امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 264990
۱۲۳۱۴
۲
۰
نسخه چاپی
رابطه جنسی مقعدی (anal sex)

رابطه جنسی مقعدی | عوارض رابطه جنسی مقعدی

رابطه مقعدی عمل جنسی است که توسط دخول آلت تناسلی مردانه به مقعد انجام می شود. مضرات رابطه مقعدی بسیار زیاد و خطرناک بوده و آسیبهای جبران ناپذیری به فرد وارد می کند. این رابطه از نظر متخصصان بهداشت منع شده است.

رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی یا رابطه آنال به رابطه­ ای گفته می ­شود که در آن دخول آلت جنسی مردانه به مقعد زن صورت می­ گیرد.

رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی یا آمیزش مقعدی عبارت است از انجام عمل جنسی توسط دخول آلت تناسلی مردانه به مقعد زن که از دیرباز تا کنون وجود داشته است.

انجام آمیزش مقعدی با هر روش و با استفاده از هر ماده لغزنده کننده یا بی حس کننده به صورت کرم، اسپری، ژل، روغن، کاندوم، پماد، یک رابطه پر خطرجنسی می باشد و استفاده از موارد یاد شده و شیوه های آن صرفا از دردناک بودن این رابطه می کاهد و آسیب های جبران ناپذیری به فرد مفعول به لحاظ جسمی و برای هر دو فرد فاعل و مفعول به لحاظ انتقال بیماری های مقاربتی به همراه دارد و هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا انجام این رابطه را توصیه نمی کند و از نظر علمی غیر قابل قبول می باشد.

علل تمایل به رابطه جنسی از مقعد متفاوت است، به طور مثال احساس فشردگی و فشار اطراف آلت تناسلی مرد در اثر انقباض اسفنکتر خارجی مقعد و پرخونی آن ناحیه، باعث تحریک پذیری شده که برای مرد خوشایند است و البته واژن این توانایی را چندین برابر دارد.  از علل دیگر این است که زوج در دوران عقد، جهت حفظ پرده بکارت ارتباط جنسی از طریق مقعد را انجام می­دهند که متاسفانه علاوه بر آسیب به ناحیه مقعدی باعث بیزاری جنسی خانم نیز می­ شود. از موارد دیگر اختلالات جنسی در زنان مثل، ترس از دخول یا وجود انحرافات جنسی مانند: تمایل به ارتباط جنسی از طریق مقعد یا تمایلات مازوخیسمی در فردمی باشد ولی از شایعترین علل تماشای فیلم های پورنو و تبلیغات تجاری انواع روابط مقعدی و خشن است.

عوارض رابطه جنسی مقعدی

بی اختیاری مدفوع

انجام آمیزش مقعدی به صورت مکرر با آسیب به عضلات حلقوی (وظیفه بستن مقعد را بر عهده دارند) به تدریج سبب فراختر شدن مقعد شده و چین های مخاطی مقعد از بین رفته و در موارد پیشرفته نارسائی عضله اسفنگتر مقعد و بی اختیاری مدفوعی نیز ایجاد خواهد شد.

پارگی بافت‌های مقعدی

بر خلاف واژن، مقعد دارای قابلیت ترشح رطوبت را ندارد و این امر عمل نفوذ آلت را بسیار سخت و دردناک کرده و احتمالی پارگی بافت‌های اطراف مقعد را به دنبال دارد. دلیل این که طرفداران رابطه جنسی مقعدی نسبت به استفاده از روغن‌های روان کننده بسیار آگاه هستند، نه تنها به این دلیل است که استفاده از آن به کاهش درد کمک می‌کند بلکه به این دلیل است که از پارگی احتمالی بافت‌های مقعد جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که پارگی بافت مقعد به خودی خود مساله بحران برانگیزی نیست، چرا که پس از مدتی بهبود می‌یابد. آنچه در این رابطه نیاز به مراقبت دارد این است که در ناحیه مقعد باکتری‌های مختلفی زندگی می‌کنند که با پارگی بافت مقعد می‌توانند به راحتی به جریان خون بدن شخص وارد شده و عفونت‌ها و بیماری‌های جدی برای شخص ایجاد کنند که این خود از عوارض رابطه مقعدی بشمار می‌آید.

خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

رابطه جنسی مقعدی می تواند منجر به انتقال انواع مختلفی عفونت باکتریایی شود. علاوه بر آن، رابطه مقعدی می تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STI) را افزایش دهد. به عنوان مثال، از آنجا که پوست در هنگام رابطه جنسی به روش مقعدی بیشتر از روش واژینال آسیب می بیند و دچار پارگی می شود، پس احتمال بیشتری برای انتشار STI از مقعد وجود دارد.

از عفونت های جنسی منتقل شونده از طریق جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تبخال

• کلامیدیا

سوزاک

هپاتیت

اچ آی وی

از آن جا که بسیاری از STI ها درمانی موثر و قطعی ندارند این عفونت ها ممکن است فرد را تا مدت ها درگیر کنند.

بر اساس مطالعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، رابطه جنسی مقعدی در مقایسه با سایر اشکال رابطه جنسی، مانند روش واژینال یا دهانی بالاترین خطر انتقال اچ آی وی را دارد. در رابطه جنسی مقعدی احتمال انتقال اچ آی وی به شریک جنسی تا 13 برابر افزایش می یابد.

احتمال ابتلا به سرطان‌های مقعدی

با توجه به انجمن سرطان شناسی آمریکا، به علت اینکه مقعد دارای غشایی بسیار نازک و حساس است، به شدت مستعد پذیرش انواعی از بیماری‌های ویروسی و به خصوص ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. بر اساس گفته‌های محققان این انجمن اکثر سرطان‌های مرتبط با دستگاه دفع با این ویروس مرتبط هستند و در نتیجه پذیرش این ویروس به وجود می‌آیند. همچنین این نگرانی وجود دارد که اگر ویروس HPV از طریق مقاربت جنسی به ناحیه مقعدی منتقل شود، می‌تواند منجر به بروز زگیل‌های مقعدی نیز شود. بدیهی است که این بیماری به اندازه سرطان دردسرساز نیست، اما با این حال ناراحتی است که هیچ کس نمی‌خواهد.

ابتلا به عفونت واژن از عوارض رابطه مقعدی

اگر صریح به قضیه نگاه کنیم همه می‌دانیم که مقعد و روده محل تجمع مواد زاید و دفعی بدن و در نتیجه آن محل زندگی انواعی از باکتری‌ها و انگل‌ها است. این بدین معنی است که در صورت داشتن رابطه متناوب مقعدی و واژینال به صورت توامان و بدون انجام شست و شو، احتمال انتقال عفونت‌های مختلف و ابتلا به انواع عفونت‌های مجاری ادراری و هم چنین بیماری‌های واژینال برای زنان صد در صد است.

افتادگی بافت مقعد

اگر چه شواهد محکمی وجود ندارد که بیانگر این باشد که رابطه مقعدی به طور حتم منجر به افتادگی بافت مقعدی می‌شود، باید توجه داشت که پس از تکرار رابطه مقعدی ممکن است اتفاق بیفتد. البته لازم به ذکر است که افتادگی مثانه نیز در اثر زایمان و حتی به سادگی در اثر گرانش زمین نیز در طول عمر یک فرد ممکن است اتفاق می‌افتد.

احتمال دفع حین رابطه

داشتن رابطه جنسی مقعدی و احتمال دفع حین رابطه در برخی موارد ناگزیر است. اگر از این نوع رابطه برای لذت بردن استفاده می‌کنید، نباید تعجب کنید که این اتفاق برای خود و یا شریک دریافت کننده آن بیافتد. البته باید بیان کرد که وقوع آن باز هم یک احتمال است، نه یک چیز مطمئن.

عفونت تناسلی برای مردان

بدترین و مهمترین عوارض این رابطه برای مردان بیماری های تناسلی است چرا که آلت تناسلی وارد مقعد زن شده (محلی پر از میکروب و باکتری ها) و آلوده به انواع باکترهای مدفوع میشود و به مرور زمان این باکتری ها با تولید مثل منجر به عفونت های بسیار بدی برای مردان می شود.

 شکستگی آلت تناسلی

به دلیل کوچک بود روزنه مقعد و فشار آلت تناسلی مردان احتمال شکستگی آلت تناسلی ۹۵ درصد افزایش می یابد.

سوراخ شدن روده ها

آمیزش مقعدی باعث سوراخ شدن روده های می شود و برای درمان این مشکل بسیار مهم باید حتما در بیمارستان بستری شد و جراح باید آن قسمت روا ترمیم کند و آنتی بیوتیک باید برای جلوگیری از عفونت تجویز شود. درد شدید، تب بالا و احساس فشار در ناحیه شکم از مشخصات این مشکل است. این حالت نیاز به درمان اورژانسی دارد.

تشدید بواسیر یا همورویید در رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی ممکن است بواسیر یا همورویید فرد که از قبل داشته است را تشدید کند. اما بعید است باعث به وجود آمدن آن شود. بواسیر بیماری است که در آن ورید های موجود در در داخل و خارج مقعد دچار خونریزی و التهاب می شود که می تواند خارش، خونریزی جزئی و گاهی درد ایجاد کند.

این بیماری می تواند ناخوشایند و دردناک باشد. اما به راحتی قابل پیشگیری و درمان است. رابطه جنسی مقعدی می تواند بواسیر مزمن را در بعضی از افراد تشدید کند. با این حال، اگر شخصی از قبل رابطه جنسی مقعدی نداشته باشد، احتمالاً بواسیر با این روش ایجاد نمی شود.

جلوگیری از تشدید بواسیر در حین رابطه جنسی مقعدی همیشه امکان پذیر نیست، اما استفاده از روان کننده کافی و مناسب می تواند تشدید آن را به حداقل برساند.

خونریزی مقعد

مویرگهایی ریز در ناحیه مقعد وجود دارد که اگر آمیزش مقعدی با احتیاط صورت نگیرد منجر به خونریزی های کم و زیاد می گردد.

زود انزالی

یکی از عوارض مهمی که رابطه مقعدی ایجاد می کند زود انزالی است. درنتیجه فرد نمی تواند از رابطه با همسرش لذت کافی را ببرد و دچار سرد مزاجی می شود.

رابطه جنسی مقعدی

راه‎‌ های کاهش عوارض رابطه مقعدی

معمولا رابطه مقعدی توصیه نمی شود ولی کسانی که اصرار بر این موضوع دارند بهتر است موارد زیر را رعایت نمایند:

• برای رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری های آمیزشی جلوگیری کند.

• ناحیه ی مقعد دارای رشته های عصبی زیادی است بنابراین قبل از برقراری رابطه به خوبی همسر خود را آماده کنید وعمل دخول را به آرامی انجام دهید.

• ساختار واژن و مقعد باهم متفاوت هستند و نمی توان با قدرت و سرعت رابطه واژنی، رابطه مقعدی هم برقرار کرد.

• رابطه مقعدی دائمی نداشته باشید زیرا که مضرات بسیاری را برای هر دو طرفین این رابطه به همراه می آورد.

• بهتر است هنگام برقراری رابطه از ژل های روان کننده استفاده کنید تا آسیب کمتری به زن وارد شود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل بواسیر کاهش یابد.

  • منبع
  • پزشکت
  • کلینیک لیزر شفا
  • الو کاندوم

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید