امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 270999
۲۶۰۶
۱
۰
نسخه چاپی
سوزاک (Gonorrhea)

بیماری مقاربتی سوزاک | با خواندن این مطلب خود را از دچار شدن به سوزاک نجات دهید!

سوزاک یک بیماری مقاربتی (STD) نسبتا شایع است که این عفونت معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کند.

بیماری مقاربتی سوزاک

سوزاک یک عفونت مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی گسترش پیدا می کند. در مردان، معمولا مجرای ادراری و در زنان معمولا مجرای خروجی مثانه، گردنه رحم و یا هر دو به این عفونت آلوده می شوند. این عفونت همچنین می تواند راست روده، مقعد، گلو و لگن را نیز آلوده کند. در موارد نادر، چشم ها نیز به این عفونت دچار می شوند.

بیماری مقاربتی سوزاک

سوزاک یک بیماری شایع و منتقل شونده از راه جنسی است که گاهی اوقات با نام گنوره نیز شناخته می شود.

سوزاک از طریق آمیزش جنسی منتقل شده و باعث درد و سایر علائم در دستگاه تناسلی است؛ علاوه بر این‌ها می‌تواند مشکلاتی در رکتوم (راست روده)، گلو، چشم یا مفاصل بیمار ایجاد کند!

این بیماری توسط یک باکتری به نام نایسریا گنورآ ایجاد می شود و مناطق گرم و مرطوب بدن را آلوده می‌کند. این مناطق عبارتند از:

• مجاری ادراری

• چشم‌ها

• واژن

• مقعد

• گلو

• دستگاه تناسلی زنانه (لوله فالوپ، دهانه رحم و رحم)

سوزاک در مردان و زنان دیده می‌شود اما مردان شایعترین گروه مبتلایان به این بیماری هستند.

علت ایجاد بیماری سوزاک

علت این بیماری باکتری‌ای بنام گنوکوک یا نایسریا گونوره آ (Neisseria gonorrhoeae) از نوع دیپلوکوک‌های گرم منفی لوبیایی شکل است که از طریق رابطه جنسی منجر به بیماری سوزاک می‌شوند. این باکتری علاوه بر دستگاه تناسلی می‌تواند بر غشاهای مخاطی دهان، گلو، چشم‌ها و رکتوم نیز تاثیر بگذارد. این عفونت می‌تواند از طریق تماس جنسی با یک فرد آلوده، به آلت تناسلی، واژن، مقعد و یا دهان منتقل شود؛ لازم به ذکر است که مردان برای انتقال یا گرفتن این عفونت به انزال نیاز ندارند و صرفا از طریق رابطه سطحی نیز می‌توانند به این بیماری دچار شوند.

همانگونه که پیش از این بیان شد علت سوزاک ویروس “Neisseria” است که می‌تواند از طریق تماس جنسی منتقل گردد. انتقال این بیماری می‌تواند از تماس جنسی محافظت نشده با کاندوم انجام گردد. از جمله:

• آمیزش جنسی واژینال

آمیزش جنسی مقعدی

آمیزش جنسی دهانی

ویروس بیماری سوزاک نمی‌تواند در خارج از بدن زندگی کند، بنابراین انتقال این بیماری در صورت دست زدن به وسایل آلوده غیرممکن است؛ درحالی که زنان باردار در طول زایمان واژینال، می‌توانند بیماری را به نوزاد خود منتقل کنند.

علائم بیماری سوزاک

علائم معمولا در عرض ۲ تا ۱۴ روز پس از قرارگیری در معرض این عفونت ظاهر می‌شوند. بااین‌حال برخی از افراد مبتلا به سوزاک هرگز علائم قابل‌توجهی را تجربه نمی‌کنند.

مهم است به یاد داشته باشید فرد آلوده‌ای که هیچ‌گونه علائمی ندارد – که حامل بدون علامت نیز نامیده می‌شود – همچنان می‌تواند عفونت را به دیگران انتقال بدهد. درواقع چنین فردی بیشتر احتمال دارد که عفونت را به سایرین منتقل کند.

علائم بیماری سوزاک در مردان

مردان ممکن است به‌مدت چندین هفته علائم قابل‌توجهی نداشته باشند. برخی از مردان نیز ممکن است هرگز دچار علائم نشوند.

به‌طور معمول، علائم این عفونت حدود یک هفته پس از انتقال ظاهر می‌شوند. اولین علامت قابل‌توجه در مردان، اغلب احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن است. با پیشرفت عفونت، سایر علائم ممکن است از این قرار باشند:

1. تکرر ادرار یا نیاز فوری به دفع ادرار

2. خروج ترشح یا مایع چرک‌مانند از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ یا متمایل به سبز)

3. تورم یا قرمزی در سر آلت تناسلی

4. تورم یا درد بیضه‌ها

5. گلودرد مداوم

عفونت تا چندین هفته پس از درمان علائم در بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، سوزاک می‌تواند همچنان به بدن آسیب برساند، به‌خصوص به مجاری ادرار و بیضه‌ها. درد ممکن است به رکتوم (راست‌روده) نیز گسترش یابد.

علائم بیماری سوزاک در زنان

بسیاری از زنان هیچ‌گونه علائم واضحی از سوزاک ندارند. علائم سوزاک در زنان معمولا خفیف بوده یا شبیه علائم سایر عفونت‌ها هستند؛ این مسئله شناسایی آنها را سخت‌تر می‌کند.

عفونت‌های سوزاک می‌توانند بسیار شبیه عفونت‌های متداول قارچی یا باکتریایی واژینال باشند.

علائم عبارتند از:

1. ترشح از واژن (آبکی، کِرِمی یا کمی سبز)

2. احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار

3. نیاز به دفع مکرر ادرار

4. پریودهای سنگین‌تر یا لکه‌بینی

5. گلودرد

6. درد به‌محض شروع مقاربت جنسی

7. درد تیز در پایین شکم

8. تب

سوزاک در زنان

عوارض بیماری سوزاک

عوارض بیماری سوزاک در زنان

• بیماری التهابی لگن (بیماری است که می تواند سبب ایجاد آبسه شود)

• درد مزمن لگن

• ناباروری

حاملگی خارج از رحم

عوارض بیماری سوزاک در مردان

• اپی دیدیمیت (التهاب اپی دیدیم که تولید اسپرم ها را کنترل می کند)

• ناباروری

عوارض مشترک سوزاک

هنگامی که سوزاک درمان نمی شود، هر دوی زنان و مردان در معرض خطر ابتلا به یک عفونت منتقل شونده و کشنده سوزاک قرار می گیرند. این نوع عفونت اغلب توسط موارد زیر شناخته می شود:

• تب

آرتریت (التهاب مفاصل)

• التهاب لوزه و گلو

درماتیت (التهاب پوست)

افراد مبتلا به سوزاک همچنین در معرض خطر بالا تری جهت ابتلا به ویروس ایدز قرار دارند و همچنین در صورت داشتن ابتلا به ایدز، در معرض خطر انتشار آن به همراه سوزاک هستند.

عوارض بیشتری از عفونت سوزاک می توانند در حین زایمان در زنان باردار بروز دهند. در این زنان امکان انتقال عفونت به نوزاد وجود دارد. سوزاکی که به کودک منتقل می شود می تواند سبب عفونت مفصل، کوری، یا یک عفونت خونی کشنده شود.

علاوه بر این موارد، زنان آلوده در صورت عدم درمان، در معرض خطر بالای درد زودرس زایمان یا مرده زایی هستند.

تشخیص بیماری سوزاک

پزشکان از چند طریق می توانند سوزاک را تشخیص دهند. آنها می توانند یک نمونه از مایعات نواحی که علائم را بروز میدهند، تهیه کنند، (مانند آلت تناسلی، واژن، رکتوم و گلو) و آن را روی یک اسلاید شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما به عفونت مفصل یا خون شک کند، از خون یا مایع مفصلی، یک نمونه تهیه خواهد کرد. در مرحله ی بعد آنها نمونه را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ آن را مشاهده خواهند کرد و تشخیص خواهند داد. این روش آسان و سریع می باشد، اما پاسخ دهی آن کاملا مطمئن نیست.

روش دوم تهیه ی یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص می باشد. بعد از آن، ظرف در یک شرایط مساعد برای رشد باکتری ها قرار داده خواهد شد (اینکوبه کردن). در صورت وجود باکتری، یک کلونی از آن تشکیل خواهد شد. نتایح اولیه بعد از ۲۴ ساعت مشخص میشود و نتایج نهایی بعد از ۳ روز بدست خواهد آمد.

راه های درمان بیماری سوزاک

آنتی بیوتیک های مدرن می توانند اکثر عفونت های سوزاک را درمان کنند.

پزشکان اغلب هر دوی داروهای تزریقی (سفتریاکسون) و خوراکی (آزیترومایسین) را برای بیمار تجویز خواهند کرد.

هیچ داروهای خانگی یا داروهای بدون نسخه ای برای درمان عفونت سوزاک وجود ندارد. اگر فکر می کنید عفونت سوزاک دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از بیماری سوزاک

راه های بسیاری جهت پیشگیری از ابتلا یا انتقال سوزاک وجود دارد. این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

1. اجتناب از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به سوزاک

2. استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی از راه واژن یا مقعد

3. استفاده از کاندوم ها یا پوشش های دهانی در ارتباط جنسی دهانی

4. مبتلا نبودن و داشتن تنها یک شریک جنسی و همچنین داشتن یک شریک جنسی که خود شریک جنسی متعدد نداشته و آلوده نمی باشد.

5. در صورتی که فرد یا شریک جنسی او در معرض سوزاک قرار گرفته باشند و یا هر گونه علائم سوزاک را تجربه کرده باشند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

6. پزشکان همیشه توصیه به آزمایشات متعدد می‌کنند. سعی کنید یک بار در سال آزمایش این بیماری را انجام دهید.

مواردی که باید در صورت ابتلا به بیماری انجام داد:

اگر فکر می کنید ممکن است سوزاک داشته باشید، باید از هر گونه رابطه ی جنسی پرهیز کنید. شما همچنین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در هنگام معاینه ی پزشک به موارد زیر توجه کنید:

1. جزئیات علائمتان

2. صحبت درباره ی سابقه ی روابط جنسیتان

3. اطلاعات شرکای جنسی سابقتان برای تماس پزشک با او و درمان در صورت ابتلا

اجازه دهید شرکای جنسی شما به سرعت آزمایش شوند. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، مهم است داروها را به صورت کامل و درست مصرف کنید تا درمان شما کامل انجام شود.

قطع آنتی بیوتیک قبل از اتمام دوره ی مصرف میتواند سبب مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک شود. یک تا دو هفته بعد از اتمام دوره ی درمان پزشک خود را ملاقات کنید تا مطمئن شوید، عفونت کاملا از بین رفته است. اگر نتایج دوباره ی آزمایش ها منفی بود و شریک جنسی شما نیز سالم بود، شما می توانید دوباره به روابط جنسی خود بازگردید.

  • منبع
  • ستاره
  • چطور
  • دکتر شهریار ناطق
  • اینفوسلامت

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید