امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 265481
۹۰۷۴۵
۱۱
۲
نسخه چاپی
Dimeticone

مزایا و معایب دایمتیکون به عنوان یک داروی ضد نفخ: نقش دایمتیکون در کاهش علائم

قرص دایمتیکون Dimethicone داروی ضد نفخ است که باعث دفع آسان می شود و نفخ معده را هم از بین می برد.

مزایا و معایب دایمتیکون به عنوان یک داروی ضد نفخ: نقش دایمتیکون در کاهش علائم

نفخ شکم

نفخ شکم معضلی است که خیلی افراد از آن شکایت می کنند. این مشکل بیشتر به دلیل عادت های غلط غذایی بوجود می آید و به راحتی هم قابل درمان است. گازهای موجود در روده عنصر اصلی بروز نفخ هستند.

یبوست یکی از زمینه سازهای نفخ است و خود یبوست به دنبال کاهش مصرف فیبر و مایعات بوجود می آید. به همین خاطر غذاهای فست فودی که فیبر کمتری دارند مصرفشان نفخ را بوحود می آورد.

یکی دیگر از دلایل نفخ حساسیت های غذایی است که منجر به تولید گاز روده می شود. همچنین توصیه های کاربردی در زمینه رژیم های غذایی و نحوه صحیح غذا خوردن باید رعایت شود از این مواد می توان به تند غذا خوردن اشاره کرد. اگر غذا را تند میخورید احتمال اینکه دچار نفخ شوید بیشتر است, زیرا هوای بیشتری به معده تان وارد می کنید. جالب است بدانید که افرادی که معتاد به جویدن آدامس هستند بیشتر به نفخ دچار می‌شوند. لازم به ذکر است که پرخوری هم عامل خوبی برای نفخ است.

همچنین مصرف بی رویه نوشیدنی های گاز دار هم عامل خوبی برای نفخ هستند. همچنین خوراکی هایی مثل لوبیا و کلم نفخ آورند. اگر دچار نفخ می شوید مصرف این خوراکی ها را محدود کنید. و به جای آن از جعفری, نعنا, زنجبیل و آناناس استفاده کنید.

داروی ضد نفخ دایمتیکون  با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع آنها کمک می کند و از این طریق نفخ را از بین می برد. این دارو به شکل های قرص و قطره وجود دارد.

داروی ضد نفخ دایمتیکون

قرص دایمتیکون یکی از داروهای ضد نفخ می باشد که باعث دفع آسان مواد از روده ها می شود و به مرور مشکل نفخ را هم برطرف می کند.

مقدار و نحوه مصرف دایمتیکون

دارو باید به همان میزانی که پزشک تجویز کرده است مصرف شود و این تجویز در افراد مختلف فرق می‌کند.

قرص دایمتیکون باید در طی زمانی که گفته شده است به طور صحیح مصرف شود.

همچنین بهترین تاثیر این دارو بعد از خوردن غذا و در هر 8 ساعت مصرف می‌باشد.

به طور معمول برای بزرگسالان مقدار 40 میلی‌گرم (1 میلی‌لیتر از سوسپانسیون) و حداكثر تا 50 میلی‌گرم در روز یا 2-1 قرص به صورت چهار بار در یک روز، بعد از غذا و هنگام خواب و یا بر حسب نیاز بیمار مصرف می‌شود.

مقدار مصرف دایمتیكون در كودكان براساس شدت بیماری و میزان سطح بدن آن‌ها تعیین می‌شود.

توجه: مواردی مانند تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، ناراحتی‌های شنوایی و بینایی و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست، جوش‌ های ریز و متورم شدن لب‌ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است را حتما به پزشک اطلاع دهید.

موارد استفاده از قرص دایمتیکون

• بیماران دارای دیابت

• سرطان پانکراس

• درمان نفخ معده و نیز درمان نفخ شکم

• اختلال در ترشحات پانکراس

• نارسایی لوزالمعده

عوارض جانبی داروی دایمتیکون

عوارضی که ممکن است با مصرف قرص دایمتیکون رخ دهد در چند گروه قرار می‌گیرد.

گروه اول علائمی مانند سر درد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و اختلال دستگاه گوارش هستند که اگر اگر این علائم ایجاد شد، جای نگرانی نیست. این عوارض از بین می‌روند و معمولا خیلی کم اتفاق می‌افتند. اما اگر به طور شدید ایجاد شد حتما باید با پزشکتان مشورت نمایید.

علائم گروه دوم عوارض ناشی از مصرف قرص دایمتیکون مانند تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، ناراحتی‌های شنوایی و بینایی که با کاهش قدرت شنوایی و بینایی همراه است و همچنین تغییر رنگ بعضی نقاط پوست، جوش‌ های ریز و متورم شدن لب‌ها که نشان دهنده آلرژی به این دارو است و اگر این علائم رخ داد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

دسته سوم عوارض ناشی از مصرف داروی دایمتیکون که در صورت مشاهده آن حتما باید به اورژانس مراجعه نمود، علائمی مانند غش کردن، تنگی نفس و کاهش سطح هوشیاری است.

لازم به ذکر است که گفته شود اگر در گذشته به دارو یا خوراکی خاصی آلرژی داشته‌اید، باید در مصرف داروی ضد نفخ احتیاط کنید و قبل از مصرف حتما به پزشک اطلاع دهید.

بنابراین، به طور خلاصه، عوارض شایع ناشی از مصرف این دارو، شامل موارد زیر می‌باشد:

• سردرد

• حالت تهوع و استفراغ

• اسهال و اختلال در دستگاه گوارش

• راش پوستی

• مشکل در تنفس

• احساس گرفتگی در قفسه سینه

• ناراحتی‌های شنوایی و بینایی

• تغییر رنگ بعضی نقاط بدن

بنابراین، مصرف خودسرانه این دارو، به ویژه با هدف کاهش وزن و لاغری، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

مزایا و معایب دایمتیکون به عنوان یک داروی ضد نفخ: نقش دایمتیکون در کاهش علائم

تداخل دارویی دایمتیکون

به دلیل ارتباط مستقیم دارو ها با عملکرد کبد و کلیه و همچنین مضرات مصرف بعضی دارو ها و باید ها و نبایدهای مصرف همزمان بعضی دارو ها سبب شده است که امروزه مبحث تداخلات دارویی اهمیت ویژه ایی داشته باشد و دانستن این اطلاعات می تواند در بهبود و حفظ سلامت انسانها کمک کند. بهتر است قبل از تجویز هر دارویی توسط پزشک, او را از مصرف سایر داروهایمان آگاه کنیم تا راهنمایی بهتر از طرف پزشک صورت گیرد.

• از جمله اینکه بیمارانی که دچار نارسایی ها یا بیماری های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند و اگر داروهای گیاهی یا مکمل های ویتامینه مصرف می کنید, حتما از این موضوع که مصرف این داروها باهم بی خطر است مطلع شوید.

• مصرف دایمتیکون در زمان بارداری و شیردهی: اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت، منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد و از مصرف خودسرانه, طولانی مدت و بدون نسخه پزشک جدا خودداری کنید.

همچنین در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود و یا قبل از استفاده حتما پزشک را در جریان بگذارید.

نکاتی که در ارتباط با مصرف دایمتیکون باید بدانید:

1. رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش مناسب برای جلوگیری از ایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت دارد.

2. این دارو بهتر است بعد از غذا و هنگام خواب مصرف شود.

3. بیمارانی که دچار نارسایی‌ها بوده و یا بیماری‌های کبدی و کلیوی دارند نباید همزمان از این قرص استفاده کنند. 

4. اگر تجویز داروی دایمتیکون در دوره بارداری توسط پزشک صورت گرفت منع مصرف ندارد ولی مصرف باید بر طبق دستور و صلاح دید پزشک باشد.

5. در زمان شیردهی این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و بهتر است که استفاده نشود.

6. اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مكمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می‌كنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. 

7. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش كردید، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف نمایید. با این حال اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز دوز دارو را دو برابر نكنید.

8. جهت دستيابی به نتايج سريع‌تر و كامل‌تر، ‌قرص‌ها را كاملاً بجويد.

9. مصرف این دارو در کولیک نوزادان توصیه نمی شود.

10.  قرص های دایمتیکون باید کاملاً جویده شوند.

11. در دمای زیر30 درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری نمایید. دور از دسترس اطفال قرار دهید. دارو را در حمام، نزدیک سینک ظرفشویی یا دیگر مکانهای مرطوب قرار ندهید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

۲ دیدگاه

 
ir
نجفی | ۴ سال پیش
خوبه
۰
۰
 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید