امروز: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276472
۲۶۲
۱
۰
نسخه چاپی
osteopathy

استئوپاتی یا استخوان درمانی | تکنیک های مختلف استئوپاتی

استئوپاتی بر مبنای این اصل قرار دارد که سلامت و تندرستی یک فرد به عملکرد صحیح استخوان‌ها و عضلات و رباط‌ها و بافت‌های همبند بستگی دارد

استئوپاتی یا استخوان درمانی | تکنیک های مختلف استئوپاتی

استئوپاتی یا استخوان درمانی

استئوپاتی اولین بار توسط یک پزشک و جراح به نام اندرو تیلور استیل معرفی شد. این پزشک جراح سه فرزند خود را در اثر مننژیت در ناحیه ستون فقرات از دست داده بود و به دنبال روشی غیر از طب کلاسیک و رایج برای درمان بیماری ها می گشت. دکتر استیل اعتقاد داشت که عملکرد استخوانها، مفاصل و عضلات باید به عنوان یک جز از کل بدن یا در رابطه با کل بدن مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

استئوپاتی روشی برای شناسایی، درمان و پیشگیری از برخی مشکلات مرتبط با سلامت است و این هدف از طریق حرکت دادن اعضا، انجام حرکات کششی و ماساژ دادن عضلات در مفاصل بدن فرد محقق خواهد شد.

استئوپاتی بر مبنای این اصل قرار دارد که سلامت و تندرستی یک فرد به عملکرد صحیح استخوان‌ها و عضلات و رباط‌ها و بافت‌های همبند بستگی دارد.

متخصص استخوان درمانی از حرکات دست، حرکات کششی و ماساژ با هدف افزایش دامنه حرکات مفاصل، رفع گرفتگی عضلات، بهبود گردش خون و تسریع فرایند ترمیم بدن استفاده می‌کند. متخصص استخوان درمانی از یک مجموعه از روش‌های مختلف به غیر از دارو یا انجام عمل جراحی برای بهبود وضعیت بیمار استفاده می‌کند.

استئوپاتی متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

بدن ما دارای نیروی طبیعی فوق‌العاده‌ای برای حفظ سلامتی و ترمیم خود است. متخصص استخوان درمانی به این روند طبیعی بدن کمک می‌کند و بدین ترتیب موجب بازیابی سریع‌تر عملکرد بدن کمک می‌شود.

اصول استخوان درمانی بر اساس این موضوع است که سلامتی هر فرد به نحوه‌ی عملکرد و تعامل ارگان‌های داخلی، بافت‌های همبند، عضلات، استخوان‌ها و رباط ها با یکدیگر بستگی دارد.

موارد استفاده استئوپاتی یا استخوان درمانی

اکثر افراد از متخصص استخوان درمانی برای بهبود بیماری‌هایی کمک می‌گیرند که بر عضلات، استخوان‌ها و مفاصل آنها تاثیر گذاشته است. این اختلالات به شرح زیر می‌باشد:

- کمر درد مزمن و حاد
- درد گردن پس از ضربه یا هر نوع آسیب دیدگی
- درد شانه و آرنج به عنوان مثال در اختلال تنیس البو
- آرتریت
- مشکلات مرتبط با لگن ران و پا
- آسیب دیدگی ناشی از فعالیت ورزشی
- درد عضله و مفصل ناشی از رانندگی کردن و کار کردن یا بارداری

اگر شما باردار هستید قبل از مراجعه به متخصص استئوپاتی حتماً با پزشک زنان خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید تا طبق صلاح دید او تحت درمان قرار بگیرید و اطمینان حاصل کنید به یک متخصص استخوان درمانی که در زمینه درمان مفصل یا عضله در طول دوران بارداری تخصص دارد مراجعه می‌کنید.

روش انجام استئوپاتی یا استخوان درمانی

در اولین جلسه استخوان درمانی پزشک از شما درباره علائم و نشانه‌هایی که دارید و سطح عمومی سلامت و هرگونه اقدامات درمانی که قبلا انجام داده‌اید سوال خواهد پرسید سپس به انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد. متخصص استخوان درمانی از دست خود برای پیدا کردن نقاطی که ضعیف هستند، حساسیت دارند و هر گونه محدودیت یا اختلالی که در بدن به ویژه در ناحیه ستون فقرات وجود دارد استفاده می‌کند.

پزشک با اجازه شما اقدام به خارج کردن لباس‌های قسمتی که قرار است معاینه شود خواهد کرد و از شما می‌خواهد که به انجام برخی حرکات ساده بپردازید. پس باید بتوانید درباره موثر بودن استئوپاتی برای درمان مشکل خود و نوع برنامه درمانی تعیین شده صحبت کند. متخصص استئوپاتی در خصوص زمان لازم برای اجرای بیمار به پزشک یا نیاز به انجام آزمایشات بیشتر از قبیل آزمایش خون یا انجام اسکن ام‌ آر آی برای شناسایی مشکل بیماران آموزش دیده است.

هدف متخصص استخوان درمانی از فرایند درمان این است که به بهبود عملکرد طبیعی و پایداری مفاصل کمک کند تا بدن بتواند به ترمیم خود بپردازد. او از حرکات دست خود برای درمان بدن به شیوه‌های مختلف استفاده می‌کند و از ترکیب روش‌های ملایم و پر قدرت بهره می‌گیرد. این روش‌ها بر اساس علایم و نشانه‌های بیماری و شرایط جسمانی او انتخاب می‌شوند. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

- ماساژ دادن برای آزاد سازی و شل کردن عضلات
- کشش عضلاتی که دچار گرفتگی هستند
- حرکت دادن مفاصل برای بهبود دامنه حرکات طبیعی آنها
- تمرینات کوتاه و پر قدرت در ناحیه ستون فقرات که به طور طبیعی صدایی شبیه شکستن انگشتان دست و در آوردن صدای ترق تروق به وجود می‌آورد.

هدف از کاربرد این روش‌ها کاهش درد، بهبود حرکات و جریان خون رسانی در آن ناحیه است. استخوان درمانی معمولاً یک روش دردناک نیست البته ممکن است تا چند روز پس از درمان شما درد یا سفتی مفاصل خود را احساس کنید. این مسئله در مواردی که قرار است یک عضو دردناک یا ملتهب درمان شود شدت بیشتری پیدا می‌کند. متخصص استخوان درمانی با شما در خصوص احتمال بروز این واکنش‌ها صحبت خواهد کرد. چنان چه در طول درمان یا پس از آن دچار هر گونه درد شدید حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید. پزشکان نکاتی را در خصوص انجام تمرینات ورزشی و کمک به بهبود شرایط خود بیان خواهد کرد از بدتر شدن علائم و نشانه‌های شما یا حتی بدتر شدن آنها جلوگیری شود.

به طور کلی اولین جلسه درمان حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. در صورتی که شما به درمان بیشتری نیاز داشته باشید نیم ساعت به این بازه زمانی اضافه خواهد شد. طول دوره درمان به علائم و نشانه‌های شما بستگی دارد و توسط پزشک تعیین می‌گردد.

استئوپاتی یا استخوان درمانی | تکنیک های مختلف استئوپاتی

تکنیک های مختلف استئوپاتی

تکنیک بافت نرم

تکنیک بافت نرم معمولا برای عضلات اطراف ستون فقرات انجام می‌شود و شامل کشش‌های ریتمیک، فشار عمقی و تراکشن (کشش مهره‌ها) می‌شود. هدف از انجام این تکنیک، به حرکت در آوردن مایعات تجمع‌یافته در بافت و شل کردن عضلات منقبض و بافت‌های میوفاسیال (بافت‌های فیبروزی) در برخی اختلالات خاص است.

تکنیک آزاد سازی میوفاسیال

آزادسازی میوفاسیال عمدتا برای درمان بافت‌های میوفاسیال یا زیرپوستی طراحی شده است. با استفاده از تکنیک آزادسازی مستقیم میوفاسیال بافت‌های جداساز زیرپوستی درگیر می‌شوند؛ بدین صورت که فشاری ثابت بر بافت زیر پوستی اعمال می‌شود و این فشار تا زمانی که آزادسازی رخ دهد، حفظ می‌شود.

استئوپاتی جمجمه

در داخل جمجه یک بافت پوششی در اطراف مغز وجود دارد که دورا یا شامه نام دارد. این غشا تا پایین ستون فقرات و تا استخوان دنبالچه، ادامه دارد و اطراف نخاع را نیز پوشش می‌دهد و از سیستم عصبی مرکزی بدن محافظت می‌کند. استخوان درمانی جمجمه یک تکنیک درمان دستی بسیار ملایم است که در آن از با ستفاده از ضربات ریتمیک به جمجمه برای تاثیر بر غشای شامه استفاده می‌شود و این تکنیک موجب بهود سلامتی کلی فرد و خصوصا ناحیه سر و ستون فقرات می‌شود.

تکنیک لمفاتیک

تکنیک لمفاتیک به منظور بهبود جریان لنف در سیستم لنفاوی بدن طراحی شده است و می‌تواند به منظور درمان عفونت‌های ریوی و تنفسی فوقانی و تحتانی به کار رود. این تکنیک موجب افزایش فشار منفی بر روی قفسه‌ی سینه می‌شود و بدین ترتیب به سیستم ایمنی بدن برای حرکت دادن مایع لنف کمک می‌کند.

تکنیک فشاری

در تکنیک فشاری، پزشک متخصص از فشارهایی کوتاه اما پرقدرت برای بازیابی برخی حرکات خاص مفصلی استفاده می‌کند. با استفاده از این تکنیک دامنه‌ی حرکتی نرمال مفصل بازیابی می‌شود و رفلکس‌های عصبی به حالت عادی بازمی گردند. این تکنیک می‌تواند علائم ناشی از برخی اختلالات فیزیکی، تغییرت بافتی، عدم تقارن فیزیکی، محدودیت دامنه حرکتی و خشکی و گرفتگی عضلات را کاهش داده و یا در مواردی کاملا برطرف کند.

تکنیک انرژی عضلانی

در این روش درمان دستی از بیمار خواسته می‌شود که با استفاده از عضلات خود حرکاتی را در یک جهت کاملا مشخص و در یک موقعیت دقیق حرکت دهد و درمانگر نیز در جهت مخالف حرکت بیمار، به بدن او فشار وارد می‌کند. هدف از انجام این کار بازیابی حرکت‌پذیری مفاصل، برطرف کردن آسیب بافت‌ها و عضلات و ایجاد تقارن در بدن و بهبود عملکرد جسمانی است.

کشش مخالف

در روش کشش مخالف که یکی از روش‌های درمان دستی است، درمانگر بدن بیمار را در جهتی حرکت می‌دهد که بر اثر آسیب یا بیماری دچار گرفتگی شده و بیمار نمی تواند خودش آن حرکت را انجام دهد. درمانگر تا حدی بدن بیمار را حرکت می‌دهد که بیمار احساس راحتی می‌کند. این تگنیک برای بهبودی اختلالات بسیار حاد یا بسیار خفیف به کار می‌رود و معمولا به صورت ترکیبی و همراه با سایر تکنیک‌ها انجام می‌شود.

استئوپاتی یا استخوان درمانی | تکنیک های مختلف استئوپاتی

استخوان درمانی برای مشکلات مختلف

درمان آرتروز

درمان دستی و ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم که توسط متخصص استخوان درمانی انجام می‌شود می‌تواند به تسکین درد ناشی از آرتروز مفاصل کمک زیادی بکند.

درمان کمر

استخوان درمانی به پیشگیری از مزمن شدن کمر درد، درد پایین کمر و درد سیاتیک کمر کمک زیادی می‌کند. با ماساژ و درمان دستی عضلات، استخوان‌هاف رباطها و تاندون‌های کمر از پیشروی بیشتر مشکلات کمر و بلند‌مدت شدن آن جلوگیری می‌شود.

درمان گردن درد

متخصص استئوپاتی می‌تاند از تکنیک‌های متعددی در زمینه درمان دستی برای کاهش گرفتگی و تنش‌های عضلانی در ناحیه گردن استفاده کند و حرکت پذیری مفاصل گردن و بالای کمر را با انجام ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم، بهبود دهد. متخصص استخوان درمانی با ایجاد حرکت‌های ریتمیک مفاصل موجب آزادسازی کشیدگی عضلات گردن می‌شود.

درمان درد پا و مچ پا

بسته به این که آسیب یا بیماری شما دقیقا چه چیزی تشخیص داده شده و همچنین با توجه به سن و میزان آمادگی جسمانی بدن شما، ما می‌توانیم از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای افزایش حرکت‌پذیری مفاصل و انعطاف‌پذیری عضلات پا استفاده کنیم. ما در اغلب موارد کلیه مفاصل و عضلات پاها و کمر از جمله عضلات و مفاصل ستون فقرات، لگن، زانو و مچ پا را به طور همزمان ارزیابی می‌کنیم تا وجود هر گونه گرفتگی و مشکل حرکتی را تشخیص داده و آن را برطرف کنیم. بدین ترتیب، می‌توان پا درد، درد مچ پا، درد پاشنه پا، درد ساق پا، ناشی از مشکلات مختلف مانند کف پای صاف، خار پاشنه، پیچ‌خوردن مچ پا و التهاب تاندون آشیل را درمان نمود.

درمان درد دست و آرنج

بسته به این که علت درد دست چه آسیب یا مشکلی بوده است، در مواردی می‌توان درد دست را با انجام درمان‌های دستی ملایم درمان نمود. در مواردی که شخص به آرتروز مفاصل، یا مشکلات فرسایشی دست و آرنج (مانند سندرم تونل کارپال) مبتلا است، انجام این درمان‌ها توسط متخصص استخوان درمانی می‌تواند موثر باشد.

ما می‌توانیم از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای درمان درد آرنج، مچ دست، گردن و ناحیه فوقانی کمر استفاده کنیم و علائم ناشی از آرنج تنیس‌بازان و آرنج گلف‌بازان را بهبود دهیم. با استفاده از این روش‌های درمانی علت اصلی و زمینه‌ای مشکل، برطرف می‌شود و بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی، به زندگی عادی خود بازگردید.

درمان درد لگن

متخصص استئوپاتی می‌تواند عملکرد کلی بدن بیمار را بررسی کند و سپس نحوه‌ی حرکت مفصل لگن را ارزیابی کند. متخصص استئوپاتی برای درد و گرفتگی و بهبود حرکت‌پذیری مفصل لگن و رفع مشکلات ثانویه مانند درد کمر، از روش‌هایی مانند تقویت و کشش عضلات لگن، ماساژ دادن ملایم عضلات لگن و کشیدن مفصل لگن استفاده می‌کند.

درمان درد شانه

مشکلات شانه‌ای از جمله ناپایداری شانه، استئوآرتریت، شانه منجمد، پارگی روتیتور کاف و عضلات شانه معمولا مشکلات پیچیده‌ای هستند و بهبودی آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد. ما ممکن است از تکنیک‌های ماساژ مختلفی برای آزادسازی عضلات گردن، بالای کمر و شانه و کتف استفاده کنیم تا درد شانه را تسکین دهیم. این تکنیک‌ها شامل انجام حرکات چرخشی ریتمیک و برخی تکنیک‌های مخصوص برای کشش دادن بافت‌های نرم و تقویت عضلات شانه می‌شود تا حرکت پذیری مفصل شانه بهبود پیدا کند و تنش و گرفتگی عضلات برطرف شود.

درمان سردرد

در صورتی که سردرد شما ناشی از گرفتگی یا کشیدگی (رگ به رگ شدن) عضلات و مفاصل گردن (میگرن، سردرد گردنی) و یا ناحیه بالای کمر (رگ به رگ شدن کمر) باشد، استخوان درمانی می‌تواند به رفع سردرد شما کمک کند. انجام دادن ماساژ ملایم بر روی عضلات گرفته و جااندازی مفاصل گردن و بالای کمر برای آزادسازی آن‌ها می‌تواند گرفتگی و خشکی عضلات را که موجب سردرد شده‌اند، برطرف کند.

استئوپاتی یا استخوان درمانی | تکنیک های مختلف استئوپاتی

موارد عدم استفاده از استئوپاتی یا استخوان درمانی

استخوان درمانی متناسب با شرایط بیماران توصیه می‌شود. در مواردی که این روش درمانی باعث افزایش ریسک آسیب دیدگی در ستون فقرات و سایر استخوان‌ها، رباط‌ها، مفاصل یا اعصاب می‌شود توصیه نخواهد شد. این امر بدین معنا است که افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص نمی‌توانند متقاضی استخوان درمانی باشند. این بیماری‌ها به شرح زیر می‌باشند:

- پوکی استخوان
- شکستگی استخوان
- بیماری‌های مزمن التهابی از قبیل برخی از انواع آرتریت
- عفونت اختلالات مربوط به انعقاد خون مانند هموفیلی
- سرطان
- ام اس
- استخوان درمانی در موارد زیر پیشنهاد نمی‌شود:

- اگر شما از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می‌کنید
- اگر در حال انجام رادیو درمانی هستید

می‌توان در دوران بارداری به متخصص استخوان درمانی مراجعه کرد اما باید قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. باید اطمینان حاصل کنید که متخصص استئوپاتی دارای تخصص لازم در زمینه درد مفاصل یا عضلات در دوران بارداری است. متخصص استخوان درمانی آموزش‌های لازم برای استفاده از مشاهدات بالینی به منظور شناسایی افرادی که متقاضی مناسبی برای استخوان درمانی نیستند را دیده است.

  • منبع
  • دکتر سعادتی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید