امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 271485
۱۵۸۰
۱
۰
نسخه چاپی
آن بروس

کارکنان با انگیزه (قسمت پایانی)

جمله ی معروفی هست که می گوید: «کارکنان اهمیت نمی دهند که اطلاعات شان چه قدر است، مگر اینکه بدانند که شما چقدر به آن ها اهمیت می دهید». چرا؟ چون وقتی به کارکنان خود اهمیت می دهید فضایی فراهم می کنید که در آن کارکنان به شما و خودشان اهمیت می دهند. این نکته موجب برانگیختن انگیزه در آن ها می شود تا عملکردی مناسب داشته باشند و بخواهند پیشرفت کنند

کارکنان با انگیزه (قسمت پایانی)

پایگاه خبری حقوق نیوز

کارکنان با انگیزه

● دلایل دلسردی را از میان ببرید

شما، به عنوان یک مدیر، مستقیم یا غیرمستقیم، بر اعتماد به نفس، آرزوها، تمایلات درازمدت و علاقه ی کارمندان تان در کار اثر می گذارید. این مسئولیتی است بردوش هر مدیر که باید آن را به درستی انجام دهد.

این کتاب پر از نکته ها و اندرزهایی است که به شما کمک می کند تا به شکلی کارآمد و مثبت، بر کارمندان تان اثر بگذارید. البته همه به خوبی می دانیم که در روزگاری پر زحمت و همواره بدی زندگی می کنیم. اهمیتی ندارد که به عنوان یک مدیر، چه قدردلسوز، انگیزه بخش یا مشوق باشید، به هر صورت پیوسته با شرایطی روبه رو هستید که برانگیزه ی کارکنان تان تأثیری منفی می گذارد.

بنابراین، چگونه می توان به عنوان یک رهبر موجب ایجاد و حفظ امید شد، در حالی که تأثیرات منفی موجب دلسردشدن کارکنان تان می شود؟ ساده است. هر چیزی که موجب دلسردی می شود را از میان بردارید. توان خود را به جای فکر کردن به موقعیت های دلسردکننده و ناگوارتر کردن تأثیرات آن ها، بر توانایی هایتان متمرکز سازید. در این صورت بهتر می توانید با دلسردی و ناامیدی مقابله کنید و رودرروی ناملایمات و آثار منفی آن برانگیزه ی کارکنان تان بایستید.

به یاد داشته باشید که عوامل دلسردکننده انگیزه را از بین می برند. این عوامل می توانند رویدادها، تصمیمات مدیران، نا امیدی، نیاز قدردانی و پاداش و مواردی از این دست باشند. می توانید با شناسایی عللی که باعث سرخوردگي کارکنان تان می شود آن ها را از بین ببرید. در اینجا با سه حوزه ی مشخص که می تواند به بازسازی سازمان تان کمک کند آشنا می شوید. این عوامل باعث می شود کارمندان در موقعیت های دلسردکننده بهتر عمل کنند.

بهترین ها را استخدام کنید

بهترین راه برای مقابله با دلسردی، پیشگیری از آن است، و اغلب مشکل از افرادی است که استخدام کرده اید. کارمندانی هستند که به سادگی دچار دلسردی و نا امیدی می شوند. از آنجا که نمی توانید همه ی مشکلات و مسائل کارمندان تان را حل کنید، بهترین راه عدم استخدام اینگونه افراد است. زمان کافی را صرف بررسی کسانی کنید که به سادگی تحت تأثیر مشکلات قرار نگیرید.

کارمندان خوب خود را با فراهم کردن محیطی که اعتمادشان را جلب کند و واکنش آن ها را برانگیزد نگه دارید از دست دادن افراد خوب، بی شک یکی از عوامل دلسردکننده است. برای جلوگیری از آن، از کارمندان خود قدردانی کنید و به شکلی صادقانه و دقیق در برابر عملکرد آن ها واکنش نشان دهید. این نوع واکنش، حتی هنگامی که شکل اصلاحی به خود می گیرد، موجب تقویت توان کارمندان و اعتمادسازی می شود. از کارمندان خود بخواهید درباره ی این واکنش ها نظر بدهند. به این شکل، سازمانی بنا می کنید که موقعیت های دلسردکننده را به حداقل می رساند. مدیرانی که محیطی سرشار از تحسین و واکنش صادقانه فراهم می کنند، موجب تشویق همکاری میان کارمندان، اعتماد بیشتر، عملکرد مناسب و در نتیجه بهره وری بالا می شوند.

شأن و عزت نفس کارمندان را در همه حال حفظ کنید

یکی از بزرگ ترین عوامل دلسردی کارکنان، نادیده گرفتن شأن و منزلت آن ها است. محیطی فراهم کنید که در آن کارمندان به یکدیگر احترام بگذارند. در اینجا چند نکته برای کمک به ایجاد چنین محیطی آمده است: هرگز کارمندی را در مقابل دیگران نقد نکنید؛ واکنش های تأدیبی واصلاحی را حتما به صورت خصوصی اعمال کنید. هرگز انگشت خود را به سوی کسی نشانه نگیرید؛ این نوع برخورد تحقیرآمیز و غیرحرفه ای است. هرگز با لحن غرورآمیز سخن نگویید. هرگز به شخصیت کسی حمله نکنید. تنها به رفتارها و عملکرد شغلی افراد توجه کنید و اگر توقع دارید دیگران به مقام شما احترام بگذارند، شما هم باید متقابلاً به آن ها احترام بگذارید.

● کارمندان تان را حفظ کنید

برای یک مدیر، حفظ کارمندانی که موجب گردش چرخ کسب و کار می شوند حیاتی است. آیا عملکرد شما به کارمندان برای حضور در محل کار انگیزه می بخشد و آن ها را ترغیب می کنند؟ آیا با تمامی کارکنان با احترام برخورد می شود؟ آیا شغل شان هدفی معنادار دارد؟ این موارد برای حفظ بهترین کارمندان تان اهمیت دارند. به طور طبیعی همه دوست دارند در جایی کار کنند که به آن ها اهمیت داده شود و مورد توجه قرار گیرند.

وقتی کارمندی را استخدام و روی اندیشه و کارش سرمایه گذاری می کنید، دارایی با ارزشی به وجود می آورید و دوست دارید او را حفظ کنید و با انگیزه نگه دارید. در این باره چه می دانیم؟ پژوهش های آماری ثابت کرده اند که آنچه در این مورد اهمیت دارد، پول، سمت یا ارزش سهام نیست، هرچند ممکن است شما نقش چندانی در تعیین موارد بالا نداشته باشید. مهم فراهم کردن محیطی است که کارمندان دوست داشته باشند در آن کار کنند و به کارکردن ادامه دهند.

مدیرانی که این نکته را می دانند، به دنبال این هستند که با این شعار مشهور شوند: «همه دوست دارند اینجا کار کنند.» شرکت منزؤرهاؤس ( Men ' s Wearhouse) نمونه ای از این سازمان هاست. تازه استخدام شده ها حدود چهار روز در یکی از ۳۰ دوره ی سالانه ای که در دانشگاه این شرکت برگزار می شود آموزش می بینند. هزینه ی شرکت برای این کار، حدود یک میلیون دلار، و سود آن جایگزینی و نقل و انتقال کمتر کارکنان در مقایسه با شرکت های رقیب است. تمام مدیران می دانند که استخدام، فرآیندی پیچیده، زمان گیر و ناپایدار است. برای به حداقل رساندن این نکات، باید کارمندانی را که دارید حفظ کنید. به چند راهنمایی دیگر برای ایجاد انگیزه و حفظ کارکنان تان توجه کنید:

بدانید چه چیز موجب حفظ کارمندانی می شود که چرخ تجارت شما را می چرخانند

یکی از این موارد، ایجاد محیطی است که کارکنانتان در آن احساس خوبی داشته باشند؛ محیطی که متناسب با آن ها باشد، همانند شرکت گوگل، یکی از موفق ترین و عظیم ترین موتورهای جست و جو که روز به روز در حال رشد و گسترش است. در این شرکت، کارمندان در ساعات کار به بازی و تفریح می پردازند، سگ هایشان را به محل کار خود می آورند و رایگان در رستوران محل کار خود ناهار یا شام می خورند. نتیجه چیست؟ کارمندان ساعات کاری طولانی به کارهای سخت مشغول اند و عاشق کارشان هستند.

از دلایلی که کارکنان تان را وادار به ماندن می کنند آگاه شوید

مسئله تنها پول نیست. کارمندان خوب هم دوست دارند در محیطی کار کنند که به آن ها احساس ارزش و احترام ببخشد. پول در درجه ی دوم اهمیت دارد.

اجازه دهید ارزش ها و دیدگاه های مختلف راهنمای شما باشد

دانش افراد بسیار کم اهمیت تر از خود آن هاست. سازمان هایی چون رداستروم، زنبلاث اینترنشنال (Rosenbluth International)، نوکر استیل (Nucor Steel)، و جت بلو (JetBlue) باور دارند که اساس یک سازمان موفق، کارمندانی است با ذهنیت، ارزش ها و دیدگاه های درست، نه فقط تجربه ی کاری. استخدام کارمندانی که می خواهید آن ها را حفظ کنید گامی مهم در به وجود آوردن فرهنگی است که کارمندان را برای ماندن در شرکت شما ترغیب می کنند.

● به گروه تان دل و جان ببخشید

در این جامعه ی جهانی که ما در آن کار می کنیم، نخست درباره ی تجارت، امور مالی، سیاست های بازاریابی، تولید، خدمات به مشتریان و مواردی از این قبیل می آموزیم. یعنی اینکه به عنوان مدير، گاهی این واقعیت را نادیده می گیریم که مرکز و هسته ی اصلی هر سازمان، از افراد و روابط میان آن ها تشکیل شده است. وجود همین افراد و تیمی که تشکیل داده اند سبب می شود تک تک کارکنان به اهداف شخصی و گروهی شان برسند، و به خاطر اهمیت دادن مدیران به کارکنان شان است که این نتیجه حاصل می شود.

جمله ی معروفی هست که می گوید: «کارکنان اهمیت نمی دهند که اطلاعات شان چه قدر است، مگر اینکه بدانند که شما چقدر به آن ها اهمیت می دهید». چرا؟ چون وقتی به کارکنان خود اهمیت می دهید فضایی فراهم می کنید که در آن کارکنان به شما و خودشان اهمیت می دهند. این نکته موجب برانگیختن انگیزه در آن ها می شود تا عملکردی مناسب داشته باشند و بخواهند پیشرفت کنند.

اگر شما واقعاً به کارکنان تان اهمیت بدهید و این اهمیت را به آن ها نشان دهید، اصلی ترین نیازشان را فراهم کرده اید. شما با دل و جان به آن ها انگیزه می بخشید. همین حس اطمینان است که به آن ها کمک می کنند با انگیزه ی بیشتری سخت تر و هوشمندانه تر کار کنند.

تیم با انگیزه ای به وجود آورید

انجام کاری متفاوت و همکاری با دیگران برای رسیدن به یک هدف، دوتا از قدرتمندترین انگیزه ها برای انجام کارهای دشوار است. با به کار بردن این دو روش، توانایی تشکیل تیمی با قابلیت بالا را خواهید داشت. به بهترین شکل از کارمندی که موجب تسهیل و پیشرفت کار گروهی شده است قدردانی کنید.

با دل و جان رهبری کنید

کلمه ی «تشویق» از ریشه ی لاتین کر به معنای «دل» گرفته شده است. وقتی کارکنان خود را تشویق می کنید، وقتی برایشان اهمیت قائلید به آن ها محبت می کنید. آن ها را با همه ی وجود و احساس تان رهبری می کنید.

هنگامی که باربارا والترز با مدیر شرکت شوارتسکف در خلال جنگ عراق مصاحبه می کرد، از او پرسید که دوست دارد مردم او را با چه ویژگی ای به یاد آورند؟ او خیلی صمیمی و از ته دل پاسخ داد: «اینکه من خانواده ام را دوست دارم و خانواده ام هم مرا دوست دارند». رهبري انگیزه بخش به دل بازمی گردد و چنین رهبرانی به کارمندان و سازمان شان اهمیت می دهند و کارمندان نیز به طور طبیعی به این شیوه واکنش مثبت نشان می دهند.

روحیه تیمی را تشویق کنید

مدیران هوشمند می دانند که روحیه ی تیمی موجب وحدت و یکپارچگی می شود. تبدیل گروهی از افراد به یک تیم باعث ایجاد یکپارچگی، علاقه و جهت مشترک می شود. فراموش نکنید که به عنوان یک مدیر، این شمایید که این موسیقی را رهبری می کنید. اعمال و نظریات شما به طور مستقیم بر فضایی که این تیم در آن عمل می کند اثر می گذارد. این هم چند پیشنهاد برای افزایش روحیه ی تیمی:

برای تیم تان یک هدف و مقصد مشخص نشان دهید.

اجازه دهید به شیوه ی خودشان کارها را انجام دهند.

به سرگرمی و شوخ طبعی در کار اهمیت بدهید.

به تیم تان اختيار تصمیم گیری بدهید و براساس آن تصمیمات عمل کنید.

تیم تان را حمایت کنید. به آنچه که قول می دهید عمل کنید.

بدون دخالت، اجازه دهید خود تیم برای مشکلاتش راه حل پیدا کند.

به اعضای تیم تان اجازه دهید برخی تصمیمات مالی را به عهده بگیرند و بودجه ای برای این تصمیمات در نظر بگیرید.

در انتظار پستی و بلندی ها باشید. برخی مراحل یک پروژه ، روان تر از مراحل دیگر پیش می روند.

بگذارید خود تیم سیستم پاداش را برای خود طرح ریزی کند.

● توانایی افراد را برانگیزید

آیا می دانید ظرفیت مغز شما به طور عملی قابل اندازه گیری نیست؟ توان و پیچیدگی مغز حتی از جدیدترین فناوری ها نیز پیشرفته تر است. مغز می تواند تا ۳۰ میلیارد بیت اطلاعات را در ثانیه بررسی کند که معادل بیش از ۱۰۰۰۰ کیلومتر سیم کشی کامپیوتری است. سوخت مورد نیاز مغزتان برای این کار، اکسیژن موجود در خون و کمی قند گلوکز است. بدون سوخت ، هیچ هماهنگی و همیاری ای در سیستم شما وجود نخواهد داشت.

زمان هایی که احساس خستگی و سستی می کنید، در واقع تا حد توان تان کار کرده اید. وقتی برای افزایش میزان انرژی و توان کارمندان تان کار می کنید، به آن ها کمک می کنید تا به سوی زندگی ای بهتر حرکت کنند. این معنای واقعی همیاری است؛ کارکردن با یکدیگر. مفهومی ساده و طبیعی که مدیرانی همچون شما در حال یادگیری و به کار بستن آن در تجارت شان اند. همان طور که کارشناسان مدیریت بر اهمیت کار هوشمندانه» و «سرمایه ی فکری» تأکید می کنند، مدیران و رهبران اهمیت همیاری را درک می کنند و می دانند که می توانند از آن در ساختار گروه کاری خود بهره های فراوان ببرند.

این کتاب، راه های بسیاری را درباره ی بهترین شیوه های تشویق کارمندان برای عملکرد موفقیت آمیز در اختیارتان قرار می دهد. راهنمایی ها و پیشنهادهای ارائه شده، برای این است که شما را به فکر بیاندازد فکر در مورد توان بالقوه ای که در شما و تمامی کارمندان تان وجود دارد، و قدرت فوق العاده ی هوش، نوآوری، کنجکاوی و انرژی شما. به عنوان یک مدیر و رهبر، مهم است که بیشترین بهره را از این توانایی ببرید. نتایجی که به دست می آورید، ثابت می کند که تلاش شما ثمربخش بوده است. رالف والدو امرسون در این باره می گوید: «بهترین بهره را از خود ببرید... چرا که تمامی این ویژگی ها در وجودتان نهادینه شده است».

در اینجا با چند روش دیگری که مدیران از آن برای بالابردن توان نیروی انسانی استفاده می کنند آشنا می شویم:

کارمندان تان را آموزش دهید

برخی می گویند: «دانایی توانایی است». اما این طور نیست. توانایی به این است که چطور از این دانایی استفاده کنیم. چه برنامه های آموزشی برای کارکنان تان تدارک دیده اید تا به آن ها کمک کنید دانشی جدید بیاموزند و آن را به شکلی مؤثر به کار گیرند؟ به کمک آموزش می توانید مهارت ها و نوع عملکرد کارکنانتان را بهبود بخشید و به آن ها نشان دهید واقعاً برای شما مهم هستند.

مربی آن ها باشید

بعد از آنکه روی آموزش و رشد کارکنان تان سرمایه گذاری کردید، نوبتی شروع برنامه های تعلیمی و تربیتی است. نگهداری تجهیزات کامپیوتری و دیگر لوازم کاری مسائل و چالش های زیادی به همراه دارد. اما مادامی که انگیزه ی کارکنان تان را حفظ می کنید، دیگر اهمیتی به «مراقبت» آن ها نمی دهید. تعلیم و تربیت یکی از راه های مؤثر برای مراقبت از انگیزه ی آن هاست. معنای کلمه ی «مربی» این است: «کسی که با در اختیار قراردادن تجربه، تشویق و آگاهی کارکنان را در رسیدن به بالاترین عملکرد کمک کند».

کارمندان تان را دوست داشته باشید

شاید شما هم مثل آهنگ معروف تینا ترنر از خودتان بپرسید: دوست داشتن چه ربطی به این موضوع دارد؟» پاسخ این است: خیلی ربط دارد. مدیر موفق، کارکنانش را دوست دارد و این دوست داشتن را با ایجاد فضایی محبت آمیز در محل کار نشان می دهد. به زبان ساده، «دوست داشتن در اینجا یعنی نگران کارکنان تان و موفقیت آن ها هستید، و وقتی موفقیتی به دست می آورند خوشحال می شوید، و حتی اگر لازم باشد کمی بیش از اندازه برای کمک به آن ها تلاش می کنید. داشتن محیط کاری دوستانه و صمیمی، اساس و پایه ی کار گروهی با انگیزه است.

بیشتر بخوانید:

کار با آدم های سخت

کارکنان با انگیزه

منبع: کارکنان با انگیزه - آن بروس - ترجمه فرشید قهرمانی

پایگاه خبری حقوق نیوز - کتا

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید