امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 276393
۱۵۵۸
۱
۱
نسخه چاپی

افسردگی در مردان | علایم، دلایل و راه های درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان، عبارتی است که کمتر شنیده می شود، زیرا افسردگی در زنان عمومیت بیشتری دارد. اما باید بدانید میلیون ها مرد در جهان نیز از افسردگی رنج می برند، بدون آن که خود یا اطرافیان به افسرده بودن آن ها پی ببرند

افسردگی در مردان | علایم، دلایل و راه های درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان، عبارتی است که کمتر شنیده می شود، زیرا افسردگی در زنان عمومیت بیشتری دارد. اما باید بدانید میلیون ها مرد در جهان نیز از افسردگی رنج می برند، بدون آن که خود یا اطرافیان به افسرده بودن آن ها پی ببرند.

هنگامی که مردان احساس ناامیدی و درماندگی می کنند تحت الشعاع آن، تمایل به انکار و یا پوشاندن آن با نوشیدن بیش از حد مشروب، رفتار بی پروا، یا انفجار با خشم دارند. اما افسردگی در مردان یک مشکل شایع است.

اولین قدم برای بهبودی این است که بپذیرید هیچ دلیلی برای احساس شرم وجود ندارد. اینگونه شما احساس بهتری خواهید داشت.

افسردگی نشانه ضعف عاطفی و یا شکست مردانگی نیست. این یک بیماری قابل درمان است که میلیون ها نفر از مردان، در تمام سنین به آن دچار می شوند، و همچنین بر روی کسانی که با آن ها در ارتباط هستند مانند ، همسران، همکاران، دوستان و ... تاثیر می گذارد. همچنین می تواند به بیماری های قلبی و دیگر مشکلات پزشکی جدی منجر شود .

البته داشتن خلق پایین در برابر مشکلات زندگی، شکست ها و فقدان ها، طبیعی است با این حال، اگر احساس شدید یاس و ناامیدی در شما باشد، و با کار، خانواده، و توانایی تان برای لذت بردن از زندگی، تداخل داشته باشد ممکن است شما از افسردگی رنج می برید.

متاسفانه، افسردگی در مردان اغلب نادیده گرفته می شود و برای بسیاری از مردان دشوار است در مورد احساسات خود صحبت کنند. در عوض، آن ها بر روی علائم فیزیکی که اغلب همراه با افسردگی هستند ، مانند کمر درد، سردرد، مشکل در خوابیدن، یا مشکلات جنسی تمرکز می کنند. این می تواند منجر به درمان نشدن افسردگی شود که عواقب جدی دارد .

در واقع، مردان مبتلا به افسردگی چهار برابر بیشتر از زنان احتمال دارد که به خودکشی دست بزنند. این مهم است که قبل از اینکه احساس افسردگی تبدیل به احساس خودکشی شود درخواست کمک شود. شما باید با یک دوست یا یک دکتر در مورد آنچه در ذهنتان می گذرد و آنچه در جسمتان در حال رخ دادن است صحبت کنید. راه کارهای زیادی برای درمان افسردگی و مدیریت آن وجود دارد.

طبق آمار به دست آمده از تحقیقات، بیش از نیمی از مردان مبتلا به اختلال افسردگی درمان نمی شوند. هر چند این آمار بسیار عجیب به نظر می‌رسد، اما حقیقت دارد. این عدم بهبودی سه دلیل عمده دارد که در ادامه این دلایل را برای شما آورده‌ایم:

- داشتن تفکر و نگرش منفی نسبت به بیماری‌های روانی

- نادیده گرفتن علائم افسردگی در مردان

- داشتن نگرش نادرستی که افسردگی را یک بیماری زنانه تلقی می‌کنند.

علائم افسردگی در مردان

شناخت علائم افسردگی در مردان می‌تواند کمک به سزایی به درمان این بیماران بکند زیرا با شناخت این علائم به راحتی می‌توانید در صورت بروز هر گونه مشکل در مراحل ابتدایی به دنبال راه‌حل باشید.

در ادامه برخی از مهم‌ترین علائم افسردگی در مردان را بررسی می‌کنیم. بی‌شک داشتن یک یا چند مورد از این علائم می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که لازم است برای بررسی‌های بیش‌تر باید به یک متخصص مراجعه کنید.

درد جسمانی

گاهی اختلال افسردگی به شکل دردهای جسمانی مانند کمردرد، احساس درد در پشت، سردردهای مکرر، اختلال در رابطه جنسی، اختلالات گوارشی، مشکلات خواب، درد قفسه سینه و تپش قلب خود را نشان می‌دهد. در صورت تکرار این علائم بهتر است از راهنمایی‌های یک متخصص استفاد کنید.

رفتارهای خشونت آمیز

گاهی اوقات افسردگی در مردان به صورت خشم، عصبانیت زیاد، تحریک پذیری، از دست دادن حس شوخ طبعی، حساسیت به انتقاد کردن از آن‌ها و خلق و خوی مودی بروز می‌کند. علائم افسردگی در برخی از مردان به شکل توهین و تحقیر کردن عزیزانشان نیز خودشان را نشان می‌دهند.

اقدامات بی پروا

افسردگی در برخی مردان به شکل رفتارهای خطرناک مانند انجام ورزش‌های خطرناک، رانندگی بی پروا، درگیر شدن در روابط جنسی پرخطر، مصرف بیش از حد دارو، الکل، مواد مخدر یا سیگار به نمایش در می آید. در صورت بروز هر یک از این علائم باید فرد مورد نظر به یک روانشناس یا متخصص مراجعه کند.

احساس خستگی شدید

یکی از رایج ترین نشانه های افسردگی در مردان اختلالات خواب است. اختلالات خواب شامل مشکل در به خواب رفتن، از خواب پریدن در نیمه‌های شب و بیدار شدن در صبح خیلی زود پیش از به صدا در آمدن زنگ ساعت است. وقتی نمی توانید بخوابید، افکار بد و مخربی به ذهنتان می‌آید. همین افکار هم باعث بیدار نگه داشتن مغز می‌شود. از این رو ممکن است در طول روز احساس خستگی بیش از حدی داشته باشید.

کاهش میل جنسی

یکی از اولین نشانه های افسردگی در مردان کاهش میل جنسی است. مطالعات نشان داده که حدود ۷۵ درصد از بیماران افسرده میل جنسی کمی دارند. افسردگی در صورت آسیب به بخش لیمبیک مغز می‌تواند خواب، اشتها، انرژی و میل جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

دوری گزیدن از مردم

بروز علائم افسدگی در مردان باعث می‌شود که نگاه منفی نسبت به خود، جهان و آینده داشته باشند. به این ترتیب فرد برای هیچ چیزی اشتیاقی از خود نشان نمی‌دهد. به همین دلیل است که ترجیح می‌دهد بخش‌های مثبت زندگی خود مانند ارتباط با اطرافیان را حذف کند.

واکنش بسیاری از مردان این گونه است که به دور خود دیواری می کشند و به جای گوش دادن به نگرانی اطرافیانشان، آن‌ها را از خود می‌رانند یا آن‌ها را به خاطر مشکلات خودشان سرزنش می‌کنند.

دلایل بروز علائم افسردگی در مردان

هیچ دلیل یکسانی برای افسردگی در مردان وجود ندارد. عوامل زیستی، روانی، و اجتماعی در این بیماری نقش دارند، همچنین این عوامل در انتخاب شیوه زندگی، روابط و مهارت های مقابله ای موثر هستند. حوادث استرس زا در زندگی و یا هر چیزی که باعث می شود شما احساس بی فایده بودن، درماندگی، تنهایی، غم شدید کنید و یا تحت الشعاع استرس باشید می تواند افسردگی را در شما آغاز کند. این می تواند شامل:

- استرس قریب به اتفاق در محل کار، مدرسه یا خانه

- مشکلات زناشویی و خانوادگی

- نرسیدن به اهداف مهم

- از دست دادن یا تغییر شغل

- گام گذاشتن در خدمت سربازی

- مشکلات مالی

- مشکلات سلامتی مانند بیماری های مزمن، آسیب، از کار افتادگی

- ترک سیگار ، مواد مخدر یا الکل به تازگی

- مرگ یک دوست

- مسئولیت های خانوادگی مانند مراقبت از کودکان، همسر، یا پدر و مادر پیر

- بازنشستگی

- از دست دادن استقلال

- تنهایی و عدم حمایت اجتماعی و خانوادگی

- ناتوانی در مقابله با استرس و فشار

- تنها بودن در زمان پیری

- مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی

عوامل خطر ابتلا به افسردگی در مردان

در حالی که هر انسان می تواند از افسردگی رنج ببرد، برخی از عوامل خطر که مرد را در برابر این بیماری آسیب پذیر تر می کند شامل :

تنهایی و عدم حمایت های اجتماعی
ناتوانی در مقابله با استرس به طور موثر
سابقه مصرف الکل و سوء مصرف مواد مخدر
ترومای دوران کودکی و یا سوء استفاده
پیری در انزوا

درمان افسردگی در مردان

سعی نکنید افسردگی را در خودتان نگه دارید. طول می کشد تا برای درخواست کمک شجاعت به خرج دهید. اما اغلب مردان مبتلا به افسردگی به خوبی به درمان هایی مانند تغییر در شیوه زندگی، حمایت اجتماعی، دارودرمانی یا ترکیبی از درمان ها پاسخ می دهند. گام اول به دکتر روانشناس مراجعه نمایید و با او مشورت کنید. در مورد چگونگی احساس و همچنین علائم جسمی شما متخصص سلامت روان بهتر می تواند تشخیص دهد.

روان درمانی

ممکن است احساس کنید که صحبت با یک غریبه در مورد مشکلات خود غیرمردانه است، یا احساس قربانی بودن داشته باشید. با این حال، باید بدانید به تنهایی نمی توانید از پس آن برآیید همچنین پنهان کردن و انکار آن نیز کاری از پیش نمی برد. باز کردن مشکلتان می تواند در تغییر حالت و احساستان بسیار موثر باشد. اگر درمانگر و متخصص در نزدیک خود ندارید از یک دوست، عضو خانواده و یا همکار کمک بگیرید. عمل ساده ی صحبت کردن چهره به چهره می تواند کمک زیادی به شما نماید.

دارو

داروهای ضد افسردگی به تسکین برخی از علائم افسردگی، کمک می کنند اما مشکل را اساسی درمان نمی کنند، و به ندرت یک راه حل طولانی مدت است. دارو با عوارض جانبی می آید. برای درمان نباید همیشه به دارو متکی باشید بلکه تغییر شیوه زندگی، تغییر تفکر و دریافت کمک حرفه ای نیز نیاز می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان افسردگی در مردان

تغییر در شیوه زندگی ابزار بسیار موثر در درمان افسردگی در مردان است. حتی اگر شما نیاز به درمان های دیگر دارید ، تغییر در شیوه زندگی به درمان افسردگی سرعت داده و از عود آن جلوگیری می کند.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم یک راه قوی برای مبارزه با افسردگی در مردان است زیرا نه تنها با افزایش سروتونین، اندروفین و دیگر مواد شیمیایی مغز احساس خوب ایجاد می کند، بلکه باعث رشد سلول های جدید مغزی و اتصالات مغزی می شوند. مشابه کاری که دارو های ضد افسردگی انجام می دهند، همچنین اعتماد به نفس را افزایش می دهد و به بهبود خواب کمک می کند. برای حداکثر نتیجه، 30 تا 60 دقیقه فعالیت در بیشتر روزها داشته باشید.

خوب غذا بخورید. خوردن لقمه های کوچک و وعده های غذایی متعادل در طول روز کمک خواهد کرد که شما انرژی خود را حفظ کنید و نوسانات خلقی به حداقل برسد. کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید. کمبود ویتامین B می تواند باعث افسردگی شود. خوردن میوه های خانواده مرکبات، سبزیجات، حبوبات، گوشت مرغ و تخم مرغ نیز موثر است . مواد غذایی غنی از برخی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی آزاد، گردو، سویا نیز می تواند خلق و خوی را افزایش دهد.

خواب کافی. هنگامی که شما به مقدار کافی نخوابیده باشید، علائم افسردگی شما بدتر می شود. محرومیت از خواب باعث تشدید عصبانیت، تحریک پذیری، و دمدمی بودن می شود. بین 7 تا 9 ساعت خواب در هر شب ضروری است.

استرس را به حداقل برسانید. ایجاد تغییرات در زندگی برای کمک به مدیریت و کاهش استرس موثر است. استرس بیش از حد افسردگی را تشدید می کند و یا شما را در معرض خطر افسردگی در آینده قرار می دهد. اهداف واقع بینانه تنظیم کنید و اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر خرد کنید.

حمایت اجتماعی برای درمان افسردگی در مردان

اجازه دهید خانواده و دوستان به شما کمک کنند. پذیرش کمک و حمایت نشانه ای از ضعف نیست و به معنی این نیست که شما یک بار بر دوش دیگران هستید. در واقع، اکثر دوستان متوجه می شوند که شما به آنها اعتماد کرده اید و این موضوع پیوند شما را قوی تر می کند. روابط نزدیک برای کمک به شما در این زمان حیاتی است.

  • منبع
  • عصر ایران
  • درمانکده

۱ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید