امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275390
۲۱۸
۱
۰
نسخه چاپی

کنترل ذهن چیست؟ | تکنیک های کنترل ذهن | راه های کنترل ذهن

کنترل ذهن از جمله تکنیک‌هایی است که به افراد کمک می‌کند تا افکار منفی را از خود دور نگه داشته و در مسیر پیشرفت و موفقیت قدم بردارند. این روش همچنین می‌تواند به افزایش یادگیری و تمرکز بیشتر در افراد نقش داشته باشد. کنترل ذهن با توجه به عملکرد و تاثیراتی که در کاهش علائم ذهنی مخرب و منفی بسیاری از اختلالات روانی دارد؛ به عنوان روشی موثر در روان درمانی استفاده می‌شود

کنترل ذهن چیست؟ | تکنیک های کنترل ذهن | راه های کنترل ذهن

اگر یاد بگیرید که چگونه ذهن خود را کنترل کنید، آنگاه افکار پریشان ذهن تان را مدیریت کرده اید و در نتیجه تمرکزتان در کار، درس و تک تک لحظات زندگی افزایش می یابد، عملکرد بهتری خواهید داشت و به اهداف خود خواهید رسید.

ذهن چیست؟

ذهن مجموعه ای از توانایی های فکری است که شامل هوشیاری، تصورات ، ادراک، تفکر، قضاوت، زبان و حافظه می‌شود و معمولا آن را وجود توانایی هوشیار بودن و اندیشه تعریف می‌کنند. ذهن دربرگیرنده قدرت تصور، تشخیص و قدردانی است و مسئولیت پردازش احساسات و عواطف را برعهده دارد که منجر به عملکرد و نوع رفتار افراد می‌شود.

ذهن موجودات را قادر می سازد تا به آگاهی درونی برسند، به خصوص در محیط پیرامونشان برای دریافت و پاسخ به محرک های عامل و برخوداری از هشیاری که شامل تفکر و احساسات می‌شود.

کنترل ذهن چیست؟

کنترل ذهن از جمله تکنیک‌هایی است که به افراد کمک می‌کند تا افکار منفی را از خود دور نگه داشته و در مسیر پیشرفت و موفقیت قدم بردارند. این روش همچنین می‌تواند به افزایش یادگیری و تمرکز بیشتر در افراد نقش داشته باشد. کنترل ذهن با توجه به عملکرد و تاثیراتی که در کاهش علائم ذهنی مخرب و منفی بسیاری از اختلالات روانی دارد؛ به عنوان روشی موثر در روان درمانی استفاده می‌شود. جالب است بدانید همه افراد می‌توانند با به کارگیری روش‌های صحیح، ذهن خود را کنترل کنند و به آرامش دست یابند.

شما می توانید کنترل ذهن خود را به دست بگیرید. مفهوم این جمله چیست؟

در حقیقت هدف از بیان این جمله این است که شما بدانید کسی که می تواند به ذهن شما خوراک بدهد و آن را در مسیر مشخصی به سمت جلو ببرد و تنها خود شما هستید. این شما هستید که تعیین می کنید چه چیزهایی در ذهن شما باقی بمانند و یا ذهن شما در چه مسیری حرکت کند. شما هستید که مشخص می کنید ذهن شما محل پرورش افکار مثبت باشد یا منفی.

به عنوان مثال زمانی که با خود مرتباً اتفاقات منفی را مرور می کنید و یا اینکه مرتب در حال صحبت های ناامید کننده هستید، به ذهن خود این فرمان را می دهید که در جهت اتفاقات منفی جلو برود. بنابراین می توانید کنترل آن را به راحتی به دست بگیرید. کنترل ذهن یعنی کنترل تمام ورودی ها اعم از: تلویزیون، کتاب، روزنامه، خانواده، خود شما و هر چیز دیگری که اطلاعاتی را وارد ذهن شما می کند و به آن جهت می‌دهد.

 راه های کنترل ذهن

فواید کنترل ذهن

شما وقتی بتوانید کنترل ذهنتان را دست خودتان بگیرید، اتفاقات بسیار خوبی برایتان خواهد افتاد و می‌توانید به وسیله کنترل ذهن ، کنترل تمام قسمت های زندگیتان را در دست بگیرید. در ادامه به بیان 3 مورد از مهم ترین فواید کنترل ذهن خواهیم پرداخت.

1. رهایی از تاریکی

زمانی که ذهن شما درگیر باشد و نتوانید آن را کنترل کنید، دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. از جمله این که مرتب ذهن شما حولِ مسائل منفی خواهد چرخید و انرژی های منفی را نیز برای شما جذب خواهد کرد.

به همین علت مدام احساس سردرگمی خواهید داشت و نخواهید توانست حال خوبی داشته باشید. به همین علت است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن رهایی از تاریکی ها می باشد.

2. افزایش یادگیری

اگر بتوانید ذهن خود را کنترل کنید، می توانید تمرکز بهتری نیز داشته باشید. به همین دلیل است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن بالا رفتن قدرت یادگیری شما می باشد.

زمانی که شما تمرکز نداشته باشید و مدام به مسائل مختلف فکر کنید، بدون شک نمی توانید مطالب را به خوبی یاد بگیرید به همین علت مهم است که به خاطر داشته باشید با کنترل ذهن تان می توانید قدرت یادگیری خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

3. افزایش احتمال رسیدن به موفقیت

اگر ذهن خود را کنترل کنید و به مسائل مثبت فکر کنید، احتمال رسیدن شما به موفقیت چندین برابر می‌شود. زیرا در صورتی که بتوانید کنترل خوبی بر روی ذهن خود داشته باشید، می توانید بسیار بهتر بر روی مسیر رسیدن به اهداف تان تمرکز کنید و از سوی دیگر با کنترل ذهن خود و نگه داشتن آن در مسیر مثبت قطعاً انرژی شما بالاتر خواهد بود. بنابراین می توانید با توان بیشتری فعالیت کنید و مسیر رسیدن به موفقیت را طی کنید.

کنترل ذهن چیست؟ | تکنیک های کنترل ذهن

تکنیک های کنترل ذهن

تکنیک‌های کنترل ذهن، ابزارهایی هستند برای برقراری ارتباط با خود، درک توانایی‌هایی که در درون خود دارید و یادگیری نحوه استفاده از نقاط قوت خود برای بهبود آنچه که هستید. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را کنترل کنید، افکار خود را هدایت کنید و کنترل خود را به دست آورید که می‌تواند طول عمر شما را افزایش دهد. این تکنیک‌ها به ذهن شما آموزش می‌دهند تا از پتانسیل خود برای مقابله با شرایط دشوار استفاده کند.

یادگیری این تکنیک‌ها و تمرین آنها به طور مرتب کمک می‌کند تا توانایی‌های ذهنی خود را تقویت کنید، که به موجب آن، شما می‌توانید به طور مؤثرتری فعالیت کنید، بر افراد مسلط شوید، بر مشکلات غلبه کنید و آرامش ذهنی پیدا کنید. بخش‌های زیر در این مقاله به شما برخی از تکنیک‌های موثر برای کنترل ذهنتان را آموزش می‌دهد.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یکی از تکنیک‌های بسیار شناخته شده برای کنترل ذهن است. این روش می‌تواند تجربیات را تغییر دهد، ادراکات شما را تغییر دهد و روشی که شما به آن طریق فکر می‌کنید را تغییر دهید. این روش می‌تواند به عنوان راهکار درمانی برای از بین بردن درد و به عنوان راهی برای کاهش اضطراب نیز استفاده شود. اختلالات خواب و خوردن و همچنین اختلالات استرس می‌تواند با استفاده از هیپنوتیزم درمان شود.

خود هیپنوتیزمی

خود هیپنوتیزمی یکی از مؤثرترین تکنیک‌های کنترل ذهن است. در این روش هیپنوتیزم توسط خود شخص اعمال می‌شود. این روش را می‌توان در مورد رهایی از عادت‌های بد و اعتیاد، کاهش استرس، و افزایش انگیزه مورد استفاده قرار داد. برای انجام این تکنیک، شما باید خود را نسبت به هدف خود با انگیزه کنید، به یک حالت آرام و ذهنی دست یابید، تمرکز خود را بر هدف تعیین شده گذاشته، و سرانجام خود را به سمت آن هدایت کنید. تجسم تحقق بخشیدن به هدفتان، اغلب به شما کمک می‌کند. تجسم خلاقانه می‌تواند باعث بروز تصورات شما شود. همچنین، موجب احساس لذت می‌شود. خود هیپنوتیزمی می‌تواند به افزایش تمرکز، حل مشکلات و حافظه کمک کند.

بازآموزی

بازآموزی به تعریف ساده، به معنی آموزش دو باره است. هنگامی که برای کنترل ذهن استفاده می‌شود، آموزش مجدد می‌تواند به تقویت باورهای مثبت در شما کمک کند، بنابراین به شما کمک می‌کند تا از احساسات منفی خلاص شوید. این روش می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا عادت‌های بد را نابود کند یا از انجام اشتباه جلوگیری کند.

مهار حافظه

تکنیک مهار حافظه می‌تواند برای جلوگیری از یادآوری خاطرات خاص استفاده شود. این توانایی به معنی به یاد نیاوردن اطلاعات نیست. بلکه این روش را می‌توان برای بیرون کردن خاطرات ناخواسته و در نتیجه دستیابی به کنترل ذهن مورد استفاده قرار داد.

روان درمانی

روان درمانی می‌تواند با تغییر نگرش و رفتار شما، تغییری مثبت در شما ایجاد کند. این روش شامل گفتگو با روان درمانگر، مشاور یا روانشناس می‌شود. او به مشکلات شما گوش می‌دهد و به شما کمک می‌کند راه حل‌هایی برای آنها پیدا کنید. این ارتباط می‌تواند به تغییر رفتار شما منجر شود و به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته و ذهنتان را بهتر کنترل کنید. این روش به عنوان درمانی برای افرادی با اختلالات روانی یا مشکلات عاطفی استفاده می‌شود.

کنترل ذهن چیست؟

تغییر رفتار

برنامه‌های تغییر رفتار، شامل فعالیت‌های مختلف و تمرکز بر عوامل مختلفی که رفتار را تحت تأثیر قرار می‌دهند، است. آنها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند تا شما را از عادت‌های بد یا اعتیاد آور، مانند نوشیدن الکل، سوء مصرف مواد و پرخوری، دور کنند. رویکردی که برای اصلاح رفتار انجام شده است ممکن است بر اساس هدف و فردی که برنامه را اجرا می‌کند، متفاوت باشد. این روش می‌تواند شامل مدل سازی (یادگیری با تقلید)، آموزش، یا گفتگو با یک درمانگر باشد. برنامه‌های تغییر رفتار زیر نظر یک کارشناس مناسب، می‌تواند به شما در ایجاد تغییرات مثبت کمک کنند.

پیام‌های مثبت

پخش صوت‌هایی که پیام‌های مثبت را پخش می‌کنند، می‌تواند در تفکر شما تأثیر‌گذار باشد. یک گفتگوی مثبت نیز می‌تواند همین اثر مشابه را داشته باشد. واژه‌هایی که دلگرمی می‌بخشند و احساسات مثبتی دارند، تأثیر مثبتی بر ذهن شما خواهند داشت. هدف از استفاده کردن از این صوت‌ها نیز همین است. تماشای فیلم‌های الهام بخش و یا گوش دادن به سخنرانی‌های انگیزشی می‌تواند شما را برای بهتر شدن تغییر دهد، در نتیجه به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر خودتان داشته باشید.

جذب امواج مغزی

تغییر حالت ذهنی می‌تواند از طریق روش‌هایی مانند نفوذ امواج در مغز انجام شود. در این تکنیک، پالس‌های نور یا صدا از طریق گوش و چشم‌ها به مغز منتقل می‌شود. در پاسخ به این امواج، مغز امواج الکتریکی تولید می‌کند که با الگو یا فرکانس سیگنال دریافتی هماهنگ است. همان طور که امواج مغزی به طور دقیق با حالت ذهنی ارتباط دارند، فرکانس‌های آنها نیز تأثیر مستقیم بر ذهن دارند.

موسیقی

با قدرت موسیقی می‌توان وضعیت ذهنی خود را تغییر داد. فرکانس‌های ریتم و صدا بر عملکرد مغز و حالت احساسی شما تأثیر می‌گذارند. موسیقی آرامش بخش می‌تواند اثر آرام بخش داشته باشد و می‌تواند برای ایجاد خواب استفاده شود. موسیقی باعث آزاد شدن اندورفین‌ها می‌شود که باعث کاهش سطح استرس و ایجاد احساس شادی می‌شود.

پیام‌های نیمه خودآگاه

پیام‌های نیمه خودآگاه را می‌توان برای کنترل ذهن منفعل استفاده کرد. آنها با ذهن ناخودآگاه خود ارتباط برقرار می‌کنند و برای ذهن خود آگاه قابل تشخیص نیستند. آنها می‌توانند برای تحریک ارزش‌های خاص و الگوهای رفتاری در یک فرد، از طریق ارتباطات در سطح ناخودآگاه مورد استفاده قرار گیرند.

مدیتیشن

مدیتیشن اغلب با کنترل ذهن ارتباط دارد. این روش برای رسیدن به سطح متفاوتی از آگاهی استفاده می‌شود و به خود کنترلی بیشتری می‌انجامد. همچنین برای رفع نگرانی‌های سلامتی مانند فشار خون بالا و اضطراب و آرامش بدن و ذهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدیتیشن کمک می‌کند تا احساسات مثبتی ایجاد کرده و حس لذت را ایجاد نماید.

تمرینات تنفسی

انجام صحیح تمرینات تنفسی، وسیله‌ای برای رسیدن به کنترل ذهن و بدن است. تمرینات تنفسی می‌تواند ذهن و بدن شما را آرام کند. تنفس عمیق به شما کمک می‌کند احساسات را کنترل کنید. برای مثال، این یک روش خوب برای کنترل خشم است. و همراه با تجسم مثبت، روش مؤثری برای خلاص شدن از افکار منفی است. تمرینات یوگا و تنفس عمیق موجب برخورداری از سلامت جسمی می‌شود و همچنین کنترل ذهنی و ثبات را بهبود می‌بخشد.

عدم وابستگی

عدم وابستگی در فلسفه، به معنای عدم وابستگی به چیزها یا اجتناب و حالت غلبه بر وابستگی شما به تمایل به چیزها یا افراد است. رسیدن به این وضعیت، قطعاً آسان نیست. تا هنگامی که به احساسات و خواسته‌های خود متصل باشیم، نمی‌توانیم راضی باشیم.

به جای تلاش برای تغییر همه چیزهایی که دوست ندارید، بهتر است آن‌ها را نادیده بگیرید یا از آن‌ها دور شوید.

عدم وابستگی، راه رسیدن به یک زندگی کامل است. به جای تلاش برای تغییر همه چیزهایی که دوست ندارید، بهتر است آن‌ها را نادیده بگیرید یا از آن‌ها دور شوید. این صلح درونی را برای شما ارمغان می‌آورد و این توانایی، نشانه‌ای از کنترل ذهنی بالا است.

 تکنیک های کنترل ذهن

راه های کنترل ذهن

ذهن آشفته علاوه بر این که آرامش فرد را از بین می‌برد، باعث تغییر رفتار نیز می‌شود. برای کنترل ذهن و تغییر رفتار می‌توانید تکنیک‌های زیر را به کار بگیرید.

جلوگیری از نشخوار فکری

حتما برایتان اتفاق افتاده است که بی مقدمه افکار منفی به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از نشخوار فکری می‌توانید به بدترین حالت ممکن فکر کنید. ممکن است در ابتدا به نظرتان اشتباه بیاید ولی حقیقت این است که اگر شما به بدترین حالت یک اتفاق فکر کنید توانایی مقابله با آن را در ذهنتان پیدا می‌کنید و آن فکر دیگر برایتان به ترسناکی قبل نیست و کم کم عادی می‌شود.

همچنین می‌توانید یک برنامه زمانی برای خود داشته باشید تا به موارد منفی فکر کنید. در این صورت دیگر نگران یک موضوع نیستید و خیالتان راحت است که با جدیت و به اندازه کافی به آن موضوع فکر کرده‌اید. در زمان‌های دیگر که افکار منفی به سراغتان می‌آیند راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را متوقف کنید.

اطمینان از تغییر کردن

اطمینان داشته باشید که می‌توانید متناسب با شرایط و مشکلات، خود را تغییر دهید و با آن‌ها هماهنگ شوید. در واقع با این روش به خود اطمینان می‌دهید که برای مقابله با مشکلات آماده هستید پس راحت‌تر می‌توانید افکار منفی را از خود دور کنید.

اطمینان به توانایی های خود

با خود تکرار کنید که می‌توانید ذهن خود را کنترل کنید. حتی اگر به آن باور ندارید باز هم تکرار کنید. مطالعات نشان داده است باور به توانایی، به کنترل ذهن کمک می‌کند. زمان‌هایی را که توانسته‌اید ذهن خود را آن طور که می‌خواستید کنترل کنید به یاد بیاورید و به خود اطمینان دهید که باز هم توانایی انجام آن را دارید.

خودداری از نتیجه گیری شتاب زده

نتیجه گیری شتاب زده باعث می‌شود بدون این که دلیل محکمی داشته باشید، شروع به افکار منفی کنید. قبل از این که در مورد یک موضوع نتیجه گیری کنید کمی مکث کنید و سپس تمام شواهد را کنار هم بگذارید و متناسب با آن‌ها نتیجه بگیرید.

خودداری از فاجعه سازی

اگر در کاری یا موضوعی شکست خوردید برای خود فاجعه سازی نکنید. مثلا ممکن است فردی در امتحان خود رد شده باشد. اگر برای خود فاجعه سازی کند که زندگی‌اش به اتمام رسیده است، افکار منفی به ذهن او سرازیر می‌شود و رفتارش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فرد می‌تواند با خود فکر کند که افرادی نیز مانند او امتحان خود را رد شده‌اند ولی اکنون به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرده‌اند.

ورزش و مدیتیشن

ورزش کردن یکی از موثرترین راه‌های کنترل ذهن است که در اکثر مواقع و بر روی اکثر افراد جواب می‌دهد. با تمرینات منظم و مدیتیشن مثل نفس گیری درست می‌توانید ذهن خود را مرتب کنید و کنترل آن را به دست بگیرید. آرامش ذهنی چیزی است که در تمامی لحظات زندگی بدان نیاز داریم.

  • منبع
  • گام برتر
  • هنر زندگی
  • راسخون

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید