امروز: پنج شنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 268311
۸۴۰
۱
۰
نسخه چاپی
ریچارد کارلسون

100 کلید موفقیت در کار (4)

من در اوقات معینی از روز زنگ تلفن را خاموش می کنم و بغیر از تلفن هایی که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده ام یا برای موارد بسیار اضطراری (که بی نهایت کم هستند) به هیچ تلفنی پاسخ نمی دهم. این امر زمانی در اختیارم می گذارد که - بدون حواس پرتی- به آنچه بیشترین ارتباط را با کارم دارد بپردازم

100 کلید موفقیت در کار (4)

پایگاه خبری حقوق نیوز

100 کلید موفقیت در کار

5- در محل کار، اوقات تلفن ممنوع داشته باشید

من در اوقات معینی از روز زنگ تلفن را خاموش می کنم و بغیر از تلفن هایی که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده ام یا برای موارد بسیار اضطراری (که بی نهایت کم هستند) به هیچ تلفنی پاسخ نمی دهم. این امر زمانی در اختیارم می گذارد که - بدون حواس پرتی- به آنچه بیشترین ارتباط را با کارم دارد بپردازم.

6- از لاف زدن صنفی بپرهیزید

لاف زدن صنفی در میان گذاردن این موضوع با دیگران است که بغایت مشغول هستید و بسختی کار می کنید، این را نه به عنوان موضوعی گذرا، که به عنوان نکته ی محوری صحبت های خود مطرح می کنید. تقریباً مانند آن است که نشان افتخاری به ما داده اند زیرا شخصی هستیم کاملاً غرق در کار و محروم از خواب و دارای اوقات شخصی بسیار ناچیز.

مشکل این است که لاف زدن درباره ی میزان مشغولیت تان، میزان تحت فشار بودن شما را در نظر خودتان شدت می بخشد. شما را بیش از حد بر منفی ترین جنبه های کارتان متمرکز می کند. این تبدیل به یک نوع پیشگویی خودارضا کننده و گرفتارکننده می شود.

7- از جلسات کسل کننده حداکثر بهره را ببرید

برای آنکه هر جلسه ای را تا آنجا که ممکن است واقعا جالب توجه و پربار کنم، به دو راز پی برده ام. اولین کاری که انجام می دهم این است که از جلسه برای تمرکز در زمان حال استفاده می کنم. به عبارت دیگر می کوشم خود را جذب جلسه کنم و اجازه ندهم حواسم پرت شود. این تلاش عمدی برای متمرکز ماندن، به من اجازه می دهد تا آنجا که می توانم بیشترین بهره را از آن ببرم.

دومین عهدی که در زمینه ی جلسات با خود کرده ام، این است که به خود بگویم قرار است از هر جلسه چیزی جدید بیاموزم. بنابراین مشتاقانه به آنچه گفته می شود گوش می دهم و می کوشم چیزی بشنوم که قبلاً از آن اطلاع نداشته ام.

8- از پیش بینی خستگی دست بردارید

پیش بینی خستگی حامل پیامی برای مغزتان است که به شما یادآوری می کند احساس خستگی کنید و همچنین مانند افراد خسته عمل کنید، زیرا به این طریق خود را برای چنین واکنشی آماده ساخته اید.

9- از کاغذبازی کوه نسازید

هنگام سرو کار داشتن با کاغذبازی، مهم آن است که این طرز برخورد را اختیار کنید: می دانم راه حلی وجود دارد، این نیز حل خواهد شد.

قطعاً در برخی موارد استثنایی وصفناپذیر، آنچنان هرج و مرجی وجود دارد که به نظر نمی رسد راه گریزی از آن باشد اما خوشبختانه در اکثر قریب به اتفاق موارد، چنانچه صبور، مُصِر و سمج باشید و نگرانی نداشته باشید، عاقبت به راه حلی دست خواهید یافت. حس شوخ طبعب خود را افزایش دهید و اگر می توانید پذیرای این حقیقت باشید که قوانین و مقررات در جامعه ی ما دارای جایگاهی هستند. ما فقط اجازه داده ایم که کمی از کنترل خارج شوند.

10- این عبارت را به خاطر بسپارید: «مردن برای کسب و کار بد است

با به خاطر آوردن اینکه: مردن برای کسب و کار بد است، احتمالاً از لحاظ بدنی و عاطفی بهتر از خود مراقبت خواهید کرد و احتمالاً عمری طولانی تر خواهید داشت. می توانید خود را از این ترس که عقب خواهید ماند رها کنید، زیرا در حقیقت پربارتر خواهید بود و در زندگی شغلی تان پابرجاتر و شادتر خواهید بود. پس خود را زنده و سالم نگه دارید. این برای کسب و کار خوب است.

11- از مسافرت های شغلی حداکثر استفاده را ببرید

به جای شکایت کردن از سفر، سعی کنید بهره ای از آن ببرید. یک روز وقتی به گذشته ی شغلی خود نظری بیندازید، احتمالاً یکی از این دو حرف را می زنید؛ یا می گویید : خدای بزرگ، من مجبور بودم خیلی سفر کنم و این مثل کابوس بود و یا خواهید گفت : خدای بزرگ مجبور بودم بابت کارم خیلی سفر کنم اما این خوب بود. هرکاری می توانستم کردم که حداکثر استفاده را از آن ببرم. در هر صورت در ان زمان سفرهای کاری تمام شده اند. تفاوت در تعداد روزهای سفر یا شهرهایی که به آنجا سفر کرده اید نیست. در تعداد امتیاز به دست آمده در مقام مسافر مکرر خطوط هواپیمایی همیشگی تان نیز نیست. تفاوت در طرز تلقی شما خواهد بود نه چیزی دیگر.

12- به جای لعنت کردن تاریکی، شمعی روشن کنید

این روش مستلزم برداشتن گام هایی (هرچند کوچک) مثبت و چاره جو به سوی بهبود بخشیدن موقعیت، به جای شکایت کردن از آنچه اشتباه است می باشد. یعنی اینکه نقسی در حل مشکا ایفا کنید نه اینکه یادآور و تقویت کننده ی ان باشید.

بیشتر بخوانید:

100 کلید موفقیت در کار (1)

100 کلید موفقیت در کار (2)

100 کلید موفقیت در کار (3)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: 100 کلید موفقیت در کار - ریچارد کارلسون

پایگاه خبری حقوق نیوز - گزیده کتاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید