امروز: دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 266205
۱۰۵۳
۱
۰
نسخه چاپی

درمان‌های خانگی مشکلات گوارشی به روش هندی

در شهرنشینی امروزی، دوران نوزادی تا بزرگسالی و بعد از آن تا سالخوردگی بدن در معرض بمباران شیمیایی مداوم قرار دارد. این مواد شیمیایی به هر شکل که باشد، از کود شیمیایی گرفته تا ماده ی ضدعفونی کننده آب و مواد غذایی یا انگل‌کش و حتی مصرف بیش از حد داروهای تقویتی، بدن را از مواد شیمیایی اشباع می کند. هر کس باید سعd کند تا این تاثیر را به حداقل برساند و در مقوله ی درمان، می توان با استفاده از داروهای خانگی با مصرف مواد شیمیایی مقابله کرد

درمان‌های خانگی مشکلات گوارشی به روش هندی

در شهرنشینی امروزی، دوران نوزادی تا بزرگسالی و بعد از آن تا سالخوردگی بدن در معرض بمباران شیمیایی مداوم قرار دارد. این مواد شیمیایی به هر شکل که باشد، از کود شیمیایی گرفته تا ماده ی ضدعفونی کننده آب و مواد غذایی یا انگل‌کش و حتی مصرف بیش از حد داروهای تقویتی، بدن را از مواد شیمیایی اشباع می کند. هر کس باید سعی کند تا این تاثیر را به حداقل برساند و در مقوله ی درمان، می توان با استفاده از داروهای خانگی با مصرف مواد شیمیایی مقابله کرد.

مشکلات گوارشی و درمان های خانگی

مشکل هضم

یکی از دوستانم که اهل کشور غنا بود و سن و سالی از او گذشته بود، اعتقاد داشت که خوردن روزی یک عدد مورد برای کمک به هضم غذا و عمل درست روده ها مفیدتر است. برای اینکه بهترین نتیجه از مصرف مورد حاصل شود، آن را با پوست بخورید و بدون تُف کردن هسته هایش به خوبی بجوید. دستگاه گوارش شما به قدری قوی می شود که می تواند سنگ را هضم کند.

مورد میوه ای بسیار مغذی است و اگر با هسته هایش خورده شود، { به علت بالا بودن سلولز گیاهی} سبب منظم شدن عمل دفع و تخلیه ی روده ها می شود. این میوه مقاومت عمومی بدن را بالا می برد؛ حتی تا به امروز در بسیاری از خانواده های هندی، جوشانده ی برگ مورد برای مقابله با اسهال و استفراغ مصرف می شوند.

برگ مورد دارای چربی های ضروری، از جمله جوهرمازو (tanin) و اوجنول (eugenol) غنی است که اثر قابض دارند و سبب مهار اسهال و استفراغ می شوند. پوست ریشه ی درخت مورد نیز برای درمان اسهال مفید است؛ آن را به ملایمت برشته و سپس گرَد می کنند و کمی از این گرد را با آب دوغ مخلوط می کنند. این مخلوط، به خصوص در شیرخواران و کودکان، سبب رفع اسهال می شود.

نکته ی جالب توجه این است که میوه ی مورد اثر ملین و کمک به هضم دارد و برگ و پوست ریشه ی درخت آن نیز برای بند آوردن اسهال به کار می رود.

مادربزرگم برای رفع سوءهاضمه همیشه درمان ساده ای را توصیه می کرد. او عصاره ی یک تکه زنجفیل تازه را با یک قاشق چای خوری آب لیمو ترش مخلوط می کرد و برای رفع مزه ترشی کمی گرد سنگِ نمک به آن می افزود و برای درمان سوءهاضمه توصیه می کرد.

به کسانی که مکرراً دچار بی اشتهایی و نفخ می شوند، روش درمانی ساده ای را توصیه می کنم، گرد فلفل سیاه را کاملاً با نبات مذاب مخلوط کرده، به شکل قرص های کوچکی درآورید. مصرف روزی ده یا سه بار و هربار یک عدد از این قرص ها اثر شگفت‌انگیزی دارد. روش ساده ی دیگری برای تهیه ی قرص ها این است که ابتدا دو قاشق غذاخوری دانه ی فلفل سیاه را با کمی روغن خوراکی در تابه داغ به ملایمت حرارت دهید، طوری که فلفل نسوزد، سپس این فلفل تف داده را خوب آسیا کنید تا گرد نرمی به دست آید. کمی نبات در تابه ذوب کنید و گرد فلفل را به آن اضافه کنید. مخلوط را از روی آتش بردارید و بگذارید تا سفت شود. هنگام سفت شدن، مخلوط را به شکل قرص های کوچک درآورید و قرص ها را پس از سرد شدن در ظرف دربسته ای نگه دارید.

کسانی که نمی خواهند حتی تا این حد متقبل زحمت شوند، می توانند یک چهارم قاشق چای‌خوری گرد فلفل را آب دوغ رقیق مخلوط کنند و هنگام سوءهاضمه یا سنگین شدن معده بخورند. برای این که نتیجه ی بهتری حاصل شود، می توانید به اندازه فلفل، گرد زیره نیز به آب دوغ اضافه کنید.

از پوست پرتقال نیز می توان برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. یکی از موارد استفاده از پوست پرتقال سوءهاضمه است؛ جوشاندن پوست پرتقال، اثر اشتهاآور دارد و سبب کاهش گاز معده و سهولت هضم می شود.

داروی دیگری که برای درمان سوءهاضمه توأم با سرگیجه به کار می رود، مخلوط آب یک عدد انار با یک قاشق چای‌خوری عسل است. مصرف این مخلوط را در صورت لزوم می توان چند مرتبه تکرار کرد. انار یکی از داروهای قدیمی برای انواع اختلالات مختلف معده و روده، از جمله اسهال و اسهال خونی است. تمام قسمت های میوه و حتی درخت انار مفیدند. اگر دانه های انار را با کمی سنگ نمک و چند دانه فلفل سیاه بکوبید، دارویی مقوی برای معده به دست می آید که مصرف روزانه دو تا سه قاشق چای‌خوری از آن برای درمان انواع بیماری هایی که با هضم و جذب ارتباط دارند مفید است.

در سر تا سر شمال هند رازیانه به عنوان داروی ضدنفخ و برای از بین بردن گاز اضافی به کار می رود و همه ی افراد از کودکی تا بزرگسالی از آن استفاده می کنند. در رستوران های هندی، در پایان غذا، رازیانه سرو می شود. رازیانه را همراه با سایر موادی که برای هضم مفیدند مثل زنجفیل، زیره، فلفل و...نیز به صورت خیسانده استفاده می کنند.

یک قاشق چای خوری رازیانه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید، رویش را بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد مایع شفاف آن را صاف کنید و به تنهایی یا همراه عسل بیاشامید؛ با این ترتیب ماده ی کمک هضمی خوبی به دست می اید که تهیه آن در منزل بسیار آسان است. این ماده برای افراد مستعدِ سوءهضمه و کسانی که از قار و قور شکم ناراحت هستند نیز مفید است.

اگر رازیانه و زیره به مدت طولانی جوشانده شوند، تیمول و روغن‌های اساسی‌شان را از دست می دهند. برای حفظ خاصیت زیره و رازیانه، از جوشاندن زیاد آنها پرهیز کنید.

شکم درد یا قولنج

شکم درد یا قولنج مشکلی همه‌گیر است و شیرخواران کوچک به علت دشواری هضم شیر، بسیار مستعد آن هستند. مادران هندی برای کمک به شیرخوارانی که دچار شکم درد می شوند روش های مختلفی را به کار می گیرند. در خانه های هندی هراز گاهی می بینیم که مادربزرگ به آشپزخانه می رود تا آنغوزه و روغن کرچک تهیه کند؛ او قطعه ای کوچک از آنغوزه را در روغن کرچک حرارت می دهد و پس از این که آن را به شکل گرد در می آورد، با روغن کرچکی که کمی گرم شده به خوبی مخلوط می کند و در اطراف ناف کودک مالیده، شکم را به ملایمت ماساژ می دهد. گرمای ملایمی که روی شکم پدید می آید سبب جرکت دودی روده ها می شود و به دفع و تخلیه ی گاز کمک می کند.

حل و خوراندن مقدار کمی آنغوزه در یک قاشق چای‌خوری آب مؤثرتر است. آنغوزه داروی ضد نفخ شناخته شده ای است. مادران با تجربه برای تسکین قولنج کودکان روزی یک یا دو تکه‌ای گورباچ را در هاون سنگی ساییده، خمیر حاصله را روی زبان کودک می مالند. گورباچ ساقه ی زیرزمینی زنبق شیرین است که نوعی گیاه آبزی است. این ماده اگر به مقدار کم مصرف شود اثر ضد اسپاسم و کمک هضم دارد. مصرف مقادیر زیاد آن به علت چربی هایی که دارد سبب استفراغ می شود.

تخم نعناع برای تسکین قار و قور شکم ناشی از سوء‌هاضمه در کودکان بزرگ‌تر به کار می رود. بعد از صرف غذای سنگین یا حتی پرخوری، اگر کودک دچار تورم، درد و احساس پُر بودن شکم شود، می توان یک چهارم قاشق چای‌خوری تخم نعناع به او داد تا بجود و با آب فرو دهد. حتی جویدن چند برگ نعناع نیز اثر ضد نفخ دارد. نعناع حاوی جوهر نعناع است و منبعی برای تهیه ی روغن نعناع به شمار می آید. نعناع علاوه بر این که نوعی چاشنی غذایی است، خواص مفید گوارشی نیز دارد.

برای ماساژ دادن شکم در بزرگسالان می توان از روغن خردل گرم استفاده کرد. اثر تحریکی متقابل خردل سبب کاهش درد درون شکم می شود. گرمای حاصل از ماساژ شکم نیز سبب خروج گازهای حبس شده در روده ها می گردد.

در جنوب هند برای تسکین سریع درد شکم روش جالبی متداول است. یک قاشق چای‌خوری تخم‌شنبلیله را گرد و با آب دوغ مخلوط می کنند و برای تسکین درد و کمک به هضم می نوشند.

عده ای به علت تحریک بیش از حد معده دچار درد شکم می شوند. خاله ام برای این افراد نوعی نوشیدنی آرام‌بخش و مسکن تجویز می کرد؛ به این ترتیب که به یک لیوان آب نشاسته که از روی برنج در حال پخت بر می داشت، یک قاشق چای‌خوری روغن حیوانی اضافه می کرد. این داروی خانگی حتی برای کسانی که به تازگی به اسهال خونی مبتلا شده اند، سبب تسکین سریع دردشکم می شود.

درمان‌های خانگی مشکلات گوارشی به روش هندی

زخم معده

در بسیاری از مناطق جنوب هندوستان، اعتقاد بر این است که کلم برای درمان زخم معده مفید است. کلم را در آب می جوشانند و آب آن را پس از سرد شدن روزی دو مرتبه به عنوان دارو می نوشند.

شیرین بیان را در سراسر هند برای درمان سرفه و سایر مشکلات تنفسی مصرف می کنند. شیرین بیان برای تسکین درد ناشی از زخم معده نیز مفید است و اثر آرام بخش آن اثر تحریکی ناشی از اسید معده را کاهش می دهد. قطعاتی از ریشه خشک این گیاه که یک شب در آب خیسانده شده باشد در درمان زخم مؤثر است. این دارو را معمولاً همراه با اماج می خورند. حتی در پزشکی نوین شیرین بیان داروی شناخته شده ای برای درمان زخم است. ولی استفاده مداوم از آن توصیه نمی شود چرا که سبب افزایش وزن و پف‌آلودگی بدن می شود. در طول دوره بارداری و در صورت وجود بیماری های قلبی و کلیوی نیز باید از مصرف آن اجتناب کرد.

اسهال و اسهال خونی

یکی از درمان های خانگی برای اسهال و استفراغ مخلوط روغن رازیانه غلیظ و شکر خشک می باشد. یک شیسه کوچک روعن رازیانه غلیظ را با نصف قاشق چای‌خوری شکر مخلط کنید و به بیمار بدهید. رازیانه با داشتن چربی های اساسی که اثرات هضم کننده و مؤثر بر روی معده دارد می تواند مفید باشد.

در درمان های خانگی روی محدودیت های غذایی و نوشیدن مایعات زیاد تاکید می شود، به این معنی که تجویز مایعات برای جایگزین کردن مایعاتی که بدن از دست داده، صورت می گیرد. این که چه مایعاتی از راه خوراکی تجویز شوند، بستگی به این دارد که مایع از چه قسمتی دفع شده باشد. در جنوب، سوپ شلتوک برای کنترل اسهال توصیه می شود. شیره نارگیل که از پتاسیم سرشار است، برای حفظ تعادل نمک بدن مفید است. آب دوغ، آب جو، آب گندم معمولاً برای جایگزینی مایعات خوراکی در سراسر هند استفاده می شود.

هرگاه یکی دو مرتبه دفع مدفوع شل داشتید، یک لیوان آب دوغ رقیق که به آن نمک و زردچوبه اضافه شده، بنوشید. قابلمه ای روی آتش گذاشته، نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه با آب دوغ و کمی نمک در آن بریزید؛ آن را گرم کنید تا آب دوغ کف کند. آب دوغ حاوی زردچوبه را روزی سه چهار بار بنوشید تا اسهال کنترل شود.

خانم های هندی برای طعم غذا به آن برگ کاری اضافه می کنند. کمی از این برگ را آسیا کنید تا خمیر نرمی به دست آید، آن را با آب دوغ مخلوط کنید و با شکم خالی بنوشید تا تا حالت دل به خوردگیتان رفع شود.

پدر بزرگم دستور ساده ای برای اسهالی که با درد شکم و دفع مکرر مدفوع حاوی بلغم همراه است، داشت. این دستور شامل مخلوطی از جوشانده ی چای با یک قاشق چای‌خوری روغن حیوانی است. چای دارای تانین و روغن حیوانی اثر آرام‌بخش دارد و برای درمان التهاب روده توام با اسهال مفید است.

برخی از بیمارانم که از اقوام شمال هند بودند، در مورد تاثیر مثبت کدو قلیانی در اسهال خونی و بیماری‌های روده اطلاعاتی داشتند. مصرف این سبزی نه تنها به شکل سوپ مفید است، بلکه می توان پوست آن را در سایه خشک کرد و به صورت گرد درآورد و برای درمان اسهال خونی به کار برد. یک قاشق چای‌خوری از این گرد را با آب مخلوط کنید و روزی دو دفعه بنوشید تا اسهال خونی کنترل شود.

انار برای درمان انواع بیماری‌های روده ای مفید است. تمام قسمت های میوه و حتی گیاه انار ارش دارویی ئارند. جوشانده ی گل های خشک آن در اسهال خونی بسیار مفید است. آب انار برای تمام انواع اسهال و اسهال خونی مفید است. دانه های انار که به خوبی آسیا و با آب دوغ مخلوط شده باشند اسهال خونی را درمان می کنند. انار حتی در بچه های کم سن و سال هم بسیار مفید است. من معمولاً برای درمان اسهال آب انار تازه را که با آب رقیق شده توصیه می کنم.

اگر اسهال با با سوءهاضمه همراه باشد، مصرف زنجفیل خشک یا تازه نیز مفید است. قطعه ای زنجفیل خشک را همراه با قطعه ای سنگ نمک گرد کنید. یک چهارم قاشق چای‌خوری از آن با قطعه ی کوچکی از نبات سبب بهبودی سریع می شود. زنجفیل اثر ضد نفخ دارد و با تحریک لوله ی گوارش به هضم کمک می کند.

مادر بزرگم برای درمان اسهال شدید مقدار مساوی آب پیاز و آب لیمو را مخلوط می کرد و قبل از هر کار دیگری از این دارو استفاده می کرد. پیاز اثر ضدعفونی کننده، کمک هضم و ضد نفخ دارد و آب لیمو ماده ای مغذی و قابض است که مقدار زیادی ویتامین ث و اسید سیتریک اثر ضدعفونی‌کننده دارد. مخلوط پیاز و لیمو ترش نیز مطمئناً مفید است. روش دیگر مادربزرگم برای مقابله با اسهال استفاده از دانه های تمبر هندی است. او حدود یک دوجین دانه ی دانه ی تمبر هندی را با یک قاشق چای خوری زیره به شکل گرد درآورده، با آب شیرین شده مخلوط و برای قطع اسهال تجویز می کند. با وجودی که مغز تمبر هندی اثر ملین دارد، دانه های آن قابض است و برای مقابله با مدفوع شل به کار می رود.

دانه انبه برای اسهال و اسهال خونی مفید است. در فصل انبه، دانه های انبه را جمع کنید و پس از این که در سایه خشک کردید، به خوبی گرد و سپس الک کنید و آن گرد را برای مواقع ضروری نگه دارید. کمی از این گرد را در نبات بغلتانید و برای اسهال های راجعه روزی سه بار میل کنید.

زردچوبه ماده ی موثری برای ضدعفونی کردن روده هاست. مخلوط ساقه های زیرزمینی زردچوبه- مثا عصاره یا گرد خشک آن – در آب دوغ یا آب خالص برای درمان بیماری های مزمن روده سودمند است. زردچوبه روی معده اثر محرک دارد و باعث تقویت و افزایش جریان خون در معده می شود.

با شروع علایم بیماری به شکل دفع مدفوع شل، دل‌پیچه ی خفیف یا استفراغ می توانید مصرف داروهای خانگی را آغاز کنید. در اغلب موارد با محدودیت های رژیم غذایی و داروهای قابض سنتی، التهاب روده بهبود می یابد. با این وجود، در موارد بیماری های روده ای شدید، ادامه ی درمان تنها با داروهای خانگی و بدون استفاده از داروهای شیمیایی امروزی توصیه نمی شود.

مزاج صفراوی

مزاج صفراوی یا تلخی دهان با مشکلاتی از قبیل سوءهاضمه، نفخ و غیره همراه است و معمولاً به علت عملکرد نادرست کبد یا کیسه صفرا عارض می شود؛ به طوری که شخص بعد از یک وعده ی غذایی کامل، دچار تلخی دهان می گردد، یا صبح ها با احساس ترش کردن از خواب بیدار می شود. داروی ساده ای که به این منظور توصیه می شود، لیمو ترش است. آب یک عدد لیمو ترش را به یک لیوان سرخالی آب اضافه کنید و یک قطعه زنجفیل را در آن خرد کنید. در فصولی که لیمو ترش در دسترس نیست، می توان از تکه های زنجفیل همراه با نبات استفاده کرد.

برای اغلب بیماری های توام با سوءهاضمه، لیمو ترش بسیار سودمند است اما برای این که به طور کامل اثر کند، باید پس از رقیق کردن، به تنهایی یا همراه با کمی بلور سنگ نمک نوشیده شود. شیرین کردن زیاد آب لیمو اثر دارویی آن را کاهش می دهد. ولی به هر صورتی که مصرف شود، فواید غذایی‌اش را حفظ می کند. تنها موردی که مصرف لیمو ترش ممنوع است، هنگامی است که شخص نسبت به مرکبات حساسیت داشته باشد یا ترشح اسید معده در هنگام گرسنگی بیش از حد معمول باشد که منجر به بروز درد و سوزش سردل شود.

استفراغ

اگر استفراغ ناشی از سوءهاضمه یا مزاج صفراوی باشد، به ندرت داروهای ضد استفراغ توصیه می شود. در این حالت با یک یا دو مرتبه استفراغ، سموم از بدن خارج می شود و شخص احساس بهبودی می کند. گاهی اوقات مادرها یا مادربزرگ ها برای قطع استفراغ، عصاره ی تغلیظ شده ی رازیانه یا یک قاشق چای‌خوری عصاره ی زنجفیل را با شکر تجویز می کنند. از آن‌جا که زیره به عمل هضم کمک می کند، جویدن آن برای مقابله با استفراغ مفید است.

روش ساده ای هم برای مقابله با سوءهضم و استفراغ ناگهانی وجود دارد: چند تکه ی کوچک زنجفیل، دارچین، چند عدد برگ ریحان و کمی رازیانه را در یک لیوان آب بجوشانید. پس از سرد شدن، یک هشتم لیوان از آن آب را روزی سه بار بنوشید تا استفراغ قطع شود. جوشانده ی مشابهی را می توان با استفاده از پوست لیمو ترش به جای زنجفیل تهیه کرد که مقدار مصرف این جوشانده نیز مثل مورد قبل است.

روش عملی دیگر این است که مقداری میخک را برشته و سپس گرد کرده، با عسل مخلوط کنید. این مخلوط را به آهستگی بمکید تا استفراغ قطع شود. میخک اثر بی‌حس کننده دارد ئ با بی حس کردن حلق و معده باعث قطع استفراغ می گردد.

درمان‌های خانگی مشکلات گوارشی به روش هندی

نفخ شکم

بسیاری از افراد پی در پی دچار نفخ شکم می شوند. برای بهبودی سریع یا درمان طولانی مدت این عارضه می توان از داروهای خانگی استفاده کرد که سبب بهبود هضم و کاهش تولید گاز می شوند.

یکی از برادران همسرم همیشه شعاری را تکرار می کند: روزی یک سیر بخورید تا از شر نفخ شکم در امان بمانید. او هر روز صبح ناشتا برای مقابله با نفخ شکم چند عدد حبه ی سیر را که در خیسانده نخود بنگالی له کرده می خورد.

یکی از بهترین روش های درمانی برای کاهش نفخ روده و افزایش قدرت هضم، خوردن سوپ سیر است. سوپ سیر دارویی شناخته شده برای نفخ است، علت نفخ هرچه می خواهد باشد: پرخوری، سوءهاضمه، بی اشتهایی، بیماری های طولانی مدت، دوران پس از زایمان، یا بیماری های مزمن روده ای و...

راه ساده ی تهیه سوپ سیر این است که چند عدد سیر را با کمی زیره، چند دانه فلفل سیاه و چند عدد تخم گشنیز، آسیا کرده یک لیوان آب به آن اضافه کنید و مخلوط حاصل را بجوشانید. این سوپ را در دو وعده مصرف کنید.

یکی دو قطعه آنغوزه را در نصف لیوان آب حل کنید. به این ترتیب نوشیدنی‌ای حاصل می شود که سبب کاهش گاز می شود. آنغوزه اثر شناخته شده ی ضد نفخ و ضد اسپاسم روده ها دارد و معمولاً به عنوان ادویه یا چاشنی به غذاهای سنگین و مقوی اضافه می شود. همان طور که عده ای بو و طعم سیر را تحمل نمی کنند، برای عده ای طعم و مزه ی زننده ی آنغوزه ناخوشایند است. این عده می توانند از زیره استفاده کنند. یک قاشق چای خوری زیره را در یک تابه بریزید و حرارت بدهید تا قرمز شود. سپس دو فنجان آب به آن اضافه کنید و به مدت پنج تا ده دقیقه بجوشانید تا اسانس زیره با آب مخلوط شود و حجم آب به یک فنجان تقلیل یابد. با خوردن روزی یک هشتم لیوان از این جوشانده بدون این که معده تحریک شود نفخ شکم کاهش می یابد. به جای خوردن قرص های حاوی آنزیم های گوارشی، این داروی خانگی را که تهیه آن بسیار ساده است، امتحان کنید.

یبوست

آیا به علت یبوست، مجبورید که بیش از معمول در دستشویی بمانید؟ برای مصرف قرص های ملین عجله نکنید. شاید بعضی روش های ساده درمان خانگی برای شما مفید باشد.

پدربزرگم همیشه کشمش هایی را می خورد که در شیر خیس می کرد و هر وقت که برای برداشتن چند کشمش دستم را را دراز می کردم، می گفت: تو که یبوست نداری! بعد چند کشمش به من می داد و می گفت: خوب بجو تا تقویت شوی.

برای تنظیم حرکات روده معمولاً عصاره ی رقیق شده ی کشمش تجویز می شود(حتی در شیرخواران). بسته به سن کودک، شش تا ده عدد کشمش یا بیش‌تر در آب جوش خیسانده می شود و مدت کوتاهی در آن باقی می ماند. وقتی سرد شد، کشمش ها را له می کنند تا عصاره ی آن وارد آب شود. در شیرخواران می توان مایع را صاف کرد و به آن ها خوراند تا پوست کشمش باعث درد شکم نشود. بچه های بزرگ تر و بزرگسالان باید شب ها هنگام خواب کشمش بدون هسته بجوند و فرو دهند تا صبح روز بعد دفع مدفوعِ نرم داشته باشند.

خرما از میوه های گرم و هضم آن دشوار است. اما اگر به مدت چند ساعت در اب یا شیر خیسانده شود و عصاره ی آن در داخل شیر یا آب فشرده شود، مایع صاف شده ملین بسیار خوبی است که طبع سرد دارد و باعث تقویت دستگاه گوارش می شود. دانه های انگور سیاه سبب یبوست می شوند ولی اگر تازه باشند ملین هستند. انگور سیاه را تمام شب در آب خیس کنید و عصاره ی بدون دانه ی آن را که اثر ملین دارد صبح میل کنید. کسانی که دچار یبوست عادتی هستند باید در فصل انگور سیاه این روش را امتحان کنند.

اگر در محل زندگی شما انبه ی هندی وجود دارد، به دنبال انگور و کشمش نگردید. اگر یک لیوان آب انبه ی هندی را همراه با صبحانه میل کنید، برای هضم خوب و اجابت مزاج طبیعی مفید است. تمبر هندی را به مقدار زیاد در رژیم غذایی بگنجانید. میوه ی رسیده ی تمبر هندی برای دفع یبوست مزمن عالی است. برای حرکت روده ها روش مفیدی دیگری نیز وجود دارد. پوست و هسته لیمو ترش را یک شب در آب بخیسانید و صبح روز بعد آب آن را پس از صاف کردن بنوشید.

در بسیاری از خانه های امروزی، استفاده از روغن کرچک به عنوان مسهل کنار گذاشته شده است، اما هنوز هم بسیاری از هندی ها هر شب قبل از خواب یک قاشق چای خوری روغن کرچک را با شیر مخلوط می کنند و می نوشند تا حرکت روده هایشان منظم باشد.

برای کودکان بزرگ تر و نیز بزرگسالان نوشیدنی توصیه می شود که اگر شب ها استفاده شود صبح روز بعد اجابت مزاج صورت می گیرد؛ ده عدد کشمش، مقداری دارچین و یک چهارم قاشق چای‌خوری رازیانه را در یک لیوان شیر بجوشانید و بگذارید کمی سرد شود؛ این مخلوط را شب، هنگام خواب بنوشید. محتویات شیر باید جویده و فرو داده شوند.

بواسیر

بواسیر معضلی دیرینه است. تعجبی نداشت که مادربزرگم برای کسانی که دچار بواسیر بودند، روش های مختلفی توصیه می کرد. یکی از روش های معمول درمان، خوردن پیاز سفیدی است که در روغن حیوانی سرخ شده باشد، این پیاز را به تنهایی یا همراه با برنج می خورند. به خاطر دارم که مادر بزرگ همیشه فایده ی سیب زمینی هندی را در درمان بواسیر گوشزد می کرد. او اصرار داشت که این نوع سیب زمینی هندی برای مبتلایان به بواسیر باید در فهرست رژیم غذایی گنجانده شود. همچنین ماده ای که از شنبلیله و خیار و چاشنی خیار چنبر تهیه می شود، برای بواسیر مزمن مفید است.

ترب سفید داروی شناخته شده ای برای درمان بواسیر است. یک بار خانمی از اهالی میسو که دچار بیماری زنانه ای بود برای معالجه به من مراجعه کرد. ضمن معاینه متوجه شدم که به بواسیر مبتلا است. وقتی وجود این مشکل را به او گوشزد کردم، گفت که مدتی است برای درمان بواسیر از روشهای درمان خانگی استفاده می کند و به مصرف داروهای دیگر نیاز ندارد.

به علت علاقه ای که به درمان های خانگی داشتم، نحوه ی درمان را از او جویا شدم گفت که هر روز همراه با عسل ترب سفید رنده شده و یک قاشق چای خوری روغن حیوانی می خورد. او معتقد بود که در عرض شش هفته بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. شنیده بودم که آب ترب سفید همراه با کمی نمک سبب جمع شدن بواسیر می شود. من به شخصه برای خانم های مبتلا به بواسیر مصرف روزانه ی یک لیوان آب ترب را همراه آب هویج توصیه می کنم. برای توده های بواسیر خارجی که دردناک هستند خمیر ترب سفید به شکل مرهم، سبب بهبودی سریع می شود.

اگرچه مصرف شیر، کره و روغن حیوانی برای مبتلایان به بواسیر توصیه می شود، اما نوشیدن دوغ برای آنان ممنوع است.

یک خیاط اهل جنوب هندوستان روش جالبی برای درمان خونریزی از بواسیر داشت که خودش آن را امتحان کرده و موفق شده بود: برش کوچکی از لیمو ترش را در دهان بگذارید و آبش را به آهستگی بمکید. آب لیمو خاصیت ضد بواسیر دارد و سنگ نمک که از سولفات منیزیوم غنی است با خونریزی مقابله و حرکات روده را تنظیم می کند و به تدریج سبب چروکیده شدن توده های ناشی از بواسیر می شود. ویتامین ث موجود در آب لیمو نیز برای کسانی که دچار خونریزی ناشی از بواسیر هستند سودمند است.

پوست کدو مسمایی هم برای خونریزی بواسیر بسیار مفید است. پوست کدو را در سایه خشک می کنند. سپس به صورت گرد در می آورند و مخلوط یک قاشق چای خوری از آن در آب را به عنوان نوشیدنی مصرف می کنند. این محلول در قطع خونریزی بواسیر مفید است. هسته های انبه نیز در درمان این بیماری به کار می روند. این هسته ها را آسیا می کنند تا خمیر نرمی حاصل شود و سپس به صورت قرص های کوچک در می آورند. مصرف روزی سه قرص برای درمان بواسیر به کار می رود.

در اینجا چند توصیه برای درمان موضعی ارائه می شود. مخلوط ترب سفید که به خوبی آسیا شده را همراه با شیر روی توده های ملتهب بمالید تا درد و تورم از بین برود. همچنین می توان با برگ خیار چنبر و روغن کرچک خمیری تهیه کرد که برای درمان سریع روی توده های بواسیری مالیده می شود.

سکسکه

در طب امروزی برای قطع سکسکه داروی معجزه‌گری وجود ندارد. اولین اقدام مادربزرگ، ترساندن شخص مبتلا به سکسکه است. هر کودک هندی با این روش درمان آشناست. ترس ناگهانی سبب آزاد شدن آدرنالین و مواد مربوطه در خون می شود که این مواد نیز عروق خونی را منقبض و احشای درونی را شل می کند، بدین ترتیب با قطع شدن اسپاسم دیافراگم سکسکه متوقف می شود.

درمان دیگرسکسکه، جرعه جرعه نوشیدن آب سرد است که سبب تسکین تحریک معده و توقف سکسکه می شود. روش دیگر نوشیدن یک لیوان آب، همراه با عسل است. اما روش ساده و سریع، بستن پره های بینی و حبس نفس تا حد ممکن است که معمولاً سکسکه را قطع می کند، یکی از دوستان مسنم نوشیدن جرعه ای آب سرد را در حین بستن پره‌های بینی توصیه می کرد. اگر هیچ یک از این روش ها موثر نیفتاد، یک قاشق چای خوری شکر خشک را بمکید و طرفین گردنتان را با انگشت شست فشار دهید.

منبع: گیاه درمان: درمان های خانگی به روش هندی - دکتر گیریجا خانا

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید