امروز: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267949
۱۳۷۳
۱
۰
نسخه چاپی

نظریه انحراف‌های غریزی و کژخویی فطری دوپره

نظریه این دانشمند از جمله نظریه هایی است که بر نقش هدایت گر غریزه ها در رفتار و شخصیت تاکید دارند. نظریه فروید و مکدگال از مهم ترین این نظریه ها به حساب می آیند. دوپره بر این اعتقاد بود که حیات انسانی به وسیله سه غریزه اصلی هدایت می شود

نظریه انحراف‌های غریزی و کژخویی فطری دوپره

نظریه انحراف‌های غریزی و کژخویی فطری دوپره

نظریه دوپره از جمله نظریه هایی است که بر نقش هدایت گر غریزه ها در رفتار و شخصیت تاکید دارند. نظریه فروید و مکدگال از مهم ترین این نظریه ها به حساب می آیند. دوپره بر این اعتقاد بود که حیات انسانی به وسیله سه غریزه اصلی هدایت می شود.

1- غریزه صیانت نفس(ذات)

2- غریزه صیانت نوع یا نسل یا غریزه جنسی

3- غریزه اجتماعی بودن

در کژخویی های رفتاری و شخصیتی، دست کم یکی از این غرایز منحرف شده و یا اساساً تحول نیافته اند. دوپره منحرفان و مبتلایان نقص در غریزه صیانت نفس را دچار عادت های شراب خواری، شکمبارگی، اعتیاد به مواد مخدر، لثامت و مال دوستی، کم رویی، متمایل به خودکشی و...می دانست که بعضاً در رفتار آنها قابل مشاهده است. مازوخیسم یا آزارپذیری و یا خودآزاری و تشفی از این طریق، در طیف این دسته از ابتلائات قرار می گیرد.

انحراف در صیانت نسل موجب ارتکاب جرایمی نظیر انحراف ها و جرایم جنسی، تجاوز به عنف، اعمال خلاف عفت عمومی، فحشا، هم جنس بازی و قتل می گردد. سادیسم یا دگرآزاری و آزارگری که تشفی به واسطه آسیب رسانیدن به غیر است، در ردیف این دسته از اختلال هاست.

سرانجام، انحراف از غریزه اجتماعی، موجب ناتوانی و بی تمایلی به زندگی اجتماعی، فقدان ارتباط های انسانی و عاطفی، ناتوانی در صمیمیت و نزدیکی به دیگران، ناتوانی در پایبندی های اجتماعی و عاطفی، خیانت در ارتباط ها و تعامل های اجتماعی و نهایتاً رفتارهای بزهکارانه و ضداجتماعی می گردد.

منبع: عدالت کیفری و اطفال - دکتر باقر شاملو

  • منبع
  • حقوق نیوز

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید