امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 275957
۳۱۰۱
۱
۰
نسخه چاپی
‌curcuma longa

فواید زردچوبه: ادویه‌ای معجزه‌آسا با خواص بی‌نظیر

زردچوبه ادویه‌ای است که تقریبا در همه‌ی غذاهای ایرانی پیدا می‌شود.

فواید زردچوبه: ادویه‌ای معجزه‌آسا با خواص بی‌نظیر

زردچوبه چیست؟

زردچوبه ادویه ای است که از ریشه گیاه کورکوما لونگا که گیاهی چند ساله از خانواده زنجبیل است به دست می آید. ماده اصلی فعال آن کورکومین است. کورکومین به زردچوبه رنگ زرد می دهد. کورکومین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. محققان در حال بررسی هستند که آیا ممکن است به بیماری هایی که التهاب در آنها نقش دارد کمک کند.

این گیاه، بومی آسیای شرقی است و در بخش‌های مختلف هند، چین، تایوان و ژاپن کشت می شود. قسمت‌های مورد استفاده این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی، ریزوم‌های (ساقه زیرزمینی) آن هستند.

این گیاه به مدت هزاران سال در آسیا مورد استفاده قرار گرفته است و بخش عمده ای از آیووردا، طب سنتی چینی، داروی سیدها و اونانی را تشکیل می دهد.

بررسی ها نشان دادند اگر کورکومین را با فلفل سیاه ترکیب کنید فعال سازی کورمومین تا ۲٫۰۰۰ برابر بیشتر می شود. خواص درمانی زردچوبه به دلیل کورکومین هزاران سال است که مورد شناسایی قرار گرفته است. به همین دلیل در سراسر دنیا از زردچوبه برای ادویه جات، رنگ های غذایی و مواد سس ها استفاده قرار می کنند.

ارزش غذایی زردچوبه

بنابر پایگاه داده ملی مواد مغذی وزارت کشاورزی آمریکا، یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه حاوی:

• 29 کالری

• 0.91 گرم پروتئین

• 0.31 گرم چربی

• 6.31 گرم فیبر

• 0.3 گرم قند

مقدار مشابه از زردچوبه می تواند موارد زیر را تامین کند:

• 26 درصد از نیاز روزانه به منگنز

• 16 درصد از نیاز روزانه به آهن

• 5 درصد از نیاز روزانه به پتاسیم

• 3 درصد از نیاز روزانه به ویتامین C

32 مورد از خواص زردچوبه

1. درمان التهاب مزمن

التهاب در بدن نقش بسیار مهمی دارد. التهاب کمک می‌کند بدن شما با مهاجمان خارجی مبارزه کند و در ترمیم آسیب‌ها هم نقش بازی می‌کند. بدون التهاب عوامل بیماری‌زا به راحتی می‌توانند بر بدن شما چیره شوند و شما را از پا دربیاورند. اما علی‌رغم این که التهاب حاد و کوتاه‌مدت مفید است، زمانی که التهاب مزمن شود، می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل شود و به اشتباه به بافت‌های خود بدن حمله کند.

حال محققان بر این باورند که التهاب مزمن نقش بزرگی در بسیاری از بیماری‌های جدی ایفا می‌کند. این موضوع شامل بیماری‌هایی مثل سرطان، سندروم متابولیک، آلزایمر و بیماری‌های دیگر می‌شود. بنابراین هر چیزی که بتواند با التهاب مزمن مبارزه کند، در پیشگیری و حتی درمان این بیماری‌ها مفید خواهد بود. بدون وارد شدن به بحث التهاب در بدن (چرا که مبحث بسیار پیچیده‌ای است)، خیلی ساده می‌گوییم که کورکومین به عنوان یک ماده فعال، کلید درمان التهاب مزمن است و با التهاب در سطح مولکولی مبارزه می‌کند.

2. زردچوبه و لاغری

ارتباط زردچوبه و لاغری به دلیل خاصیت ضد التهابی زردچوبه است. ابتلا به اضافه وزن با آزاد شدن سایتوکاین های التهابی در ارتباط است. پژوهش ها نشان دادند افراد مبتلا به چاقی که طی ۳۰ روز، روزانه ۱ گرم کورکومین دریافت می کردند شاهد کاهش چشمگیر سطح چربی خونشان بودند اما با این حال سطح کلسترول و BMI آنها تغییری نکرده بود. بنابراین تاثیر کورکومین تنها روی پایین آوردن التهاب بدن است و از این راه می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند چون یکی از دلایل مقاومت بدن به کاهش وزن، التهاب بیش از حد است. همچنین مصرف زردچوبه می تواند روی سوخت و ساز نیز تاثیر داشته باشد. این تاثیر به شکلی نیست که بگوییم تنها با مصرف زردچوبه می توان وزن کم کرد و تنها وجودش در رژیم می تواند در کنار دیگر عوامل اثر بخش باشد.

3. قدرت بالای آنتی‌اکسیدان

رادیکال‌های آزاد می‌توانند در بروز آسیب‌های اکسیداتیو مؤثر باشند. رادیکال آزاد به اتم، مولکول یا یونی گفته می‌شود که الکترون جفت‌نشده داشته باشد. رادیکال‌های آزاد تمایل زیادی به واکنش با اجزای آلی مانند پروتئین، اسیدهای چرب و DNA دارند. بیماری‌های قلبی، سرطان، آسیب‌های مغزی، مشکلات عضلانی و در کل تضعیف سیستم دفاعی بدن حاصل فعالیت رادیکال‌های آزاد است.

آنتی‌اکسیدان‌ها به‌خاطر دفاع از بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، اهمیت چشمگیری دارند. کورکومین به‌واسطه‌ی ساختار شیمیایی خود می‌تواند رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کند. علاوه بر این، کورکومین فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی را در بدن افزایش می‌دهد بنابراین کورکومین به دو روش با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند:

• مقابله‌‌ی مستقیم با آنها

• تحریک مکانیسم‌های آنتی‌اکسیدانی بدن. 

4. ک اهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی دلیل شماره یک مرگ و میر در دنیاست. محققان قرن‌هاست که در این زمینه تحقیق می‌کنند. جای تعجب ندارد که بیماری‌های قلبی پیچیده هستند و عوامل زیادی روی آن‌ها تاثیرگذار است. یکی دیگر از خواص زردچوبه معکوس کردن پیشرفت پروسه بیماری‌های قلبی است.

شاید بتوان گفت که مزیت اصلی کورکومین زردچوبه برای قلب بهبود عملکرد لایه درون رگی (Endothelium) است که درواقع لایه نازکی از سلول‌هاست که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را پوشش داده‌اند. مشخصا عدم عملکرد صحیح لایه درون رگی عامل برجسته‌ای در بیماری‌های قلبی است و باعث کاهش توانایی کنترل «فشار خون» و «انعقاد خون» می‌شود.

تحقیقات زیادی به ما نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی شود. یکی از این تحقیقات نشان داده است که کورکومین زردچوبه می‌تواند به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید باشد. تحقیقات دیگری هم نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند به خوبی داروی آتورواستاتین (Atorvastatin) باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی می‌شود.

علاوه بر این، همان‌طور که گفتیم زردچوبه باعث کاهش التهاب می‌شود و دارای خواص آنتی‌اکسیدان قوی است و هر دوی این موارد برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مفید است. در یکی از تحقیقات ۱۲۱ نفر که درحال انجام عمل جراحی سرخ‌رگ قلب بودند را انتخاب کردند. چند روز قبل و بعد از جراحی به عده‌ای از این افراد پلاسیبو (Placebo) یا دارونما و به عده‌ای دیگر به مقدار ۴ گرم در روز کورکومین دادند. گروهی که کورکومین زردچوبه مصرف کرده بودند، ریسک حمله قلبی آن‌ها در بیمارستان تا ۶۵ درصد کاهش یافته بود.

        5. جلوگیری از سرطان

کورکومین خواص ضد سرطانی را در مطالعات متعدد به نمایش گذاشته بود. در واقع، کشورهایی که هر روز حدود 100 تا 200 میلی گرم زرد را مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان کمتری دارند. در برخی از بیماران سرطانی که از زردچوبه استفاده می کردند، ایجاد تومور کاهش یافته. در برخی موارد دیگر، مواد شیمیایی سیستم ایمنی که سلول های سرطانی را از بین می برند، بیشتر متمرکز شده اند.

فواید زردچوبه: ادویه‌ای معجزه‌آسا با خواص بی‌نظیر

6. درمان جوش صورت و آکنه

خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی زردچوبه می تواند برای درمان آکنه و جوش صورت مفید باشد.

7. پسوریازیس

به گفته محققان زردچوبه ممکن است آنزیم های التهابی مرتبط با پسوریازیس را مختل کند.

8. پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری انحطاط عصبی در جهان است و دلیل اصلی زوال عقل محسوب می شود. متاسفانه، در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. از این رو، پیشگیری از ابتلا به این بیماری اهمیت ویژه ای دارد.

التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین ماده ای است که توانایی مقابله با هر دو شرایط را دارد. افزون بر این، انباشت گوریده های پروتئینی به نام پلاک آمیلوئید یک عامل کلیدی در بیماری آلزایمر است. مطالعات نشان داده اند که کورکومین می تواند به پاکسازی این پلاک ها کمک کند.

این که کورکومین می تواند به واقع پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد کند کرده یا حتی معکوس سازد، همچنان نامشخص است و به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

9. درمان التهاب مفصل

التهاب مفصل یا آرتریت یکی دیگر از مشکلات رایجی است که به بیماری‌هایی نظیر آرتروز و روماتیسم مفصلی منجر می‌شود. کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند به درمان التهاب مفصل کمک کند. این خواص زردچوبه را تحقیقات زیادی تایید کرده است؛ خصوصا در تحقیقاتی که روی بیماران دارای آرتریت روماتویید یا روماتیسم مفصلی انجام شده، زردچوبه حتی از داروهای ضدالتهابی هم تاثیر بهتری نشان داده است. نتایج تحقیقات دیگر نیز همگی بهبود علائم بیماری را نشان دادند و این موضوع بسیار امیدوار کننده است.

10. تاخیر در پیری و جوان ماندن

زردچوبه حاوی رنگدانه های کورکومینویید هستند که به ژن هایی تبدیل می شوند که سنتز آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهند. این کار از سلول های مغز و پوست از آسیب رادیکال آزاد محافظت می کند، غلظت را بهبود می بخشد و حتی تشکیل خطوط و چین و چروک ظریف را کاهش می دهد.

11. افزایش سلامت مغز

در گذشته تصور می‌شد که نورون‌ها در دوران بزرگسالی توانایی تقسیم و تکثیر شدن ندارند، اما امروزه می‌دانیم این‌گونه نیست. نورون‌ها می‌توانند در بعضی از نقاط مغز، اتصالات جدیدی به‌وجود بیاورند و با تکثیر، تعدادشان افزایش یابد. یکی از عوامل محرک تکثیر نورون‌ها، نوعی هورمون رشد به نام فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (BDNF) است.

بسیاری از اختلالات مغز مانند افسردگی و آلزایمر، ناشی از کاهش میزان BDNF است. کورکومین می‌تواند میزان BDNF را در مغز افزایش بدهد و درنتیجه بسیاری از بیماری‌های مغزی و اختلالات ناشی از افزایش سن را متوقف کند یا به تأخیر بیندازد. همچنین این امکان وجود دارد که کورکومین با افزایش BDNF بتواند موجب تقویت حافظه و باهوش‌تر شدن‌تان شود. البته تأیید قطعی این موضوع نیازمند انجام آزمایش‌هایی بر روی انسان است.

12. بیماری‌های گوارشی

در طب سنتی زردچوبه به عنوان بادشكن شناخته شده است. مصرف آن با غذا موجب بهبود هضم غذا و كاهش نفخ معده می شود. بنابراین مصرف اين ماده برای افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و کسانی که بعد از مصرف غذا احساس خستگی و يا نفخ می كنند، پيشنهاد می شود. 

زردچوبه به عنوان مهار كننده اسپاسم ماهيچه صاف موجب كاهش دردهای شكمی ناشی از كوليت اولسراتيو در انسان می شود. به علاوه گزارش شده است كه زردچوبه سبب مهار رشد هليكوباكترپيلوری می شود. اين را بايد در نظر داشت كه مصرف زردچوبه به عنوان دارو جهت پيشگيری و درمان بيماری های متعدد نياز به آزمايش‌های بالينی تكميلی دارد.

13. بهبود ایمنی بدن

خاصیت ضد التهابی زرد چوبه می تواند به افزایش ایمنی تا حد زیادی کمک کند. مشخص شد که کورکومین برخی از سلول های ایمنی خاص را متوقف می کند که وقتی بیش از حد کار می کنند، می تواند منجر به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و چاقی شود.

14. درمان افسردگی

استفاده از کورکومین در درمان افسردگی نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشته است. در یک پژوهش، 60 بیمار مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه داروی پروزاک (فلوکستین) دریافت می کرد، گروه دیگر کورکومین و گروه سوم هم پروزاک و هم کورکومین دریافت می کرد.

پس از 6 هفته، استفاده از کورکومین به بهبود شرایط بیماران در سطحی مشابه با داروی پروزاک منتج شد. گروهی که پروزاک و کورکومین دریافت می کردند، بهترین نتایج را نشان دادند. بنابر این مطالعه کوچک، کورکومین به اندازه یک داروی ضد افسردگی موثر عمل می کند.

افسردگی با سطوح کم فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز و کوچک شدن هیپوکامپ، منطقه ای در مغز که در یادگیری و حافظه نقش دارد، نیز پیوند خورده است. کورکومین سطوح فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز را افزایش می دهد و به طور بالقوه برخی از این تغییرات را معکوس می کند. همچنین، شواهدی وجود دارند که کورکومین می تواند سطوح انتقال دهنده های عصبی مغزی سروتونین و دوپامین را افزایش دهد.

15. ضد عفونی کننده طبیعی

زردچوبه خواص آنتی باکتریایی عالی را در برابر انواع مختلف باکتری ها نشان می دهد که برخی از آن ها شامل ای.کولای، استافیلوکوکوس اورئوس و تیفی سالمونلا) و ویژگی های ضد عفونی کنندگی آن می شود.

16. سم زدایی کبد

طبق گفته مرکز پزشکی مریلند، کورکومین موجود در زرد چوبه، تولید صفرای کبد را تحریک می کند. کبد، همانطور که می دانیم، از صفرا برای بیرون کردن سموم استفاده می کند. همچنین کیسه صفرا، سلول هایی را که ترکیبات مضر را می شکنند، تولید می کند.اثرات سم زدایی کورکومین آن قدر خوب است که می تواند برای درمان مسمومیت جیوه ای هم استفاده شود.

17. کاهش درد قاعدگی

به گفته یکی از مطالعات ایرانی، کورکومین موجود در زردچوبه به منظور کاهش شدت علائم قاعدگی یافت شد. این اثر را می توان به اثرات ضد التهابی آن نسبت داد.

طبق گزارش کالج دولتی اورگرین، از زرد چوبه می تواند برای درمان دردهای قاعدگی استفاده شود - همانطور که توسط طبیبان سنتی چینی و هندی مورد استفاده قرار می گرفت.

18. ضد درد طبیعی

از آنجا که به تسکین التهاب کمک می کند، زرد چوبه می تواند به عنوان مسکن طبیعی عمل کند. به ویژه برای درد های آرتروز صدق می کند. هم چنین زردچوبه گردش خون را بهبود می بخشد که می تواند به حذف درد کمک کند. دو قاشق سوپ خوری زرد چوبه را با آب مخلوط کنید تا خمیری را به دست آورید و این را به منطقه تحت تاثیر اعمال کنید.

19. درمان سندرم روده تحریک پذیر

زردچوبه همچنین برای درمان بیماری های گوارشی مرتبط با سندروم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد که ناشی از التهاب است.با توجه به گزارش دانشگاه مرکز پزشکی مریلند، کورکومین میزان دو آنزیم در بدن انسان را کاهش می دهد که مسئول التهاب هستند.در صورتی که از مکمل کورکومین برای ورم مفاصل استفاده می کنید، این مقدار مورد توصیه شده توسط بنیاد ورم مفاصل است - 500 میلی گرم از کورکومین، دو بار در روز است. اما توصیه می کنیم قبل از اینکه به دنبال مکمل ها بروید، با پزشک خود صحبت کنید.

20. تقویت سطوح سالم کلسترول

کلسترول بالا یکی از دلایل استرس اکسیداتیو است که به واسطه التهاب مزمن و قند خون بالا در بدن شکل می گیرد. از این رو، کاهش التهاب در بدن بار دیگر می تواند از سطوح سالم کلسترول پشتیبانی کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که کورکومین در کاهش التهاب و نشانگرهای استرس اکسیداتیو عملکردی مشابه با داروی لیپیتور (آتورواستاتین) داشته است.

مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که مصرف روزانه 500 میلی گرم کورکومین به کاهش 11.63 درصدی کلسترول کلی و افزایش 29 رصد کلسترول خوب (HDL) منجر شده است.

فواید زردچوبه: ادویه‌ای معجزه‌آسا با خواص بی‌نظیر

21. درمان آرتریت

آرتریت یک بیماری شایع در کشورهای غربی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارند که بیشتر شامل التهاب در مفاصل می شوند. با توجه به این که کورکومین یک ترکیب ضد التهاب قوی است، کمک آن به مقابله با آرتریت چندان جای شگفتی ندارد.

چندین مطالعه این مساله را تایید کرده اند. طی یک مطالعه با حضور بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، کورکومین حتی از یک داروی ضد التهاب نیز عملکرد بهتری داشت. مطالعات دیگر به بررسی آثار کورکومین بر آرتریت پرداخته و بهبود در علائم مختلف را نشان داده اند.

22. کمک به کاهش استرس و وزن

سطوح افزایش یافته استرس می تواند موجب افزایش وزن ناگهانی شود. زمانی که هورمون استرس کورتیزول از کنترل خارج می شود، چربی در نزدیکی معده جمع می شود زیرا سلول ها در معده حساسیت بیشتری به کورتیزول دارند و در ذخیره انرژی بسیار موثر هستند.

از آنجایی که زردچوبه می تواند به متعادل شدن هورمون های استرس کمک کند می تواند در توقف افزایش اندازه دور کمر شما نیز نقش داشته باشد.

خواص ضد التهابی کورکومین نیز می تواند با چاقی مقابله کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف کورکومین می تواند رشد سلول های چربی را کاهش دهد.

23. رفع تیرگی دور چشم

این گیاه مغذی به علت داشتن مواد آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی درون خود سیاهی دور چشم را بهبود میبخشد. برای این کار باید آب گوجه فرنگی، کمی آرد و آبلیمو و زرد چوبه را با یکدیگر ترکیب نموده و خمیر به دست آمده را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی حلقه سیاه دور چشم قرار دهید تا این سیاهی کمرنگ شود. نکته قابل ذکر این است که زردچوبه علاوه بر زیبایی اطراف چشم باعث بهبود مشکلات و اختلالات چشمی می شود.

24. درمان ریزش و شوره مو

مطالعات نشان میدهد که کورکومین زردچوبه باعث سلامت پوست سر می شود و با تقویت ریشه مو از ریزش آن جلوگیری میکند. همچنین شوره سر را نیز درمان می کند.

25. کمک به درمان دیابت

طی یک بررسی علمی، کورکومین می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد در نتیجه به جلوگیری از دیابت کمک می کند. در مطالعه ای دیگر، افراد پیش دیابت که به مدت 9 ماه دوز تجویزی از کورکومین را دریافت کردند، احتمال ابتلا به دیابتشان کم تر شد. این ترکیب همچنین می تواند نحوه عملکرد سیستم ایمنی فعال در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را نیز تغییر دهد. همچنین می تواند داروهای ایمن سازی تجویز شده برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را تقویت کند. در مطالعه ای دیگر، مکمل های کورکومین استرس اکسیداتیو تجربه شده توسط موش های دیابتی را کاهش داده بود.

کورکومین موجود در زرد چوبه می تواند به درمان اختلالات کبد مرتبط با دیابت نیز کمک کند. این اثر، آب مروارید دیابتی را در موش های آزمایشگاهی و در عین حال مطالعه دیگری که توسط دانشگاه چینی پزشکی پکن اجرا شد، سرکوب کرده بود.

26. بهبود سوختگی و التیام زخم

خواص ضد التهاب و ضد عفونی کننده زرد چوبه به تسکین سوختگی کمک می کند. همچنین، برای سوختگی (حداقل، بیشتر آن ها) وقتی از زرد چوبه استفاده می کنید بدتر نخواهد شد. همچنین می توانید زرد چوبه را با دیگر روغن ها مخلوط کنید تا درمان را افزایش دهید. به سادگی این ترکیب را به مناطق متاثر اعمال کنید.خواص آنتی اکسیدانی و انقباضی زردچوبه به التیام زخم ها و کاهش اثر زخم کمک می کنند.

27. درمان رنگدانه های پوستی

خاصیت سفیدکنندگی زرد چوبه می تواند به درمان رنگدانه های پوست کمک کند. هم چنین این گیاه می تواند پوست را از عفونت دور نگه دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق چای خوری از زرد چوبه و عصاره لیمو را مخلوط کنید. مخلوط را به منطقه آسیب دیده بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. حداقل یک ساعت جلو خورشید نروید. با آب سرد بشورید. شما می توانید این کار را هر روز قبل از حمام انجام دهید.

28. درمان پینه دست و ترک پا

زردچوبه می تواند آبرسانی قوی به پوست داشته باشد. با ترکیب زردچوبه با روغن های گیاهی و قرار دادن آن بر روی محل مورد نظر به مدت ۱۵ دقیقه میتوانید پینه و ترک دست و پا را رفع کنید.

29. درمان چربی و فشار خون

کورکومین موجود در زردچوبه باعث کاهش قندخون، فشار خون و چربی خون میشود. تحقیقات تأثیر زردچوبه بر کاهش فشار خون بالا را اثبات کرده اند. در مطالعه دیگر مشخص شد کورکومین زردچوبه تأثیری مشابه داروی استاتین که برای درمان چربی خون استفاده میشود دارد و می تواند با کاهش کلسترول، تری گلیسیرید و دیگر چربی های خون جایگزین طبیعی برای این داروی شیمیایی باشد.

30. سلامت بارداری

شاید این جالب باشد که مادران باردار بدانند زردچوبه برای مادر و جنین بسیار مفید است. کورکومین موجود در زردچوبه باعث آرامش عضله رحم و مانع انقباضات خطرساز در طول بارداری می شود. زردچوبه فواید دیگری نیز برای گوارش مادران باردار دارد و اگر از یبوست دوران بارداری رنج می برند میتوانند از این ادویه شفابخش استفاده کنند.

مادران باردار برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها نیز میتوانند زردچوبه را در مصرف روزانه خود بگنجانند و بدانند که زردچوبه بر روی جنین نیز تأثیر مثبتی میگذارد و باعث سرعت بخشیدن به تشکیل اندام های حیاتی آن مانند روده میشود. فقط لازم است قبل از مصرف زردچوبه در دوران بارداری از پزشک خود مشورت بگیرید.

فواید زردچوبه: ادویه‌ای معجزه‌آسا با خواص بی‌نظیر

31. درمان هیرسوتیسم یا پرمویی

این شرایطی است که در آن موهای صورت افراطی زیاد می شوند - و این ناشی از عدم تعادل هورمونی است. استفاده از زرد چوبه به این مساله کمک می کند. حتی خوردن زرد چوبه می تواند با عدم تعادل هورمونی که پرمویی را به همراه دارد، درمان کند.

32. ضد سرطان سینه

در یک مطالعه چینی، کورکومین در درمان سرطان سینه موثر یافت شد. این ترکیب همچنین برای محافظت در برابر سرطان روده بزرگ در یک مطالعه دیگر پیدا شد. این کار با حساسیت سلول های سرطانی به شیمی درمانی انجام می شود که راه را برای حذف عناصر نرم کننده هموار می کند. کورکومین همچنین می توانند در دهان بیمارانی که از بدخیمی های گردن و سر رنج می برند کاربرد دارد و رشد سرطان را کاهش می دهد. همچنین کشف شد که کورکومین از عملکرد آنزیم رشد سرطان جلوگیری می کند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید