها با حس شامه قوی خود، برای پیدا کردن مواد مخدر، باروت و مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها بسیار بهتر از کارکنان آزمایشگاه ها عمل می کنند.

37. هلندی ها به خوبی با زبان انگلیسی آشنا هستند. پژوهش های انجام گرفته روی شهروندان هلند در سال ۲۰۱۶، امتیاز ۷۲٫۱۶ را برای آن ها به ارمغان آورد. دانمارک و سوئد نیز در رده های بعدی قرار گرفتند. از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر از هلندی ها انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود صحبت می کنند.

38. دولت هلند قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی، فروش ماشین های دارای سوخت فسیلی را به طور کامل ممنوع کند تا به این شکل انرژی سبز را تبلیغ نماید. قانونگذاران به این پیشنهاد چراغ سبز نشان داده اند، اما برای قانون شدن مجلس سنا نیز باید آن را تصویب کند. هدف از این کار، استفاده مطلق از خودروهای الکتریکی در خیابان های هلند اعلام شده است.

39. به دلیل رایج بودن داشتن حیوانات خانگی در هلند، برای مردم کم‌درآمد تسهیلاتی مانند ویزیت رایگان سالیانه برای حیواناتشان در نظر گرفته می‌شود.

44 حقیقت جالب و خواندنی در مورد کشور هلند

40. وقتی شما به مدت ۵ سال مداوم در هلند زندگی کردید، می‌توانید درخواست اقامت دائم و مهاجرت به هلند بدهید.

41. شاید جالب باشد که نخستین بازار بورس رسمی جهان در آمستردام واقع شده است. قدمت این ساختمان به سال ۱۶۰۲ میلادی برمی‌گردد.

42. یکی از مواردی که خاص آمستردام است، خانه‌های قایقی است. قایق‌هایی که صاحبانشان در آنها بر روی آب زندگی می‌کنند. تعداد این خانه‌ها در حدود ۲۵۰۰ قایق است.

43. در آغاز دهه ۱۹۸۰ میلادی، ۴ هزار نفر از مردم تصمیم گرفتند شهروندان را به استفاده بیشتر از دوچرخه‌ها تشویق نمایند. شهر هوتن اکنون امن‌ترین و پاک‌ترین مکان دنیا به شمار می‌رود.

44. بندر روتردام دومین شهر بزرگ‌هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید