امروز: پنج شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265871
۹۵۰
۱
۰
نسخه چاپی

نشانه های اعتیاد به شیشه چیست ؟

شیشه یکی از مواد روان‌گردان است که مصرف آن باعث ایجاد رفتارهای روحی و روانی ناهنجاری در فرد مصرف‌کننده می‌شود.اعتیاد به شیشه علائم خاصی دارد.

نشانه های اعتیاد به شیشه چیست ؟


اعتیاد یکی از بلاهای خانمان سوزی است که این روزها گریبان‌گیر برخی از خانواده‌ها شده است. انگیزه هر فرد از مصرف مواد مخدر متفاوت است. از لاغری گرفته تا خوشی‌های زودگذر که به قیمت از دست دادن زندگی تمام می‌شود. شیشه یکی از مواد روان‌گردان است که به دلیل ایجاد احساس آرامش کوتاه مدت و یا شادی بخشی کاذبی که دارد باعث تمایل به آن مخصوصا در میان جوانان می‌شود. اگر با علائم و نشانه‌های اعتیاد به شیشه آشنا باشید می‌توانید با تشخیص زودهنگام از پیشرفت این اعتیاد در فرد مبتلا شده جلوگیری کنید.

شیشه چیست و چه تغییراتی در بدن ایجاد می‌کند؟

شیشه از مواد مخدر صنعتی بسیار خطرناک است که گفته می‌شود حتی با یک بار کشیدن آن فرد به آن معتاد می‌شود. یک ماده محرک و اعتیادآور است و مغز و سیستم عصبی را به شدت تحریک می‌کند و از نظر شیمیایی اثر آن از آمفتامین بیشتر است. این ماده به شکل پودری سفیدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابه‌های الکلی و غیرالکلی حل می‌شود. ماده مخدر شیشه برخلاف داروهای مخدر باعث احساس آرامش و رخوت کوتاه مدت می‌شود و اساس گرایش و اعتیاد به شیشه نیز همین است، موجب افزایش انرژی، تحرک و حس لذت کاذب می‌شود. به همین دلیل در مواقعی که فرد نیاز به تمرکز ذهنی بیشتر، انجام کارهای ظریف، افزایش احساس لذت، افزایش سطح هوشیاری و یا توان بدنی دارد ممکن است به مصرف شیشه روی آورد و همین احساس انرژی کاذب و یا افزایش هوشیاری و لذت، فرد را تشویق می‌کند که به مصرف شیشه ادامه دهد. استفاده مکرر از شیشه موجب بروز تغییراتی در فعالیت‌های شیمیایی مغز می‌شود و بسته به اینکه فرد مصرف‌کننده به چه میزان مستعد بروز اختلال روانی باشد آثار گوناگونی را در او ایجاد می‌کند.

این اعتیاد نیز مانند هر اعتیاد دیگر با همان "بار اول" آغاز می‌شود و از آنجایی که تحریک مصنوعی مغز اعتماد شخص را افزایش می‌دهد، مصرف‌کننده نه تنها به سادگی قادر به ترک آن نخواهد بود، بلکه در صورت ترک هم، لذات زندگی عادی برایش بی‌معنا شده و امکان ابتلا به افسردگی در او افزایش می‌یابد.

علائم و نشانه‌های اعتیاد به شیشه چیست؟

مصرف شیشه آثار و اختلالات روانی و جسمی مختلفی دارد. در ابتدا به بررسی اختلالات روانی آن می‌پردازیم:

واكنش‌های افرادی كه به مصرف شیشه وابسته شده‌اند به صورت حالاتی از خشم، پرخاشگری، سوءظن، بدبینی، افسردگی، بی‌تدبیری، عدم آرامش و ... بروز می‌كند، این امر رفتارهای غیرطبیعی را در افراد ایجاد می‌كند و اطرافیان به سهولت می‌توانند این تغییرات رفتاری را تشخیص داده و احتمال دهند كه فرد به اعتیاد به شیشه دارد. تغییر در نوع رفتار در زندگی هم می‌تواند زنگ خطری برای اطرافیان باشد و بطور كلی هر نوع تغییر مشهودی در رفتار و سبک زندگی فرد باید شما را به فكر بیندازد.

برای مثال دانش‌آموزی كه قل از این همیشه راس ساعت ۱۰ شب به خواب می‌رفته است، حالا یک هفته است كه شب‌ها تا شش صبح بدون هیچ خستگی درس می‌خواند، اما روزها در مدرسه چرت می‌زند یا دختر جوانی كه رژیم غذایی نگرفته، اما به سرعت در حال لاغر شدن است یا كارمندی كه هر ماه بخشی از درآمدش را پس‌انداز می‌كرد، یک ماه است كه نه‌تنها چیزی پس‌انداز نمی‌كند، بلكه از دیگران هم قرض می‌كند تا زندگی را بگذراند.


داشتن سوء ظن و شک و تردید

فردی که اعتیاد به شیشه دارد از رفتار اطرافیان برداشت‌های نادرستی دارد و هر حركتی برای او معنادار می‌شود. او از نگاه‌ها و یا گفته‌های عادی دو نفر برداشت نادرست دارد و همواره احساس می‌كند دیگران با حرف‌ها و یا نگاه‌هایشان او را متهم می‌كنند. علاوه بر این فرد شیشه‌ای دچار توهماتی می‌شود كه ممكن است تحت تأثیر آن بدون آنكه صدا، شی یا فرد خاصی در محیط باشد آن را احساس كند و بر درستی احساس و تصور خود نیز پافشاری می‌کند. همچنین فرد شیشه‌ای تصور می‌کند که افرادی همواره در تعقیبش هستند و رفتارهای او را تحت نظر دارند. او نسبت به وسایل الکترونیک مانند تلویزیون، پریز برق، کامپیوتر و یا حتی دریچه کولر حساس است و فکر می‌کند این وسایل برای ضبط رفتار و گفته‌های او در خانه قرار داده شده است، بنابراین گاه به سمت این وسایل حمله‌ور شده و آن‌ها را خرد می‌کند.بطور کلی برای علائم روحی و روانی فردی که اعتیاد به شیشه دارد موراد زیر را می‌توان در نظر گرفت:

 • تغییر رفتار ناگهانی و بی‌علت

 • نامنظم شدن ساعات خواب و بیداری

 • درخواست مكرر پول از افراد به بهانه‌های مختلف

 • قفل كردن درب اطاق در موقع بیرون رفتن و بستن درب اطاق خود در مواقعی كه داخل اطاق به سر می‌برند

 • افت تحصیلی یا پیشرفت تحصیلی غیرمنتظره

 • تغییر ناگهانی جمع دوستان

 • داشتن بدبینی به اطرافیان مخصوصا خانواده و بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت خانواده

 • عدم توانایی کنترل خشم

 • بی قراری

 • افسردگی و عدم تحرک

 • داشتن توهم

 • تضعیف حافظه، عدم احساس مسئولیت و بدقولی


آثار و نشانه‌های جسمی اعتیاد به شیشه

مصرف شیشه نه تنها آثار بسیار بد روحی و روانی را در فردی که اعتیاد به شیشه دارد ایجاد می‌کند بلکه آثار بد جسمانی هم به دنبال دارد كه از آن جمله آثار ناخواسته گوارشی، ایجاد مشكلاتی در گردش خون، فساد دندان‌ها و ... است. هرچند حادترین مسئله در مصرف شیشه ایجاد همان علائم روان‌پریشی در افراد است كه باعث جدا شدن فرد از واقعیت‌ها می‌شود.

برای علائم جسمی فردی که اعتیاد به شیشه دارد موراد زیر را می‌توان در نظر گرفت:

 • خونریزی یا خشكی یا پوسته پوسته شدن لب‌ها و بینی

 • بدبو شدن دهان

 • به وجود آمدن زخم‌هایی در دست‌ها و صورت

 • پوسیدگی و ریختن سریع دندان‌ها

 • كاهش شدید وزن و بی‌اشتهایی

 • ظهور مشكلات مزمن بینی یا سینوس‌ها

 • تیره شدن پوست و لب‌ها

 • بی‌توجهی به وضعیت بهداشتی و سلامتی خود

 • تغییر حالت غیر طبیعی مردمک چشم

توجه: مصرف شیشه در دوران بارداری موجب بروز مشکلات عمده‌ای از قبیل زایمان زودرس، عکس‌العمل‌های غیر طبیعی در مادر و حساسیت روحی بسیار شدید می‌شود. بروز نقص‌های مادرزادی در طفل نیز از جمله تاثیرات سوء مصرف در دوران بارداری به شمار می‌آید.

معمولا افرادی که اعتیاد به شیشه دارند، هرگز به اندازه اولین مرتبه احساس سرخوشی نمی‌کنند. با بالا رفتن میزان مقاومت بدن برای رسیدن به احساس خوشی، میزان ماده مصرفی بالا و بالاتر می‌رود و موجب شدیدتر شدن خطر مسمومیت و مرگ خواهد شد.

گرد آورنده : محمدی

پایگاه خبری حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید