امروز: پنج شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275989
۴۲۰
۱
۰
نسخه چاپی
Lumpectomy

لامپکتومی | فرایند جراحی لامپکتومی | فواید و عوارض لامپکتومی

لامپکتومی یا جراحی برداشت توده سینه برای پیشگیری از انتشار توده سرطانی به سایر بخش های بدن انجام می گیرد.

لامپکتومی

لامپکتومی یک عمل جراحی رایج می‌باشد که در آن سرطان یا دیگر بافت غیرطبیعی از پستان حذف می‌شود.

لامپکتومی

لامپکتومی یا جراحی حفظ پستان یا سینه به جراحی خارج کردن توده سرطانی پستان و قسمت کوچکی از بافت سالم حاشیه توده گفته می‌شود. این جراحی معمولا با رادیوتراپی بافت باقیمانده پستان همراه خواهد بود. رادیوتراپی با هدف ریشه‌کن کردن سلول‌های سرطانی باقیمانده انجام می‌شود. در مقایسه با ماستکتومی که تمام بافت پستان خارج می‌شود، این جراحی جزئی‌تر است اما طبق مطالعات جدیدتاثیری روی احتمال بازگشت سرطان پستان ندارد.

در لامپکتومی (به آن جراحی برداشتن توده نیز گفته می شود) در واقع یک چهارم پستان برداشته می شود و در ماستکتومی (به آن جراحی برداشتن سینه نیز گفته می شود) در واقع تمامی بافت پستان برداشته می شود. هر دو روش برای درمان سرطان پستان انجام می شوند و هر دو موثر هستند اما هر یک در شرایط خاصی گزینه بهتری است و معایب و مزایای خاص خود را دارد.

در جراحی لامپکتومی، به طور کلی پستان حفظ می شود اما در ماستکتومی کل سینه برداشته می شود. پزشک برای شما مشخص می کند کدام روش بهتر است. محل تومور و مرحله سرطان عوامل مهمی هستند که در تعیین یکی از این دو روش نقش دارند. همچنین مشخصه های بیمار مانند اندازه پستان در تعیین روش جراحی اهمیت دارد.

لامپکتومی مجدد

لامپکتومی مجدد به عمل جراحی دوم که هنگامی که نتایج آسیب شناسی آنها برای بافت سالم اطراف تومور که در طی لامپکتومی برداشته می شود مثبت است، انجام می شود. برداشتن مجدد یعنی جراح مجدداً با هدف گرفتن حاشیه ای که عاری از سرطان باشد، محل جراحی را باز می کند تا حاشیه اضافی از بافت را نیز از بین ببرد. گاهی اوقات این عمل "پاکسازی حاشیه ها" نامیده می شود.

اقدامات لازم برای جراحی لامپکتومی

اقدامات قبل از جراحی لامپکتومی سینه

در انتخاب روش جراحی به پزشک خود اعتماد کنید.

سوالات خود را درباره نتایج مورد انتظار جراحی به صورت کامل از او بپرسید. در صورتی که سابقه بیماری یا حساسیت به داروها مانند مواد بیهوشی دارید به کادر درمان اطلاع دهید. لیستی از داروها، مواد مکمل و گیاهی که مصرف می‌کنید به پزشک تحویل دهید. برای قطع آسپرین و داروهای رقیق‌کننده خون با پزشک خود مشورت کنید. از 12 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید. ممکن است پس از جراحی دچار افسردگی و خلق تنگ بشوید. بهتر است از حمایت خانواده و دوستان خود اطمینان حاصل کنید.

فرآیند جراحی لامپکتومی سینه

به صورت معمول این جراحی زیر بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد.

اما ممکن است با توجه شرایط شما پزشک تصمیم دیگری بگیرد. ابتدا محل توده پستان نشان‌گذاری می‌شود. یک برش روی ناحیه موردنظر پستان ایجاد می‌شود. جراح توده سرطانی را تا جایی برمی‌دارد که به بافت سالم حاشیه آن برسد و بخشی از این بافت را هم خارج می‌کند. اولین گره‌های لنفاوی که لنف پستان به آن‌ها ریخته می‌شود هم جدا می‌شود. بافت‌ها به آزمایشگاه بافت‌شناسی فرستاده می‌شود. آن‌ها باید سالم بودن بافت حاشیه را تائید کنند تا جراحی به پایان برسد. سپس با در نظر گرفتن حفظ زیبایی پستان، برش‌ها بخیه می‌شوند.

اقدامات پس از جراحی لامپکتومی سینه

در محل جراحی تورم، کبودی، درد و سفتی بافت به وجود می‌آید.

این علائم در عرض 2 هفته بهبود پیدا می‌کنند. بعد از 24 تا 48 ساعت با مشورت پزشک به حمام بروید اما محل جراحی را خشک نگاه دارید. داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت منظم مصرف کنید. نیاز به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست. پس از جراحی از مصرف مایعات شروع کنید و به مرور غذاهای جامد را اضافه کنید. حدود 7 روز پس از جراحی توسط پزشک ویزیت خواهید شد. بعد از گذشت 1 تا 2 هفته دوران نقاهت به پایان می‌رسد. حدود 2 هفته باید از ورزش‌های سنگین، شنا و بلند کردن اجسام دوری کنید. به احتمال زیاد پس از لامپکتومی به رادیوتراپی پستان نیاز دارید.

رادیوتراپی معمولا برای 3 تا 6 هفته ادامه پیدا می‌کند.

فواید جراحی لامپکتومی

لامپکتومی روشی کم تهاجمی تر از ماستکتومی است. در این عمل جراحی بر بافتهای آلوده تمرکز می شود و تلاش میشود شکل طبیعی پستان حفظ شود. در بسیاری از موارد بیمار لامپکتومی در همان روز می تواند مرخص شود و به خانه برگردد.

عوارض جراحی لامپکتومی

مانند همه جراحی ها، لامپکتومی شامل خطرات و عوارض احتمالی است. عوارض ممکن است در بعضی موارد جدی باشند و می توانند در حین جراحی یا بهبودی ایجاد شوند.

• خطرات عمومی جراحی

• واکنش بیهوشی مانند یک واکنش آلرژیک و مشکلات تنفسی

• خونریزی که می تواند منجر به شوک شود

لخته خون

عفونت

• آسیب به اندام های مجاور مانند غدد لنفاوی و ریه ها

• تفاوت در اندازه سینه بعد از رفع برآمدگی یک توده

• باز شدن یا عفونت برش خارجی

کاهش خطر بروز عوارض لامپکتومی

با رعایت برنامه درمانی خود می توانید خطر بروز برخی از عوارض را کاهش دهید:

محدودیت های رژیم غذایی و شیوه زندگی و توصیه های آن قبل از عمل و هنگام بهبودی. این توصیه شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و سایر روشهای توانبخشی است.

در صورت شیردهی یا بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت مشاهده خونریزی، تب، افزایش درد یا قرمزی زخم، تورم به پزشک اطلاع دهید.

مصرف داروها دقیقا مطابق دستورالعمل باشد.

در صورت بروز هرگونه آلرژی به اعضای تیم مراقبت خود بگویید.

  • منبع
  • دکتر علی حجت
  • دکتر بهزاد رحمانی
  • آژانس گردشگری سلامت روشا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید