امروز: سه شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۹ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266257
۹۹۶
۱
۰
نسخه چاپی
کیست دندان (tooth cyst)

کیست دندان؛ تعریف، عوارض و نحوه درمان

عفونتی کاملا باکتریایی که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود، را در علم دندان پزشکی کیست دندان می گویند

حقوق نیوز/ سلامت و بهداشت/ دهان و دندان

کیست دندان؛ تعریف، عوارض و نحوه درمان

کیست دندان را بشناسید

تعریف کیست دندان

از جمله مشکالاتی که با عفونت دندان ایجاد می شود آبسه دندان است که در صورت عدم رسیدگی به آن، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند. افراد در زمان ایجاد کسیت دندان باید به سرعت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و برای تخلیه آن اقدام نمایند.

عفونتی کاملا باکتریایی که ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت دندان روی لثه ها ایجاد می شود، را در علم دندان پزشکی کیست دندان می گویند.

کیست نوعی کیسه بافتی بوده که حاوی مواد مایع یا جامد می‌باشد. کیست‌ها می‌توانند در طیف وسیعی از بافت‌ها مانند صورت و دهان (از جمله فک) تشکیل شوند.

کیست دندان معمولا در کنار یا اطراف دندان تشکیل می‌شود. رشد کیست‌ها معمولا آهسته بوده، اما می‌توانند باعث تحلیل فک شده یا عوارض دیگری را پدید آورند.

این کیست ها همگام با از بین رفتن مغز استخوان رشد می کند. همزمان با گسترش کیست دندان ، ساختار استخوانی اطراف آن یک فشار اضافی بر روی خود را احساس خواهد کرد. این فشار می تواند سبب خورده شدن استخوان و تضعیف آن شود. این وضعیت نیازمند درمانی مناسب در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

افرادی که دچار التهابات لثه ای هستند، معمولا درگیر این بیماری می شوند. اما فقط 10 درصد از آنها متوجه این بیماری شده و برای درمان کیست دندان اقدام می کنند. کیست دندان در صورتی که درمان نشود می تواند استخوان فک و لثه را درگیر کرده و موجب ایجاد کیست های لثه ای شود.

عوارض کیست دندان چیست؟

یکی از سوالاتی که معمولا برای بیماران کیست دندان رخ می دهد، این است که در صورت عدم درمان کیست، چه اتفاقی می افتد و چه عوارضی متوجه آنها می شود. در ادامه با برخی از عوارض عدم درمان کیست دندان آشنا خواهیم شد:

1- از آنجایی که کیست های دندانی عفونی هستند می توانند موجب درد های شدید در دهان و دندان بیمار شوند.

2- از دیگر عوارض معمول کیست های دندانی می توان به عدم عملکرد نرمال میان دندان و لثه ها اشاره نمود.

3- این کیست ها می توانند با فشار های ناشی از عفونت و باکتری به دندان های سالم و مجاور دندان آسیب دیده نیز فشار وارد کرده و موجب خرابی آنها نیز شوند.

4- اگر کیست دندان بر روی فک ایجاد شود. می تواند با جابه جا کردن بافت های طبیعی لثه و فک موجب فرسودگی و از بین رفتن کامل دندان شود.

5- از آنجایی که کیست های دندانی روی لثه و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شوند. اگر درمان نشوند می توانند به دندان فشار وارد کنند. در نهایت موجب لق شدن و افتادن دندان می شوند.

6- اگر کسیت دندان پس از تشخیص به سرعت درمان نشود. در مواقعی که بیمار تحت فشار عصبی باشد ، می تواند موجب بروز بی حسی در اجزای صورت بیمار شود.

7- انبساط استخوان فک یکی دیگر از عوارض ایجاد کیست های دندانی است. که می تواند کاملا بدون درد باشد. اما موجب فرسودگی استخوان فک در بلند مدت شود. و در نهایت فک را ضعیف می کند.

تشخیص کیست دندان

کیست های دندانی با چشم غیر مسلح به سادگی دیده نمی شوند. ممکن است جهت شناسایی یک کیست، یک تصویر اشعه ایکس یا MRI نیاز باشد. رشد کیست در این ناحیه به آسانی تشخیص داده می شود. کیست باید هر چه زود تر تشخیص داده شود تا درمان مناسب آن آسان تر و بدون خطر رساندن آسیب بیش تر باشد.

انواع کیست دندان و لثه

در اینجا به 5 دسته اصلی کیست دندان و لثه اشاره می کنیم:

1- کیست هایی که قبل از بیرون آمدن دندان عقل ایجاد می شوند. این کیست ها موجب از بین رفتن استخوان دندان و فرسودگی دندان مجاور می شود. که معمولا با کشیدن دندان عقل به طور کامل رفع خواهند شد.

2- کیست های رویشی از انواع دیگر کیست های دندانی هستند که قبل از بیرون آمدن دندان های اصلی ایجاد می شوند. این کیست ها معمولا زمانی که دندان در حال عبور از استخوان فک و بافت لثه ای است، در کودکان بروز می کند. این کیست ها پس از رویش دندان به طور خود به خود از بین می روند.

3- کیست های پری آپیکال از انواع کیست های دندانی و لثه هستند. آنها معمولا در اطراف ریشه دندان آسیب دیده تشکیل می شوند. دلیل ایجاد آن عفونت کردن دندان آسیب دیده است. اگر عفونت به طور تخصصی درمان نشود و بیمار فقط به مصرف آنتی بیوتیک بسنده کند. ممکن است بعد از مدتی کیست در انتهای ریشه دندان تشکیل شود. دندان های عفونی یا باید عصب کشی و درمان شوند و یا اینکه در صورت گستردگی عفونت دندان و از دست رفتن ریشه، دندان کشیده شود.

4- کیست هایی که از نوع پری آپیکال هستند. و پس از کشیدن دندان به طور کامل از بین نمی روند، به عنوان کیست های باقیمانده شناخته می شوند.

5- کیست های پریودنتال از خطرناک ترین نوع کیست های دندانی می باشند. زیرا این کیست ها معمولا بدون درد هستند. آنها با عکس برداری ( با پرتو ایکس) تشخیص داده می شوند. اما اگر به موقع درمان نشوند می توانند موجب از بین رفتن استخوان فک شوند. این کیست ها معمولا با استفاده از جراحی تخریب و درمان می شوند.

کیست دندان؛ تعریف، عوارض و نحوه درمان

درمان کیست دندان چگونه است؟

اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. به این صورت که دکتر دندانپزشک ابتدا نمونه کوچکی از کیست را برای نمونه برداری جدا می کند. آن را به آزمایشگاه فرستاده تا نوع کیست دندان مشخص شود. سپس در یک جلسه، با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند. در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک معالج نیازی به نمونه برداری قبل از جراحی نمی باشد.

مشکلات کیست دندان چیست؟

کیست‌های دندان مشکلات متعددی مانند ایجاد درد و یا تورم، تحلیل فک، و فشار بر روی دندان‌های دیگر را موجب می‌شوند.

چگونه می‌توان از تشکیل کیست دندان جلوگیری کرد؟

معمولا به ندرت دندان‌های سالم دچار کیست می‌شوند. اگر عصب دندان از بین برود، باید به طور کامل درمان شده تا موجب عفونت نگردد. اگر درمان موفقیت آمیز باشد، بافت‌های ریشه تبدیل به کیست یا آبسه نمی‌شوند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان‌های خود را چک کنید.
گاهی اوقات، دندانپزشک ممکن است احساس کند که شما دارای دندان اضافی می‌باشید. برای چنین مواردی توصیه می‌شود که از توموگرافی رایانه‌ای ۳D i-CAT برای تشخیص موقعیت دندان استفاده کنید. با این روش می‌توان زمانی که هنوز کیست کوچک می‌باشد آن را تشخیص داده و اقدام به درمان آن کرد.

سوالات متداول کیست دندان

1- آیا کیست دندان خود به خود درمان می شود؟

در برخی مواقع کیست دندان خود به خود ناپدید می شود.ودر بعضی موارد با عصب کشی درمان می گردد اما زمانی که کیست دندان عفونی می شود دیگر از وضعیت کیست خارج شده و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع برای درمان و مراجعه به دندانپزشک تعلل نکنید و سریعا برای تخلیه و درناژ عفونت اقدام کنید. دندانپزشکان توصیه می کنند هرگونه زخم و وضعیت غیر طبیعی در دهان و دندان را پی گیری کنید.

2- آیا کیست دندان می تواند منجر به سرطان شود؟

انواع مختلفی از تومورهای ، خوش خیم و بدخیم می توانند در دهان و فک ظاهر شوند. تومورها و کیست های موجود در فک اغلب علائمی ندارند. تومورهای خوش خیم و کیست های دندان می توانند باعث آسیب به استخوان و بافت اطراف شوند. کیست دندان به ندرت می تواند به خودی خود منجر به سرطان شود. اما می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد.

3- کیست دندان چگونه خارج می شود؟

کیست دندان از طریق ایجاد یک برش کوچک بر روی آن برداشته می شود و فضایی که در آن باقی مانده است پاکسازی و خشک می شود. اگر کیست دندان بسیار بزرگ باشد، یا آسیبی در دهان ایجاد کرده باشد، جراح ممکن است برخی قسمت هایی از دندان، ریشه دندان و یا بخشی از فک را نیز خارج کند.

4- معمولا کیست دندان چقدر طول می کشد؟

کیست دندان ممکن است به مدت چند ماه یا حتی سال به آرامی رشد کند! با این حال کیست دندان، دیر یا زود عفونت می کند و احتمالاً به یک بحران دهانی تبدیل می شود که نیاز به درمان جدی و فوری دارد.

5- تفاوت میان کیست دندان و آبسه دندان چیست؟

کیست دندان در واقع کیسه ای است که توسط سلول های غیر طبیعی مجزا محصور شده است و عفونی نیست. اما آبسه دندان پر از چرک و عفونت است که به معمولا بر اثر یک عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. تفاوت اصلی علائم این دو بیماری در این استکه : کیست دندان به آرامی رشد می کند و معمولاً دردناک نیست، مگر اینکه بزرگ شود. اما آبسه دندان ناگهانی بروز می کند و بسیار دردناک است.

منابع(References)

drhoseinian.com

jamilian.net

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید