امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278277
۲۳۳
۱
۰
نسخه چاپی

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای دم شده و مانده شد

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

کاربردهای چای مانده و کهنه‌دم

حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای دم شده و مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.

آب‌دادن به گیاهان خانگی

می‌توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری کنید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی است و برای آبیاری گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.

تمیز کردن سطوح چوبی

برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه استفاده کنید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.

ماسک صورت

شما می‌توانید از چای باقی‌مانده‌تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شست وشوی صورت، برای طراوت پوست، چای سرد شده را روی پوست بزنید.

تمیز کردن پنجره‌ها

چای سیاه به درخشش پنجره‌ها کمک می‌کند. اجازه دهید چای در دمای اتاق خنک شود سپس پارچه تمیزی را در آن خیس کنید و آب آن را بگیرید و پنجره‌ها را تمیز کنید.

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

کود برای گیاهان

می توانید برگ های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه ی کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه ی چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده نمایید.

خوشبو کننده کفش

از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگهای خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آنها را خارج کنید.

خوشبو کننده یخچال

برای خنثی سازی بوی یخچال می توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آنها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.

رفع بوی فر

بعد استفاده از فر، برگ های چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

تازه‌سازی فرش‌ها‌

می‌توانید از برگ‌های یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش‌های خود استفاده کنید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه‌ای خشک شود، سپس برگ‌هایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید، سپس مخلوط را روی لکه‌های مبهم یا بد بوی فرش خود بپاشید. اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می‌اندازند و بو‌ها را جذب کنند.

کمپوست برای گیاهان

کمپوست یک فرآیند طبیعی پوسیده شدن یا تجزیه مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها در شرایط کنترل شده است.

می توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید زیرا برگ های چای مرطوب باقی مانده روی سطح به راحتی کپک می زنند.

رنگ کردن لباس

می توانید پیراهن های نخی ، ابریشمی یا کتان ، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر 200 میلی لیتر آب حداقل 3-5 گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.

برگهای چای را حداقل 30 دقیقه خیس کنید. برگها را صاف کرده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه ی تمیز بگذارید. کاسه ی تمیزی که پارچه ی رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرکرده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.

برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آن را بخاطر بسپارید.

هیدراته کردن پوست خشک

برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه‌های چای استفاده کنید. اجازه دهید چای دم کرده خنک شود، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه‌ای به صورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز برای آب رسانی به پوست خشک موثر است.

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

از بین بردن چربی

اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنید و اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی‌ها در طول شب کمک کند.

درمان جوش و گزش حشرات

کیسه‌های چای می‌توانند تسکین دهنده جوش‌های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه‌ای استفاده و خنک شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش کمک کند.

ماسک چشم

می توانید از برگهای چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشم های خسته استفاده کنید.

کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم ها کمک کند.

می توانید از چای مانده استفاده کنید یا اینکه کیسه های چای ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آنها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.

برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.

خوشبو کننده کمد لباس

از ترکیب برگهای خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید.

چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگهای چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آنها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.

حمام پا

چای سبز نه تنها برای معطر سازی کفش های بدبو مفید است ، بلکه به عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بوها و مبارزه با باکتری ها کمک می کند.

یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود.

چای مانده و کهنه‌دم را دور نریزید از آن استفاده کنید

کاهش تیرگی زیر چشم

چای کیسه ای استفاده شده می تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند. آنها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس کیسه ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید.کافئین موجود رگ های خونی اطراف چشم را منقبض می کند تا ظاهری شاداب تر داشته باشید.

تسکین آفتاب سوختگی

همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم ، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد! چای می تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند کافیست از یک چای کیسه ی استفاده شده یا چای دم کرده و مانده استفاده کنید.

آبکشی مو

می توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم کرده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می شود موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.

روشن کردن آتش

می توانید از کیسه های چای استفاده شده برای روشن کردن آتش استفاده کنید! آب کیسه های چای را فشرده و اجازه دهید کاملا خشک شود، در مرحله بعد کیسه های چای خشک شده را در موم ذوب شده فرو کنید (مانند موم شمع سویا). کیسه های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید پس از سفت شدن موم، آنها آماده استفاده هستند.

  • منبع
  • تبیان
  • ایلنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید