امروز: دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270865
۳۹۱
۱
۰
نسخه چاپی
بیماری های قلبی و عروقی

علل بیماری های قلبی - عروقی و کاهش سن ابتلا به آن

نگرانی های جهانی در سال های اخیر به دلیل افزایش نسبت مرگ و میر به علت بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، افزایش یافته است. متاسفانه نزدیک به 80 درصد مرگ های ناشی از بیماری های قلبی – عروقی و 87 درصد از ناتوانی ها در حال حاضر در در کشورهای با درآمد متوسط و پائین اتفاق می افتد

علل بیماری های قلبی - عروقی و کاهش سن ابتلا به آن

پایگاه خبری حقوق نیوز

بیماری های قلبی و عروقی در جهان

بیماری های قلبی – عروقی از اختلالات مزمن و مرموز در حال پیشرفت در طول زندگی هستند و معمولاً تا مرحله پیشرفته، که زمان رخداد علائم است شناسایی نمی شوند.

بیماری های قلبی – عروقی شایع ترین علت مرگ در بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران و مهمترین عامل از کارافتادگی است. با وجود پیشرفت های سریع تشخیصی و درمانی هنوز یک سوم بیمارانی که دچار سکته قلبی می شوند فوت می کنند و دو سوم آنها که زنده می مانند، هرگز بهبودی کامل نمی یابند و به زندگی عادی بر نمی گردند. این بیماری ها، هزینه هنگفتی را بر نظام های بهداشتی درمانی کشورها تحمیل می کنند. با این همه، بیماری های قلبی عروقی یکی از قابل پیشگیری ترین بیماری های غیرواگیر انسان به شمار می آیند.

نگرانی های جهانی در سال های اخیر به دلیل افزایش نسبت مرگ و میر به علت بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، افزایش یافته است. متاسفانه نزدیک به 80 درصد مرگ های ناشی از بیماری های قلبی – عروقی و 87 درصد از ناتوانی ها در حال حاضر در در کشورهای با درآمد متوسط و پائین اتفاق می افتد.

پیشرفت سریع اپیدمی بیماری های قلبی – عروقی، با درنظر گرفتن این که مرگ به علت بیماری های قلبی – عروقی، از 25 درصد در سال 1990 به بیش از 40 درصد در سال 2020 افزایش می یابد، بهتر خود را نمایان می سازد.

در کشور چین تعداد مرگ ها به علت بیماری های قلبی – عروقی در دو دهه گذشته دو برابر شده و حداکثر افزایش در افرادی که در گروه سنی 35 تا 54 سال هستند دیده می شود. از طرفی شیوع بیماری عروق کرونر در مناطق شهری کشور هند حدود 6 تا 8 برابر افزایش یافته، بویژه در افراد سنین 35 تا 64 سال. از سوی دیگر در حالی که سکته شایعترین فرم تظاهر بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای چین، جنوب شرق آسیا و کشورهای آفریقائی در سال های اخیر بوده است، بیماری های عروق کرونر بیشترین فرم تظاهر بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای آمریکای لاتین، خاورمیانه و مناطق شهری کشور هند می باشد. هم چنین فقط 20 درصد مرگ ها به علت بیماری های قلبی – عروقی به طور زودرس در کشورهای غربی اتفاق می افتد، در مقابل یک دوم مرگ های ناشی از بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در سنین زیر 70 سالگی دیده می شود. به طور کلی مرگ به دنبال بیماری های قلبی – عروقی در این کشورها نزدیک به یک یا دو دهه زودتر از کشورهای غربی اتفاق می افتد.

نسبت مرگ به علت سکته در گروه سنی 15 تا 59 سال در کشور تانزانیا حدود 3 تا 8 برابر بیشتر از انگلستان است و نزدیک به 3/9 میلیون نفر از 24 میلیون نفری که قرار است در سال 2020 به علت بیماری های قلبی – عروقی فوت کنند، در گروه سنی 30 تا 69 سال قرار دارند و بیشتر آن ها در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته خواهند بود.

مرگ و میر و ناتوانی به علت بیماری های قلبی – عروقی که به طور زودرس و در سنین جوانی اتفاق می افتد، عواقب ناگواری برای خود بیماران و خانواده های آن ها از نظر اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته و با تاثیر بر درآمدزایی، در نهایت بر اقتصاد ملی تاثیرگذار است.

افزایش اپیدمی روزافزون بیماری های قلبی – عروقی معلول تغییرات اجتماعی و اقتصادی وسیعی است که تاثیر زیادی بر شیوه زندگی افراد داشته است. شهرنشینی، صنعتی شدن و جهانی شدن مهم ترین زمینه هایی است که باعث روبرو شدن کشورهای در حال رشد با اپیدمی بیماری های قلبی – عروقی شده است.

این عوامل خود نیز باعث افزایش احتمال روبرو شدن افراد با ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی – عروقی منجمله افزایش فشارخون، قند خون و لیپیدهای سرم و افزایش وزن شده اند. افزایش چشمگیر شیوع دیابت در اینده که باعث افزایش شیوع بیماری های قلبی – عروقی خواهد شد، می تواند به دنبال اپیدمی افزایش وزن و چاقی که در سال های اخیر شاهد آن هستیم باشد، هم چنین افزایش روند استفاده از دخانیات، مشکل را چند برابر خواهد کرد.

شیوع اغلب ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی – عروقی در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته در دو دهه گذشته افزایش شدیدی داشته است. متاسفانه گروه های آسیب پذیر و کم درآمد و با تحصیلات کمتر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

علل بیماری های قلبی - عروقی و کاهش سن ابتلا به آن

عوامل افزایش بیماری های قلبی و عروقی

عوامل متعددی باعث افزایش بیماری های قلبی – عروقی می شوند، که از آن جمله می توان به سن، جنس، و ارث که در اختیار فرد و قابل تغییر نیستند، و همچنین به مصرف دخانیات، فشارخون بالا، قند خون غیرطبیعی، چربی خون بالا، استرس، چاقی و کم تحرکی که در اختیار فرد و قابل تغییر هستند اشاره کرد.

مطالعه ای در کشور اسپانیا نشان داد که شیوع عوامل خطرزای قلبی به ترتیب شامل هایپرکلسترولمی (47/7 درصد)، فشار خون بالا (37/6 درصد)، سیگار (32/2 درصد)، چاقی (28/8 درصد)، ودیابت (6/2 درصد) هستند. با توجه به اینکه هر چه افراد در معرض عوامل خطرآفرین بیشتری قرار داشته باشند استعداد بیشتری برای بروز بیماری قلبی خواهند داشت، با افزایش سطح آموزش، غربالگری و کنترل این عوامل می توان از بروز بیماری های قلبی پیشگیری کرد یا آنها را به تاخیر انداخت.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیش از سه چهارم مرگ های ناشی از بیماری های قلبی عروقی ممکن است با اعمال تغییرات کافی در شیوه زندگی قابل پیشگیری باشند. عادات غذایی از طریق تاثیر بر عوامل خطر مانند کلسترول سرم، فشار خون، وزن بدن و دیابت، یا از طریق مستقل، خطر بیماری های قلبی – عروقی را تحت تاثیر قرار می دهند. رژیم غذایی سالم، به داشتن وزن ایده آل، سطح چربی مناسب و فشار خون مطلوب کمک می کند.

علل بیماری های قلبی - عروقی و کاهش سن ابتلا به آن

بیماری های قلبی و عروقی در ایران

در ایران مانند سایر کشورهای با درآمد متوسط، شیوع بیماری های سیستم گردش خون به ویژه بیماری های عروق کرونر در سال های اخیر رو به افزایش بوده است. هم چنین مهم ترین علت مرگ و میر از سال های 1358 تا 1380 یعنی حدود 35 درصد کل مرگ ها در مردان و زنان ایرانی و مهم ترین علت افزایش میزان شاخص سال های تطبیق شده برای ناتوانی در زنان در سال 1382 بیماری های عروق کرونر بوه است. از همه مهم تر اینکه متاسفانه سن بروز سکته های قلبی در ایران رو به کاهش می رود، به طوری که درصد زیادی از مبتلایان به این بیماری ها در سنین کمتر از 60 سالگی قرار دارند.

در حالی که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های کرونر قلبی برحسب سن در کشورهای توسعه یافته در حال کاهش است، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این بیماری در ایران رو به افزایش می باشد، به طوری که میزان آن بین 20 تا 45 درصد افزایش یافته است. به نظر می رسد تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی مانند مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده و غنی از چربی های اشباع شده، سطح پائین فعالیت فیزیکی همراه با افزایش شیوع چاقی و دیابت نوع دو منجر به افزایش پیشرونده در شیوع عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی و بیماری های کرونر قلبی در کشورهای توسعه یافته شده است.

بیشتر مطالعات انجام شده در ایران نشانگر تغییر شیوه زندگی به عنوان مهم ترین عامل افزایش شیوع و بروز این بیماری ها بوده و از وقوع آن ها در سنین جوانی حکایت می کند. شهرنشینی، بی تحرکی، مصرف غذاهای آماده و دخانیات، افزایش وزن، فشارهای عصبی و آلودگی هوا از عوامل مهم است که زمینه ساز ریسک فاکتورهای ماژور شده و خود منجر به وقوع حوادث قلبی – عروقی می شود. متاسفانه در حالی که پیشگیری از بروز بیماری های اثربخش تر است، ولی غالب تلاش های علمی و منابع مالی به سمت درمان جهت گیری شده است. این مطلب که بیماری های قلبی – عروقی هم اکنون در کشورهای با درآمد بالا رو به کاهش گذاشته است، به طور عمده ناشی از موفقیت روش های پیشگیری اولیه و در درجه دوم روش های نوین درمانی است.

مطالعات جدید نشان می دهد که بیماری های قلبی – عروقی با کنترل و درمان ریسک فاکتورها تا 80 درصد قابل پیشگیری هستند. از طرفی دو راهبرد مهم پیشگیری از بیماری های قلبی – عروقی که می بایستی توام با یکدیگر انجام شوند وجود دارند. این ها شامل مداخلات در سطح عموم مردم و مداخلاتی است که برای افراد در معرض خطر انجام می شود. مداخلات در سطح جامعه لازمست از دوران کودکی و حتی قبل از آن آغاز شوند تا بتوانند از بروز ریسک فاکتورها و سپس بیماری ها در سنین جوانی جلوگیری نمایند.

این مداخلات شامل بهبود وضع تغذیه در سطح جامعه، افزایش تحرک و فعالیت بدنی، کنترل مصرف دخانیات، آموزش های لازم و درمان صحیح پرفشاری خون، دیابت، هیپرکلسترولمی، کنترل وزن و پیشگیری از چاقی می باشند.

منابع:

کاهش سن بروز بیماری های قلبی – عروقی در جهان – نضال صراف زادگان – علوم پزشکی زاهدان – شماره 1 – 1390.

رژیم ناسالم: عامل خطر قابل پیشگیری بیماری های قلبی عروقی – سید مسلم مهدوی شهر و دیگران – نشریه پرستاری قلب و عروق – شماره 3 – 1393

بررسی اپیدمیولوژیک بیماران قلبی عروقی بستری در بیمارستان های جهرم در سال 1391 – سارا شهسواری اصفهانی – نشریه پرستاری قلب و عروق – شماره 2 – 1392

پایگاه خبری حقوق نیوز - بیماری و پیشگیری

  • منبع
  • حقوق نیوز

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید