امروز: جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۲ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 276655
۱۹۹۰
۱
۰
نسخه چاپی

فواید بوسیدن | طول عمر خود را با بوسیدن افزایش دهید!

بوسیدن کسی که دوستش دارید، حیرت آور، هیجان انگیز و بی نهایت عاشقانه است. بوسیدن می تواند بهترین احساس ممکن باشد که یک انسان تجربه می کند. اما واقعیت این است که بوسیدن چیزی فراتر از قرار دادن لب ها بر روی گونه شخص دیگر است. در واقع بوسیدن بیش از آنچه که شما فکر می کنید باعث سلامتی می شود.

فواید بوسیدن

بوسه یک لذت اجتماعی و فردی است که سبب استحکام روابط می شود. علاوه بر آن دانشمندان به بررسی تاثیرات این لذت بر بدن پرداخته اند.

بوسیدن و فواید آن

بوسیدن ممکن است ساده‌ترین راه بیان احساسات به دیگران باشد. ما صورت تپل بچه‌ها را می‌بوسیم، گونه‌ی دوستان و لب شریک زندگی‌مان را می‌بوسیم تا احساسات‌مان و همچنین میلی که برای نزدیک شدن به آن‌ها داریم را نشان دهیم. همچنین، بوسیدن ممکن است یکی از ابزارهای طبیعی برای پیوندهای اجتماعی باشد.

بوسه یک زبان احساسی بین ما و اطرافیانمان و همه آن‌هایی که دوستشان داریم است و بالاترین سطح محبت را نسبت به آن‌ها، به ویژه شریک زندگی‌مان نشان می‌دهد. در حقیقت، بوسیدن می‌تواند به افراد احساس خوبی بدهد و برای سلامت عمومی جسم مفید باشد. این عمل یک درمان ساده برای بهبود سلامتی روح، ذهن و جسم انسان‌ها است. بوسیدن همسر می‌تواند از دو جهت فیزیولوژیکی (مانند تاخیر در فرایند پیری) و روانشناختی (مانند کاهش استرس) اثرات مثبتی داشته باشد.

27 مورد از فواید بوسیدن

1. تقویت عضلات صورت

ممکن است در طول گذشت زمان عضلات صورت شما افت پیدا کنند و حتی دچار سلولیت صورت شوید اما تمرینی را که دهان شما در طول بوسیدن انجام می دهد، دست کم نگیرید. محققان می گویند شما 30 عضله را در حالی که عمل بوسیدن را انجام می دهید، استفاده خواهید کرد و این به شما کمک می کند تا گونه های خود را سفت و محکم نگه دارید.

2. شما را هوشیارتر می‌کند

بوسیدن اغلب آزاد شدن نورآدرنالین و آدرنالین را افزایش می‌دهد و به این ترتیب موجب افزایش ضربان قلب می‌شود و در فرد احساس شور و هیجان ایجاد می‌کند. و سپس بدن شما می‌تواند برای انجام هر کاری آماده شود.

3. بوسه سبب آرامش می شود

گزارشات علمی حاکی از آن هستند که بوسه سطوح اکسیتاسین را افزایش می دهد. اکسیتاسین یک ماده شیمیایی است که سبب آرامش و شادمانی در بدن می شود. همچنین بوسیدن سطوح اندورفین و دوپامین و مواد شیمیایی مرتبط با آرامش بدنی را افزایش می دهد، در نتیجه احساس آرامش و شادی در بدن به وجود می آید.

4. بوسیدن باعث ارتباط هر چه بیشتر زوجین می شود

جامعه شناس هلن فیشر، فارغ التحصیل دکتری از دانشگاه روتگرز، بوسه را ابزاری برای ارزیابی روابط میان زوجین توصیف می کند. بوسه سبب می شود زوجین به یکدیگر نزدیک شوند و با بوی یکدیگر آشنا شوند. پس باید بدانید بوسه تنها بوسه نیست! نوع بوسیدن نشان دهنده چیزی است که شما می خواهید و چیزی است که می توانید به همسر خود بدهید.

همچنین بوسیدن روشی مناسب برای رفع دعواهایی است که گاهی میان زوجین رخ می دهد. بوسه حرفهای زیادی را در دل خود جای داده است که با استفاده هنرمندانه از آن می توان این اثرات مثبت را به زندگی وارد کرد.

بنابراین زوجین باید با این امر آشنا باشند و تلاش کنند با به کار گیری این روش حیرت آور در زندگی تنش و استرس را از زندگی شان دور کنند.

5. کاهش استرس

پس از یک روز طولانی و شدید، هیچ چیز مانند یک بوسه خوب وجود ندارد. علاوه بر آزاد شدن هورمون آرام بخش اکسی توسین، بوسیدن همچنین به کاهش هورمون استرس کورتیزول مرتبط است. همچنین می تواند سطح سروتونین را افزایش دهد که منجر به احساس آرامش و رضایت می شود.

6. بهبود سلامت ریه‌ها

بعد از بوسیدن، سرعت تنفس ما اکثرا سریع‌‌تر می‌شود. هر شخص به طور متوسط در حدود ۶۰ بار در دقیقه نفس می‌کشد، در حالی که تعداد طبیعی تنفس تنها ۲۰ بار در دقیقه است. با اتکا به تحقیقی که در مورد تنفس انجام شده، دم و بازدم مکرر می‌تواند از ظهور تعداد زیادی از اختلالات ریوی پیشگیری کند. در حقیقت، یکی از بهترین مزایای بوسه بر لب برای سلامت انسان، بهبود سلامت ریه‌‌ ها است که نمی‌توان آن را دست کم گرفت.

7. کاهش وزن

برای اینکه تنها نیم کیلو وزن کم کنید باید 3000 کالری بسوزانید، یعنی چیزی در حدود 30000 دقیقه یا همان 500 ساعت. یک بوسه عمیق و طولانی به شدت متابولیسم بدن را افزایش می دهد و سبب می شود تا مواد قندی با سرعت بیشتری در بدن سوزانده شوند. میزان کالری مصرفی، به شدت بوسه بستگی دارد، اما به طور متوسط می توان گفت که در هر 10 دقیقه 10 کالری مصرف می شود.

8. تاخیر در فرایند پیری

این مورد یکی از مهم ترین مزایای بوسیدن به شمار می رود. بوسیدن به شما کمک میکند تا قدرت ماهیچه های فک و چانه همچنان حفظ شود، به همین دلیل میزان ایجاد چین و چروک در آنها پایین کاهش پیدا می کند.

9. طول عمر را افزایش می‌دهد

یکی دیگر از مزایای بیولوژیک بوسه، افزایش طول عمر است. بر اساس یک مطالعه، هر روز صبح بوسیدن شریک زندگی‌تان می‌تواند به او کمک کند تا ۵ سال بیش‌تر زندگی کند، در مقایسه با دیگر زوج‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند. متاسفانه، این اثر بوسیدن در مورد زن صدق نمی‌کند؛ بنابراین، آن‌ها هر روز صبح باید شوهرشان را ببوسند تا روابط عاطفی بین‌شان را تقویت کنند.

10. کاهش فشار خون

بوسه به بزرگ شدن رگ های خونی کمک کرده و باعث کاهش فشار خون می شود.

فواید بوسیدن

11. طور طبیعی شما را آرام می کند

گزارش های علمی می گوید که بوسیدن سطوح اکسی توسین، مواد شیمیایی آرام بخش طبیعی بدن را افزایش می دهد. همچنین اندورفین ها، مواد شیمیایی حساس بدن را افزایش می دهد.

12. افزایش اعتماد به نفس

یک بوسه عاشقانه با همسرتان می‌تواند حس خوبی را در شما به وجود می‌آورد. به شکل تئوری می‌توان این موضوع را این طور توضیح داد که در هنگام بوسیدن، خوشحال هستید و زمانی هم که خوشحال باشید احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید و این عمل، باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در شما می‌شود.

13. تسکین سردرد

یک بوسه ساده می تواند سردرد را کاهش دهد، ممکن است چیزی شبیه به یک درمان پلاسیبو باشد، اما کاملا درست است! به دلیل افزایش جریان خون که بوسیدن تولید می کند، می تواند تیر کشیدن، سردرد، و گرفتگی قاعدگی را نیز کاهش دهد. علاوه بر این، از آنجا که بوسیدن باعث کاهش استرسی می شود که به علت سردرد ناشی می شود.

14. بهبود علائم آلرژی

یک مطالعه نشان می دهد بوسیدن می تواند به کاهش واکنش های آلرژیک کمک کند. محققان در بیماران با دو نوع آلرژی ( آلرژی پوست و حساسیت بینی ) قبل و بعد از بوسیدن شریک زندگی خود را برای 30 دقیقه این امر را مشاهده کردند. پس از بوسیدن، بیماران کمتر علائم واکنش آلرژیک را دیدند.

15. حفاظت از دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی

دکتر پیتر گوردن رئیس اتحادیه دندانپزشکان انگستان بیان کرده است که بعد از خوردن غذا، دهان سرشار از مواد شیرین شده و بزاق دهان حالت اسیدی پیدا می‌کند. این اتفاق موجب ایجاد پلاک روی دندان‌ها می‌شود. بوسیدن یک جریان پاک کننده طبیعی است که به مراقبت سلامت دندان‌ ها کمک می‌کند، جریان بزاق دهان را بیشتر کرده و احتمال ایجاد پلاک بر روی دندان‌ها را تا حد خیلی زیادی کم می‌کند.

16. ایجاد و افزایش تناسب اندام

در حین بوسیدن، قلب تند تر می تپد و ضربان آن افزایش پیدا می کند، در این زمان آدرنالین بیشتری آزاد شده و خون با سرعت بیشتری به تمام نقاط بدن پمپاژ می شود. می توان اظهار داشت که بوسیدن از جمله بهترین تمرین های قلبی - عروقی است.

17. عزت نفس را افزایش می‌دهد

بوسیدن می‌تواند به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک کند. بر اساس یک مطالعه، مردانی که قبل از خروج از خانه یک بوسه پرشور برلب همسرشان می‌زنند، انگیزه‌ی بیش‌تری به دست می‌آورند و سپس پول بیش‌تری هم کسب می‌کنند. به این ترتیب گفته می‌شود که بوسه بر لب و خوشبختی در خانه می‌تواند ما را شادتر و کارآمدتر کند و به طور همزمان عزت نفس‌ مان را بهبود ببخشد. در واقع، این یکی از بهترین مزایای بوسه است که بهتر است همیشه در ذهن داشته باشید.

18. ترشح هورمون شادی

بوسه و بوسیدن باعث ترشح تعداد زیادی هورمون شادی همچون سروتونین، دوپامین و اکسی توسین در مغز می شود. لب ها بسیار حساس هستند، زمانی که پوست فرد دیگر (و یا لب فرد دیگری) را لمس کند باعث ترشح هورمون از غدد سباسه می شود. گفته می شود این هورمون باعث احساس نزدیکی و پیوند افراد به یکدیگر می گردد.

19. سازگاری جنسی را تحریک می‌کند

این نیز یکی از بهترین مزایای بوسه برای سلامتی است. در واقع، بوسه بر لب یک راه عالی برای تحریک شریک زندگی‌تان برای رابطه است قبل از این‌که برهنه شوید و به لحاظ احساسی خودتان را درگیر کنید. تستوسترون، که هورمونی برای تحریک جنسی هم مردان و هم زنان است، در طی عمل بوسیدن در بزاق آزاد می‌شود.

20. تقویت سیستم ایمنی بدن

بوسیدن سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. یک تحقیق در همین مورد نشان داد که بوسیدن می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی زنان شود به ویژه در برابر ویروس کایتومگالو که در صورتی که در بدن زن وجود داشته باشد و فعال باشد در دوره بارداری باعث نقص جنین و معلول شدن بچه می شود. علاوه بر این بوسیدن دهان به دهان باعث انتقال بعضی از بیماری های مینور شده و باعث می شود که سیستم ایمنی بدن در برابر این بیماری ها ایمن شود. (عملکردی مشابه واکسن)

21. کاهش جوش و ناهنجاری های پوستی

بوسیدن می تواند باعث کاهش جوش و ناهنجاری های پوستی شود. یکی دیگر از بزرگترین مزایای بوسیدن جلوگیری از ایجاد جوش در صورت می باشد. بوسیدن می تواند باعث شست شو باکتری های موجود در دهان شود. بسیاری از این باکتری ها عامل اصلی جوش و کک و مک در صورت هستند.

22. سلامت قلب

بوسیدن باعث سلامت قلب می شود. بوسیدن در یک رابطه عاشقانه باعث سلامت قلب و عروق می شود. در واقع هرچه بیشتر ببوسید احتمال ابتلا به فشار خون بالا و کلسترول بالا را کاهش می دهید. این پدیده بیشتر به این واقعیت اشاره دارد که بوسیدن باعث کاهش سطح استرس و افزایش رضایت از زندگی و رابطه می شود.

23. کاهش درد

بوسیدن باعث کاهش درد می شود. بعد از یک روز سخت کاری شما احتمالا احساس درد در برخی از نواحی بدن مثل ستون فقرات خواهید داشت. باید این واقعیت عجیب را در نظر داشته باشید که شما می توانید از بوسیدن به عنوان یک مسکن استفاده کنید. همانطور که در موارد قبلی اشاره شد، بوسیدن باعث ترشح هرمون اندورفین می شود که بسیار قدرتمند تر و اثرگذارتر از مواد مخدر است. بنابراین بوسیدن به دلیل آزاد کردن اندورفین باعث تسکین درد می شود.

24. دندان‌ها را سفید نگه می‌دارد

بوسه یک راه عالی برای شما است که دندان های‌تان را تمیز کنید و آن‌ها را سفید نگه دارید. با توجه به تحقیقات در مورد اثرات بوسیدن بر سلامت دهان، بوسیدن می‌تواند بزاق تولید کند که مسئول دور نگه داشتن باکتری‌ها است. و همین می‌تواند به جلوگیری از کرم‌خوردگی کمک کند و به طور همزمان پلاک داخل دهان را تجزیه کند. علاوه بر این، بزاق نیز می‌تواند دهان‌تان را شستشو دهد و کرم‌خوردگی را که علت اصلی بروز آن ذرات غذا و پوسیدگی دندان است، مهار کند. بنابراین، اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدتر و تمیزتر داشته باشید، هر روز باید شریک زندگی خود را ببوسید.

25. سوزاندن کالری

هنگامی که پای مزایای بوسه بر لب برای سلامتی به میان می‌آید، کالری‌سوزی نیز می‌تواند یکی از آن مواردی باشد که باید بدانید. یک بوسه‌ی پرشور می‌تواند ۲ تا ۳ کالری را در دقیقه بسوزاند زمانی که ۲۰ ثانیه طول می‌کشد. بوسیدن و داشتن فعالیت جنسی به عنوان تمرینات سنگین در نظر گرفته می‌شوند در صورتی که کاملا درگیر آن شده باشید. علاوه بر این، هنگامی که همسرتان را می‌بوسید، ضربان قلب‌تان سریع‌تر می‌شود. و پس از آن، آدرنالین را همراه با دیگر انتقال‌دهنده‌های عصبی در خون آزاد می‌کند. افزایش سطح آدرنالین می‌تواند باعث افزایش روند سوختن کالری و سوخت و ساز بدن شود.

26. بهبود فرایند گوارش کودک

هنگامی که یک مادر بچه‌ی خود را می‌بوسد، به بهبود فرایند هضم کودک کمک زیادی می‌کند. کودک از طریق بوسه، می‌تواند تمام مواد مغذی ضروری را برای رشد سالم همراه با شیر مادر دریافت کند.

27. بهبود رضایت از رابطه از فواید

یکی دیگر از مزایای بوسه بر لب افزایش توانایی برای بهبود رضایتمندی فرد از رابطه با شریک زندگی‌ است. یک بوسه‌ رمانتیک می‌تواند موجب تقویت احساس وابستگی شما نسبت به شریک زندگی‌تان شود و از این جهت رضایت شما از رابطه را هم بهتر کند. طبق نتایج یک تحقیق، بوسیدن مکرر ارتباط مستقیمی با احساس زوج‌ها در مورد کیفیت رابطه‌شان دارد.

جلوگیری از مضرات بوسه

با این حال، با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید از این اثرات بد جلوگیری کنید.

• بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. هر روز صبح و هر شب قبل از خواب یا بعد از غذا دندان‌ها را مسواک کنید.

• از بوسیدن پرهیز کنید اگر شما یا شریک زندگی‌تان مبتلا به بیماری شده یا جراحتی روی لب دارد.

• واکسیناسیون لازم را انجام بدهید. از یک پزشک درباره‌ی واکسن‌هایی که می‌توانند به جلوگیری از انتقال ویروس یا باکتری‌ها از طریق بوسیدن جلوگیری کنند،‌ سوال کنید.

  • منبع
  • داروخانه آنلاین دکتر شهبازی
  • هفت گنج
  • هنر زندگی
  • بیتوته
  • بازده
  • الوکاندوم

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید