امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 271024
۵۲۲
۱
۰
نسخه چاپی
نقرس (Gout)

بیماری نقرس | علائم، نشانه ها و نحوه درمان

بیماری نقرس از بیماری های رایج در جوامع شهری یا مناطقی است که عادت دارند بیش از سبزیجات، گوشت مصرف کنند.

نقرس (Gout)

نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد که با درد همراه است، که در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید.

بیماری نقرس

نقرس نوعی التهاب مفاصل است. این بیماری می تواند منجر به حملات ناگهانی درد، سوزش، خشکی و ورم در مفصل شود. این حالت معمولا در انگشت شست پا رخ می دهد. این حملات می توانند بارها و بارها رخ بدهند، مگر اینکه نقرس مورد درمان قرار گیرد. به مرور زمان نقرس می تواند به مفاصل، تاندون ها و سایر بافت های بدن شما آسیب برساند. نقرس در مردان بیشتر شایع است. نقرس به علت وجود اسید اوریک بیش از حد در خون بروز می کند. در بسیاری از موارد داشتن اسید اوریک بالا به شما آسیبی نمی رساند. بسیاری از افراد با اسید اوریک بالا هرگز به نقرس مبتلا نمی شوند. اما اگر میزان اسید اوریک بدن شما بسیار بالا برود، اسید اوریک می تواند در مفاصل شما کریستال های سختی را ایجاد کند.

نقرس یکی از انواع بیماری های روماتیسمی است که ناشی از تجمع بلورهای اسید اوریک در مفاصل است. اسید اوریک یک محصول تجزیه ای از پورین هاست و پورین ها در بخشی از بسیاری از غذاهایی که می خوریم وجود دارند. اختلال در مدیریت اسید اوریک و تبلور این ترکیبات در مفاصل باعث حملات دردناک روماتیسمی، سنگ کلیه و انسداد مجاری کلیه با کریستال های اسید اوریک که نتیجه آن نارسایی کلیه است می شود. نقرس یکی از رایج ترین بیماری هایی است که دارای سابقه تاریخی است و از این نظر دارای امتیاز و برتری نسبت به سایر بیماری هاست.

علائم و نشانه های بیماری نقرس

از علایم نقرس حاد، حملات با شروع سریع درد در مفصل متاثر مشخص می شود. از دیگر علائم نقرس اینست که گرما، تورم، تغییر رنگ مایل به قرمز و حساسیت در آن مفصل به سراغ شخص می آید. مفصل کوچک در قاعده شصت پا شایع ترین محل برای حمله نقرسی است.

دیگر مفاصل که می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند شامل مچ پا، زانوها، مچ دست، انگشتان دست و آرنج است. در برخی افراد درد حاد آنقدر شدید است که حتی لمس ملحفه روی انگشتان پا باعث درد شدید می شود. معمولا این حملات در ساعتهایی از روز با یا بدون درمان فروکش می کند. در موارد نادر گاهی حمله تا هفته ها طول می کشد. بیشتر مبتلایان به نقرس حملات مکرر آرتریت نقرسی را در طول سال تجربه می کنند.

حملات ناگهانی نقرس همیشه بیمار را به دنبال دانستن علت آن سوق می‌دهد. در واقع این بیماری به دلیل وجود اسید اوریک در خون ایجاد می‌شود در حالی که اغلب مواقع، داشتن اسید اوریک زیاد در خون ضرری برای بدن ندارد! هنگامی که اسید اوریک در خون شما زیاد است، کریستال‌های سخت در مفاصل ایجاد شده و منجر به نقرس می‌شود.

همچنین برخی از مواردی که در دسته علت این بیماری قرار می‌گیرند، در زیر به صورت موردی آمده است:

 • وارد شدن آسیب به مفاصل
 • جراحی مفاصل
 • شیمی درمانی
 • رژیم غذایی سخت و گرسنگی
 • زیاده روی در مصرف الکل
 • مصرف مواد حاوی پورین مانند: گوشت قرمز
 • از دست دادن آب بدن
 • اضافه وزن و چاقی

به طور کلی اگر اضافه وزن داشته باشید و به مصرف غذاهای مضر و الکل ادامه دهید، نه تنها نقرس بلکه انواع سرطان سراغ شما می‌آید.

علائم نقرس در شصت پا

مفصل در قاعده انگشت بزرگ شایع ترین محلی است که مورد حملات نقرس حاد قرار می گیرد. این حملات در صورت درمان نشدن بیماری می تواند عود کند. حتی اگر درد فروکش کرده است، با پزشک خود مشورت کنید. این بیماری در طول زمان می تواند به مفاصل، تاندون ها و دیگر بافت های بدن آسیب برساند.

علائم نقرس در دست

مبتلایان به نقرس ممکن است رسوبات اسید اوریک را در مفاصل انگشتان دست تجربه کنند. برای تسکین درد در دوره حملات نقرس، مفاصل آسیب دیده را استراحت دهید.

علائم نقرس در آرنج

همچنین نقرس ممکن است در مفاصلی چون آرنج و زانو مشاهده شود. در این تصویر به آرنج نگاه کنید که چگونه به سمت جلو پیشرفت کرده است.

تشخیص آرتریت نقرسی

زمانی مرض نقرس مورد توجه است که بیمار سابقه تکرار حملات دردناک آرتریتی را گزارش کند، بخصوص در قاعده شصت پا یا آرنج و زانو. قابل اعتمادترین روش برای آزمایش نقرس تشخیص بلورهای اسید اوریک در مایع مفصلی است. در این روش محل مورد نظر به صورت موضعی بی حس می شود. با استفاده از روش های استریل، مایع مفصلی به کمک سرنگ و سوزن از مفصل ملتهب بیرون کشیده و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تشخیص مرض نقرس

آنالیز مایع مفصلی راهی برای تشخیص مرض نقرس است. مایع مفصلی برای بررسی وجود بلورهای اسید اوریک و عفونت آنالیز می شود. همچنین ممکن است به تشخیص پزشک آزمایش خون برای اندازه گیری مقدار اسید اوریک در خون انجام شود.

عوامل افزایش دهنده خطر بیماری نقرس

شایع‌ترین عامل افزایش دهنده خطر، سطح اسید اوریک بالا در خون است که می‌تواند شما را به این بیماری مبتلا کند. همچنین در موارد زیر، به بیان 5 عامل افزایش دهنده خطر ابتلا به این بیماری آورده شده است.

1. رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی مضر، حاوی پورین بالا و اسید اوریک زیاد می‌تواند خطر ابتلا به نقرس را دوچندان کند. به طور کلی فست فود‌ها و گوشت قرمز، انواع صدف‌ها و نوشیدنی‌های شیرین مضر هستند. همچنین مصرف الکل و آبجو سبب افزایش سطح اسید اوریک و در نتیجه نقرس می‌شود.

2. چاقی و اضافه وزن

اگر اضافه وزن دارید و در صف چاق‌ها قرار می‌گیرد، بیشتر از سایرین منتظر این بیماری باشید. چاقی باعث می‌شود تا بدن شما بیش از میزان عادی اسید اوریک تولید کند و در نتیجه کلیه‌ها در مدت زمان بیشتری این مواد را از خون تصفیه کنند!

3. شرایط پزشکی

برخی بیماری‌ها و شرایط پزشکی مانند فشارخون بالا، دیابت کنترل نشده، سندروم متابولیک یا بیماری‌های قلبی و عروقی، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

4. سابقه خانوادگی

نقرس جزو آن دسته از بیماری‌هایی است که سابقه خانوادگی در ایجاد آن نقش دارد. اگر در خانواده و نزدیکان درجه یک خود فردی مبتلا به این بیماری‌را می‌شناسید، شانس ابتلای بیشتری دارید.

5. جنسیت و سن

زنان به دلیل اینکه سطح اسید اوریک کمتری نسبت به مردان دارند، کمتر دچار این بیماری می‌شوند اما بعد از یائسگی، میزان اسید اوریک به مردان نزدیک شده و احتمال بروز نقرس را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، رده سنی 30 تا 50 سال شایعترین دوران بروز نقرس شناخته شده است.

روش پیشگیری از بیماری نقرس

تغییر رژیم غذایی می تواند سطح اسید اوریک را در خون کاهش دهد. از آنجا که پورین ها در بدن به اسید اوریک تبدیل می شوند، باید از مواد غذایی سرشار از پورین در رژیم غذایی پرهیز شود. مواد غذایی سرشار از پورین شامل جگر، مغز و کلیه است. محققان گزارش داده اند مصرف گوشت یا غذاهای دریایی خطر حملات نقرس را افزایش می دهد در حالیکه به نظر می رسد مصرف لبنیات این خطر را کاهش می دهد. کاهش وزن در کاهش خطر ابتلا به حملات عود کننده این بیماری نقش موثری دارد.

درمان نقرس با دارو

درمان های دارویی خاص درد و تورم ناشی از حملات این بیماری را کاهش می دهد. مثلا داروهای ضد التهاب (ایبوپروفن و…)، کلشی سین و کورتیکواستروئیدها. دیگر درمانها سطح اسید اوریک خون را کاهش داده و از رسوب اسید اوریک در مفاصل (آرتریت نقرسی)، کلیه (سنگ کلیه)، و بافتها جلوگیری کرده و از حملات نقرسی و شکایت های بعدی آن جلوگیری می کند. این داروها شامل آلوپورینول، فبوکسوستات و پروبنیسید است.

 • منبع
 • asanteb.com
 • darmansara.com
 • doctornim.ir

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید