امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 268303
۱۸۷۹
۱
۰
نسخه چاپی

مذاکره | کتاب مذاکره اثر برایان تریسی

در جریان مذاکره تقریباً همیشه قدرتی بیش از آنچه تصور می کنید دارید. حتی وقتی احساس می کنید همه ی قدرت ها در دست طرف مقابل است، ممکن است شما دارای چیزی باشید که او خواهان آن باشد. ممکن است به این نتیجه برسید که شما دارای چیزی هستید که او به آن احتیاج دارد و در نتیجه قدرت به سمت شما بیاید

کتاب مذاکره اثر برایان تریسی

کتاب مذاکره برایان تریسی

آیا تا به حال اسمی از برایان تریسی شنیده‌اید؟ درون مایه کتاب مذاکره او درباره چیست؟ آیا با خواندن این کتاب می‌توانید به یک مشاور حرفه‌ایی در مذاکرات تبدیل شوید؟

مذاکره یکی از الفاظی است که درطول روز زیاد به گوشمان می‌خورد. این مهارت موثر، در زندگی کاری و حتی روابط شخصی ما تاثیر مستقیم دارد. اگر مهارت مذاکره را به خوبی بلد نباشیم، ممکن است فرصت‌های زیادی را از دست بدهیم. اگر دوست دارید با راهنمایی برای آموزش فنون مذاکره آشنا شوید، با ما در معرفی و بررسی خلاصه کتاب مذاکره اثر برایان تریسی همراه باشید.

کتاب «مذاکره» یکی از بهترین آثاری است که توسط «برایان تریسی» نوشته شده است. آقای برایان تریسی در این کتاب اصولی را بیان می‌کند که برای انجام مذاکره بسیار مفید و موثر بوده و با اجرای تکنیک‌هایی که در این کتاب بیان شده، می‌توان به یک فرد حرفه‌ای در این کار تبدیل شده و همواره مذاکرات را به نفع خود به اتمام رساند.

درباره کتاب مذاکره

توانایی گفتگو و مذاکره با دیگران از توانایی‌های ویژگی ما انسان‌ها است. از ابتدای تمدن بشری، همیشه انسان‌هایی تلاش کرده‌اند که مذاکره را به هر روشی برای حل اختلف ترجیح دهند. گفتگو و مذاکره نه فقط برای جلوگیری از دعوا یا خشونت که برای هر مساله‌ای کاربرد دارد.

ما می‌توانیم با به‌کارگیری فنون مذاکره و گفتگو، خواسته‌هایمان را به کرسی بنشانیم، خودمان را به دیگران معرفی کنیم و همچنین از فرصت‌هایمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

اما اگر مهارت مذاکره را به خوبی بلد نباشیم، فرصت‌های زیادی را در زندگی از دست خواهیم داد. مهارت مذاکره و فنون چانه‌زنی تاثیر زیادی در ارتقا جایگاه ما در زندگی و موقعیت‌های کاری دارد.

دغدغه برایان تریسی در نوشتن کتاب مذاکره آموزش همین فن کاربردی و کلیدی به خوانندگان بوده است. تریسی در این کتاب ۲۱ روش و اصل مهم برای به‌کارگیری در مذاکره را به مخاطب آموزش می‌دهد.

تریسی در کتاب مذاکره قصد دارد با آموزش آسان و بی‌دردسر این مهارت به مخاطب، بخش بزرگی از دغدغه مدیران و صاحبان کسب و کار را در برپایی جلسات با شرکای تجاری حل کند. او عقیده دارد که اگر به خوبی فنون مذاکره و چانه‌زنی را بلد باشید، مشکلی در کسب بیشترین نفع از مذاکرات نخواهند داشت.

کاربرد کتاب مذاکره

این کتاب می‌تواند راهکارهای بسیار مفیدی را برای انجام مذاکرات مختلف ارائه دهد، که هرکسی به صورت روزانه به آن‌ها نیاز دارد. بدین ترتیب می‌توان هم در روابط عاطفی و خانوادگی و در روابط کاری شخصی موفق بود.

زیرا هم در زندگی روزمره و هم در محیط کار به طور روزانه نیاز است که با افراد مختلفی مذاکره کنید. اگر با مهارت‌های مختلف مذاکره آشنا نباشید، ممکن است در بسیاری از موارد مذاکرات شما با شکست مواجه شود. از این رو باید این مهارت را تقویت کنید.

مهارت مذاکره

کسانی که می‌خواهند در زندگی شخصی یا کار و حرفه خود به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اند دست پیدا کنند، باید ابتدا بتوانند توانایی مذاکره را در خودشان تقویت کنند.

با این کار می‌توان بخش زیادی از این قضیه را حل کرد، زیرا در اغلب موارد مشاهده شده که افراد به دلیل عدم توانایی در مذاکرات با شکست‌های بسیار بزرگی در زندگی شخصی و کاری خود روبه‌رو شده‌اند.

درون مایه کتاب مذاکره

آقای برایان تریسی در این کتاب بیان می‌کند که همه افراد می‌توانند در مذاکرات موفق عمل کنند اما برای دستیابی به این هدف باید تلاش بسیار زیادی انجام داد.

در غیر این صورت رقیب شما از شما جلو می‌افتد و مذاکرات را به نفع خود به اتمام می‌رساند. برایان تریسی همچنین می‌گوید که برای هر چیزی می‌توان مذاکره کرد، به شرطی که ترس خود را کنار بگذارید.

عناوین کتاب مذاکره

کتاب مذاکره در ۲۱ بخش تنظیم شده است. هربخش به یک بخش از تکنیک‌هایی که در بهبود مهارت مذاکره موثر هستند می‌پردازد. عناوین کتاب مذاکره به صورت زیر هستند:

مقدمه

فصل اول: همه چیز قابل مذاکره است

فصل دوم: بر ترس از مذاکره فائق آیید

فصل سوم: انواع مذاکره

فصل چهارم: روابط کاری مداوم

فصل پنجم: شش سبک مذاکره

فصل ششم: کاربردهای قدرت در مذاکره

فصل هفتم: قدرت شما و استنباط دیگران از آن

فصل هشتم: تاثیر احساسات بر مذاکره

فصل نهم: عامل زمان در تصمیمات

فصل دهم: خواسته‌ی خود را بشناسید

فصل یازدهم: پروژه ی مذاکره‌ی هاروارد

فصل دوازدهم: آمادگی، شاه کلید مذاکره ی موثر است

فصل سیزدهم: موضع خود و دیگران را مشخص کنید

فصل چهاردهم: قانون شماره‌ی چهار

فصل پانزدهم: تاثیر محیط بر مذاکره

فصل شانزدهم: متقاعد کردن با عمل متقابل

فصل هفدهم: متقاعد کردن با تایید جمعی

فصل هجدهم: ترفند‌های مذاکره درباره‌ی قیمت

فصل نوزدهم: روش فرار از ادامه‌ی مذاکره

فصل بیستم: مذاکره‌ها هرگز نهایی نیستند

فصل بیست و یکم: مذاکره کننده‌ی موفق

بهتر است از قبل از انجام مذاکره خود را از نظر روحی، روانی و همچنین از نظر شرایط بدنی آماده کرده، در غیر این صورت امکان دارد طرف مقابل با آمادگی بیشتری پا به میدان مذاکره گذاشته و بر شما غلبه کند.

کتاب مذاکره اثر برایان تریسی

بخشی از کتاب مذاکره برایان تریسی

تاثیر احساسات بر مذاکره

احساسات و عواطف عاملی کلیدی در مذاکره هستند. احساسات و عواطف به ویژه میل و خواسته، حرص، هراس یا خشم می توانند در مذاکره به شما کمک کنند و یا به شما آسیب برسانند. هرچه بیشتر بتوانید احساسات و عواطف را از فرایند مذاکره دور نگه دارید، در کار مذاکره بهتر می توانید به خواسته خود یا سازمانتان برسید. هرچه احساساتی تر بشوید، در کار مذاکره ناتوان تر می گردید.

وقتی احساسات بر شما غلبه می کند، نمی توانید شفاف بیندیشید و تصمیمات خوب بگیرید. هرچه بیشتر بتوانید در یک مذاکره آرامش خود را حفظ کنید، نتایج بهتری می گیرید.

به چه شدتی آن را می خواهید

قدرتمندترین احساسات در مذاکره میل و خواسته است. هرچه بیشتر بخواهید که کالا یا خدمتی را به شما بدهند، هر چه بیشتر بخواهید که کالا یا خدمتی را به فروش برسانید، قدرت کمتری در زمان مذاکره خواهید داشت.

وقتی کالایی را به شدت طالب باشید، تقریباً حاضر می شوید هر قیمتی را برای به دست آوردنش بپردازید. اگر طرف مقابل شما بداند که به شدت خواهان کالا یا خدمت او هستید، امتیازی دو برابر شما کسب می کند.

از خود چند سوال بکنید. اگر این کالا را به دست نیاورید، چه اتفاقی می افتد؟ اگر در این مذاکره موفق نشوید، بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد کدام است؟ اگر آنچه را می خواهید به دست نیاورید، آیا شما را می کشد؟

از قبل خود را برای به دست نیاوردن آنچه می خواهید آماده کنید. هرچه در برخورد با ناموفق شدن آرام تر باشید، بهتر می توانید فکر کنید و بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

احساسات و عواطف خود را کنترل کنید

حرص احساس دیگری است که روی اندیشیدن شما به شدت تاثیر می گذارد. ایده به دست آوردن چیزی در ازای هیچ چیز یا به دست آوردن چیزی به قیمتی به شدت کمتر از آنچه فکر می کردید باید بپردازید، می تواند احساسات شما را مخدوش کند و اجازه ندهد که شفاف فکر کنید. این تصور که چیزی را بدون آنکه حق شما باشد به دست آورید، روی تصمیم گیری منطقی شما تاثیر می گذارد.

بعد از حرص و میل و خواسته، هراس خطرناکترین احساسات است. هر چه از نتیجه ی مذاکره بیشتر بنرسید، با امکان بیشتری تصمیمی می گیرید که به سود شما نیست. به همین دلیل است که بی تفاوت بودن در مذاکره روشی مناسب برای آرام کردن احساسات و عواطف شماست.

و سرانجام احساس دیگری که ممکن است سبب شود تصمیم گیری خوبی نکنید، خشم است. مذاکره کنندگان سلطه جو اغلب برای رسیدن به خواسته هایشان از دو احساس هراس و خشم استفاده می کنند.

آرامش را در هر شرایطی حفظ کنید

هرگاه در جریان هر مذاکره احساسات بر شما غلبه کرد، تقاضای زمان تنفس کنید. از محل مذاکره بیرون بروید و قدم بزنید. بعد از ناهار و یا فردا مذاکره را دنبال کنید. از گرفتن تصمیم وقتی تحت تاثیر احساسات هستید خودداری ورزید.

از خود بپرسید اگر به تصمیم گیری نرسیدید چه اتفاقی می افتد؟

یکی از مرشدان من که یک تاجر بسیار موفق است، روزی مطلبی را به من گفت که آن را هرگز فراموش نمی کنم. وقتی به خاطر یک معامله ی تجاری احساسات بر من غلبه می کرد. او به من گفت: «برایان، معاملات مانند رئیس است. هر رئیس که رفت رئیس دیگری جای او را می گیرد. نگران این یکی نباش. اگر به جایی نرسیدی، ناراحت نباش، معامله ی بعدی در راه است.»

مرد مدبری زمانی به من گفت: «گاهی بهترین معامله آن است که معامله انجام ندهی.»

مذاکره را به بعد موکول کنید

برای اینکه بر احساسات خود غلبه کنید، آرامش خود را حفظ کنید. به لحاظ روانی خودتان را از قبل آماده کنید. وقتی می خواهید به جلسه ی مذاکره بروید، نفسهای عمیق بکشید. وقتی احساساتی هستید، از شرکت در مذاکره خودداری ورزید. به خاطر داشته باشید که در جریان مذاکره کسی که احساس بر او غلبه می کند کمترین قدرت را در اختیار دارد.

  • منبع
  • حقوق نیوز
  • آکادمی بازار
  • ذهن

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید