امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266284
۵۱۶
۱
۰
نسخه چاپی
گل‌مژه

گل‌مژه و روش‌های سنتی هندی برای درمان آن

گل‌مژه چه در کودکان و چه در بزرگسالان از عوارض رایج چشم است. امروزه با مشاهده ی جزئی‌ترین علایم التهابِ پلک چشم، پماد یا قطره ی چشمی آنتی بیوتیکی و گاه مصرف خوراکی آنتی بیوتیک تجویز می شود. در حالی که همزمان برای درمان گل‌مژه می توان از داروهای خانگی مؤثری استفاده کرد

گل‌مژه و روش‌های سنتی هندی برای درمان آن

گل‌مژه و روش‌های سنتی هندی برای درمان آن

گل‌مژه چه در کودکان و چه در بزرگسالان از عوارض رایج چشم است. امروزه با مشاهده ی جزئی‌ترین علایم التهابِ پلک چشم، پماد یا قطره ی چشمی آنتی بیوتیکی و گاه مصرف خوراکی آنتی بیوتیک تجویز می شود. در حالی که همزمان برای درمان گل‌مژه می توان از داروهای خانگی مؤثری استفاده کرد.

اهمیت کمپرس گرم را نباید نادیده گرفت. مرهمی که از برنج تهیه شده یا بستن چشم با پارچه ای که آغشته به زردچوبه است نیز می تواند موثر باشد. برای درمان گل‌مژه در مراحل ابتدایی به وسیله ی زردچوبه، ابتدا باید قطعه ای زردچوبه را روی آتش بگیریم و بعد آن را در پارچه ای بپیچیم و روی موضع متورم ببندیم.

گل‌مژه و روش‌های سنتی هندی برای درمان آن

مرهم برنج و زردچوبه که با روغن حیوانی تهیه شده باشد نیز در درمان گل‌مژه ای که رسیده و آماده ی ترکیدن است تاثیر دارد. این مرهم مثل مخلوط برنج و روغن کرچک تهیه می شود: یک قاشق غذاخوری برنج پخته را به همراه کمی روغن حیوانی در تابه حرارت دهید تا ماده ی خمیری نرمی به دست آید. سپس به آن یک قاشق چای‌خوری زردچوبه افزوده، خوب مخلوط کنید. این خمیر نرم را در پارچه ای ببندید و چشم را با آن پانسمان کنید. زردچوبه باعث ضدعفونی شدن و مخلوط روغن حیوانی سبب نرم شدن ضایعه می شود.

اگر بوی دارویی که مصرف می کنید برایتان اهمیت دارد، می توانید روی پلک چشم کمی مُشک بمالید. این دستور را معلم موسیقی ام به من داد. او همیشه عادت داشت روی پیشانی مشک بمالد. یک روز که دچار گل‌مژه شده بود، روی پلک چشمش هم مُشک مالیده بود.

یکی از دوستانم که اهل گجرات است این روش را برای درمان گل‌مژه توصیه می کند: دانه های آبی عدس را جدا کنید و با کمی آب روی سطح سفتی بمالید تا خمیر شود. از این خمیر به عنوان درمان موضعی گل‌مژه استفاده کنید.

روش دیگر درمان گل‌مژه در مراحل اولیه، مالیدن خمیری است که از میخک تهیه شده است. چند مرتبه مصرف این خمیر سبب جمع شدن منطقه ملتهب می شود.

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: گیاه‌درمانی، درمان های خانگی به روش هندی- دکتر گیریجا خانا

پایگاه خبری حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید